یبوست

یکی از مشکلات بزرگ افراد، مبتلا شدن به یبوست است که واقعا هیچکس دوست ندارد دچار یبوست شود. ایجاد یبوست می تواند علل مختلفی داشته باشد. در این مقاله از دکتر سلام به علل ایجاد یبوست و راه های درمان آن پرداخته ایم. توصیه می کنیم که این بخش را از دست ندهید.

فيبر، ماده‌اي است که بدن‌تان نمي‌تواند آن را هضم کند و مصرف فيبر کافي باعث مي‌شود ماده‌ي لازم جهت تشکيل مدفوع در اختيار بدن‌تان باشد، بنابراين دچار يبوست نخواهيد شد.

هيچکس دوست ندارد درباره‌ي يبوست حرف بزند، اما يبوست واقعا يک مشکل بزرگ است. طبق بررسي‌ها، بيش از ۲۴ ميليون نفر در آمريکا دچار اين مشکل هستند. برخي عادات غذايي هستند که مي‌توانند منجر به لطمه زدن به سلامت گوارش شوند که براي‌تان مي‌گوييم.

فيبر کافي مصرف نمي‌کنيد

فيبر، ماده‌اي است که بدن‌تان نمي‌تواند آن را هضم کند و مصرف فيبر کافي باعث مي‌شود ماده‌ي لازم جهت تشکيل مدفوع در اختيار بدن‌تان باشد، بنابراين دچار يبوست نخواهيد شد. فيبر در مواد غذايي گياهي مانند ميوه‌ها و سبزي‌ها، غلات و بنشن يافت مي‌شود. شما مي‌توانيد از مکمل‌هاي فيبر هم استفاده کنيد، هر چند مصرف فيبر طبيعي از راه تغذيه، بهترين شيوه‌ي دريافت آن است.

البته مهم است که به ياد داشته باشيد دو نوع فيبر وجود دارد؛ فيبر محلول و فيبر غيرمحلول، که بايد ميزان متعادلي از هر دو نوع را مصرف کنيد تا دچار يبوست نشويد.

فيبر غير محلول، مدفوع‌تان را حجيم‌تر مي‌کند تا راحت‌تر از سيستم بدن‌تان دفع شود. فيبر محلول، آب را جذب مي‌کند که باعث مي‌شود مدفوع‌تان نرم‌تر شده و دفع راحت‌تري داشته باشيد. اگر عادت به مصرف فيبر نداريد، حتما به ياد داشته باشيد که بايد فيبر را تدريجا وارد رژيم غذايي‌تان کنيد و بدن‌تان به يکباره با حجم زيادي از فيبر که به آن عادت ندارد روبرو نشود. اگر اين نکته را رعايت نکنيد، مشکل فعلي‌تان نه تنها برطرف نشده، حتي شايد بدتر هم بشود!

يک تغيير ناگهاني در عادات غذايي‌تان ايجاد کرده‌ايد

آيا از آن دسته از آدم‌هايي هستيد که مرتبا رژيم‌هاي غذايي جديد را امتحان مي‌کنند؟ آيا در عادات غذايي روزانه‌تان، يک تغيير ناگهاني ايجاد کرده‌ايد؟ يک تغيير فوري و بزرگ در عادات خورد و خوراک مي‌تواند منجر به ايجاد مشکلاتي در سيستم گوارشي شود چون بدن‌تان ناچار است براي تطبيق دادن خودش، وارد يک جدال شود.

براي جلوگيري از بروز چنين حالتي، بهتر است اگر قصد ايجاد هر گونه تغييري در عادات غذايي‌تان را داريد، طي يک پروسه و به آرامي آن تغيير را ايجاد کنيد، نه به يکباره! مخصوصا اگر قصدتان تغيير رژيم غذايي هميشگي به يک رژيم غذايي سالم‌تر و کامل‌تر است اين موضوع جدي‌تر مطرح مي‌شود؛ حتي تغييردادن به سمت رژيم غذايي پرپروتئين يا پرفيبر، اگر به آرامي و تدريجي صورت نگيرد مي‌تواند موجب مشکلاتي بشود.

