پوست شما لباس برازنده تن شماست! پس لازم است تا نهایت مراقبت را از آن به عمل آورید. پوست تاثیر بسیاری زیادی در زیبایی افراد دارد؛ داشتن یک پوست زیبا و شفاف از جمله خواسته های هر فردی است. یکی از مهم ترین نکاتی که تاثیر بسزایی در سلامت و زیبایی پوست دارند منافذ پوست هستند که به علل مختلفی بسته می شوند اما چگونه می توان با این اختلال مقابله کرد؟ با دکتر سلام همراه باشید.

منافذ پوست صورت به زبان ساده دودکش پوست هستند، به‌ طوری‌ که چربی‌هایی که زیر پوست توسط غدد یا سباسه ترشح می‌شود، از طریق این منافذ ریز به سطح پوست می‌رسد و علاوه‌بر تبادل حرارتی باعث مرطوب‌شدن سطح پوست هم می‌شود. در ضمن این چربی تمام پوسته‌های صورت و آلودگی‌های محیطی مثل دود، گردوخاک، غبار و غیره را در خود حل می‌کند.

پس معلوم می‌شود هم غدد سباسه یا چربی برای پوست لازم است و هم این منافذ ریز که سبیوم از طریق آن بتواند به سطح پوست برسد. لذا شست‌وشوی پوست حداقل روزی دوبار در موارد طبیعی (پوست نرمال) لازم است تا ترکیب سبیوم، پوسته‌ها و آلودگی‌های محیطی از سطح پوست پاک شود.
مشکل مواقعی است که این منافذ خیلی باز می‌شوند و برای این اشخاص از لحاظ ظاهری (ظاهر و نمای سطح پوست شخص) مشکل ایجاد می‌کند.
به چه علت این منافذ خیلی باز می‌شوند؟

اولین علت ارث یا ژنتیک است. بعضی از افراد به‌طور سرشتی منافذ بازتری دارند، به‌خصوص در هنگام بلوغ که به‌علت تغییرات هورمونی ترشحات چربی پوست بیشتر می‌شود، این حالت بیشتر بروز می‌کند. این افراد معمولا پوست چرب دارند، ولی مواردی هم وجود دارد که پوست شخص خشک‌بوده، ولی منافذ پوست باز است.
دومین علت استفاده بیش‌ازحد از کرم‌های چرب‌کننده یا کرم‌پودر و سایر مواد آرایشی است؛ این مواد سطح پوست و منافذ را می‌بندند و سبیوم ترشح‌شده از پوست نمی‌تواند از سطح آن خارج شود، لذا منافذ پوست گشاد و باز می‌شود تا بتواند سبیوم زیر پوست را به سطح پوست برساند. در خیلی موارد جوش‌های زیرپوستی به‌صورت آکنه‌های سرسفید یا سرسیاه هم ایجاد می‌شود. در این موارد اکیدا توصیه می‌شود که کمتر از انواع کرم‌های آرایشی و چرب‌کننده استفاده شود و اگر نیاز دارند از کرم‌های آرایشی مناسب و فاقد چربی (آن‌هم در مواقع لزوم) استفاده کنند. در افرادی هم که پوست خشکی دارند یا کرم‌پودر خوب روی پوست پخش نمی‌شود، می‌توانند کرم‌های مرطوب‌کننده کم‌چرب قبل از پخش کرم‌پودر استفاده کنند.

1- بخور پوست:

در ظرفی آب را جوش بیاورید، سپس کمی بابونه در آن بریزید و سر خود را با یک حوله بپوشانید و بالای ظرف بایستید. زمانی که پوست صورت شما شروع به عرق‌کردن کرد، نشانه این است که منافذ پوست در حال بسته‌شدن هستند. این کار را دو بار در هفته انجام دهید.

2- گلاب:

یکی از بهترین تونر‌ها برای پوست گلاب است. گلاب هم برای پاک‌سازی منافذ و جمع‌کردن آن‌ها و هم برای کنترل آکنه و پوست چرب موثر است. ابتدا صورت خود را بشویید و سپس کمی گلاب روی پوست صورت‌تان بمالید. بعد از آن لازم نیست صورت‌تان را بشویید.

3- لیمو:

خاصیت اسیدی لیمو سبب بسته‌شدن منافذ پوست می‌شود. به کمک آب‌لیمو و سفیده تخم‌مرغ یک ماسک برای بسته‌شدن منافذ پوست بسازید و به مدت 15دقیقه روی پوست خود بگذارید و سپس آبکشی کنید. وقتی هفته‌ای دو بار از این ماسک استفاده کنید، نتیجه خوبی می‌گیرید. برای بهتر‌شدن اثر آن بعد از بخوردادن صورت از آن استفاده کنید. روش دوم این است که چند قطره آب‌لیمو را با آب ترکیب‌کرده و پوست خود را با آن بشویید و سپس آبکشی کنید.

این عمل نه‌تنها باعث بسته‌شدن منافذ پوست می‌شود، بلکه جوش‌های صورت را نیز کاهش می‌دهد. البته توجه داشته باشید که میزان آب‌لیمو را در آب زیاد نکنید و مستقیم به پوست صورت خود تماس ندهید؛ چون خاصیت اسیدی دارد. نکته مهم این است که پوست لیمو دارای روغن‌های فرار و محرک است و پوست را به نور حساس می‌کند. لذا بهتر است استفاده از ماسک لیمو زیر نظر متخصص یا کلینیک‌های پوست باشد.

4- یخ:

برای استفاده از یخ ابتدا آن را در یک پنبه آرایشی قرار دهید و سپس به مدت 10 تا 20دقیقه روی پوست صورت خود بمالید و نتیجه آن بسته‌شدن منافذ پوست و خروج گردوغبار از داخل آن است. ضمنا کمپرس یخ برای ورم پلک‌ها هم بسیار موثر است.

 

منبع: ایده آل