به اندازه‌‌ي کافي آب نمي‌نوشيد

آخرين باري که يک ليوان آب نوشيديد کِي بود؟ آيا همين الان احساس تشنگي نمي‌کنيد؟ خيلي راحت مي‌توان دچار کم‌آبي شد و آن را حس نکرد. نوشيدن آب کافي باعث مي‌شود مدفوع، نرم بماند و احتمال يبوست کاهش پيدا کند. مي‌توانيد آلارم گوشي‌تان را تنظيم کنيد تا در طول روز، نوشيدن آب را به شما يادآوري کند. هميشه هر جا که مي‌رويد يک بطري بزرگ آب همراه خود داشته باشيد.

اضافه وزن يا کمبود وزن داريد

چاقی

اگر وزن‌تان در حد سالم نباشد مي‌تواند مشکلاتي براي سيستم گوارشي‌تان ايجاد کند. نداشتن وزن سالم (نه صرفا ايده‌آل!) ممکن است نشاندهنده‌ي اين باشد که ايرادهايي در شيوه‌ي تغذيه‌‌تان وجود دارد. به يک مشاور تغذيه مراجعه کنيد تا مشکل احتمالي را پيدا و برطرف کنيد.

براي پيشگيري از يبوست چه بايد بخوريد

شايد تا به حال تلاش‌هايي براي رفع يبوست‌تان انجام داده باشيد اما نتيجه‌ي مطلوبي کسب نکرده باشيد، مصرف مواد غذايي که در ادامه به شما توصيه مي‌کنيم، تغييراتي ايجاد خواهند کرد که شگفت زده خواهيد شد.

توت فرنگي

توت فرنگی، دانه‌هاي خوردني دارد که باعث شده فيبر بالايي داشته و براي گوارش بسيار سودمند باشد. ضمنا توت فرنگي واقعا خوشمزه است و به راحتي مي‌توانيد آن را به انواع دسر‌تان اضافه کرده و يا به عنوان يک اسنک شيرين و مفيد از آن لذت ببريد.

لوبياي سياه

لوبياي سياه حاوي مقادير زيادي فيبر است که باعث مي‌شود يک انتخاب بسيار خوب براي شما باشد که به دنبال فيبر بيشتري هستيد اما تمايل زيادي به مصرف ميوه و سبزيجات نداريد. مي‌توانيد با لوبياي سياه، خوراک‌هاي لذيدي درست کنيد که نيازي به گوشت هم ندارند.

آلوي خشک

آيا مادربزرگ‌تان هم همين توصيه را به شما کرده است؟ او خوب مي‌داند دارد درباره‌ي چه چيزي حرف مي‌زند! انواع آلوي خشک شده، سرشار از فيبر بوده و سوربيتول دارند که يک ملين طبيعي است. شما مي‌توانيد آلوي خشک را به تنهايي بخوريد يا آن را به اسموتي يا آب آلو اضافه کنيد. آلوي خشک چيزي است که پزشکان هم مصرف آن را توصيه مي‌کنند.

بروکلي

بروکلی

بروکلی حاوي مقادير زيادي فيبرغير محلول است که براي کارکرد سالم سيستم گوارشي ضروريست. بروکلي را به انواع سوپ و آبگوشت اضافه کرده و يا نوع بخارپز آن را کنار غذاي‌تان ميل کنيد. سعي کنيد در هر وعده‌ي غذايي، سبزيجات کافي مصرف کنيد.

غلات با فيبر بالا

وقتي براي خريد غلات صبحانه مي‌رويد، روي جعبه را نگاه کنيد و نوعي را انتخاب کنيد که برچسب‌ِ «فيبر بالا» داشته باشد، معمولا غلات صبحانه‌ي سبوسدار و جو دوسر همراه با ميوه، بيشترين ميزان فيبر را دارند. مصرف اين انواع براي صبحانه، بهترين راه براي استارت زدن سيستم گوارش‌تان هستند.

جو دوسر

جو دوسر حاوي فيبر محلول بوده که براي گوارش‌تان مفيد است و ضمنا يک صبحانه‌ي بسيار سيرکننده محسوب مي‌شود. بهتر است براي افزايش فيبر در صبحانه‌تان، به آن ميوه هم اضافه کنيد.

يبوست يک مشکل بسيار آزاردهنده و جدي براي بسياري از افراد است، اما نبايد چنين باشد. شما مي‌توانيد با چند تغيير ساده در رژيم غذايي و سبک زندگي‌تان، تحولات چشمگيري در سلامت گوارشي‌تان ايجاد کنيد، همين امروز شروع کنيد!

منبع: آخرین خبر