7 باور اشتباه درباره بارداری

زمانی که شما باردار هستید، درباره داستانهایی که زنان قدیمی فامیل میسازند، حتما زیاد شنیده اید. تنبل شدی پس دختره. زرنگ شدی پس پسره. دست به سرت کشیدی پس دختره. به پشت لبت دست کشیدی پس پسره. سنگین شدی معلومه که بچه ات خیلی چاقه و …

بله کمی احمقانه به نظر می آید، ولی باید قبول کنید که مادربزرگهای ما که سونوگرافی نداشتند! هر چند همه این داستانها سرگرم کننده نیستند، اما مواظب باشید چون گاهی این حکایات و عمل به گفته زنان قدیمی فامیل، ممکن است برای شما و جنین شما عواقبی در مورد سلامتی داشته باشند:

1- واکسن آنفلوآنزا برای بچه ضرر دارد

درست برعکس. واکسیناسیون آنفلوآنزا بسیار مهم است. دکتر نانسی چشچیر استاد بالینی بهداشت مادر و فرزند از دانشگاه کالیفرنیای شمالی میگوید: برخی از زنان باردار درباره واکسن نگران بوده و فکر میکنند ممکن است به جنین آسیبی برساند. اما تزریق واکسن آنفلوآنزا باعث ابتلای مادر به آنفلوآنزا نمیشود. وی می افزاید: هیچ شواهدی مبنی بر اینکه تزریق واکسن به جنین نیز صدمه می رساند، وجود ندارد.

برعکس تزریق این واکسن نجات دهنده مادر و فرزندش است. سیستم ایمنی قلب و ریه های مادر در طی دوران بارداری تغییر میکند؛ این باعث میشود که وی بسیار آسیب پذیر باشد. زنان بارداری که نمیتوانند آنفلوآنزا را تحمل کنند، در ریسک بسیار بالا و شدید بیماری بوده و ممکن است در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست بدهند.

دکتر چشچیر می افزاید: واکسن آنفلوآنزا شامل ویروسهای کشته شده است؛ اما واکسنی که به صورت اسپری بینی می باشد، شامل ویروسهای زنده و ضعیف است. اگر نگران مواد نگهدارنده واکسن هستید، از یک شات واکسن تیمروزال رایگان استفاده کنید.

2- به اندازه دو نفر غذا بخورید

اگر دو پرس سالاد سیب زمینی و یا دو بستنی بخورید، برای تغذیه خود و جنین کمکی کرده اید؟ اینطور نیست. درست است که شما برای دو نفر غذا میخورید، اما به معنی این نیست که باید برای دو نفر بزرگسال غذا بخورید. زنانی که قبل از بارداری وزن متوسطی داشتند، برای هر روز خود به 300 کالری برای رشد بچه نیاز دارند؛ این تقریبا معادل یک لیوان شیر خشک و یا نصف یک ساندویچ است.

یک زن با وزن معمولی باید در طی دوران بارداری در حدود 15-10 کیلوگرم وزن اضافه کند؛ البته زنانی که قبل از بارداری دارای اضافه وزن بوده یا چاق بوده اند، باید این وزن را کمتر اضافه کنند. زنانی که بیشتر از 22 کیلوگرم در طی دوران بارداری وزن اضافه کرده اند، با خطر مشکلات واژینال برای زایمان طبیعی روبرو هستند و ممکن است مجبور به زایمان از طریق سزارین بشوند. علاوه بر این بچه هایی که با اضافه وزن متولد میشوند، در آینده و در بزرگسالی با خطر چاقی مواجه میشوند.

3- رنگ کردن مو برای زن باردار و جنین او ضرر دارد

مواد شیمیایی رنگ مو فقط به مقدار کمی از طریق پوست جذب میشود که مضر نیست. دکتر چشچیر می افزاید: ما فکر نمیکنیم که رنگ کردن مو برای جنین نیز آسیب زا باشد؛ اما بوهای قوی که ناشی از محصولات درمانی برای مو هستند، باعث میشود زنان حامله احساس ناخوشایندی داشته باشند.

اگر حتما دوست دارید تا این کارها را انجام دهید، باید در سالنی باشد که فضای خوب و تهویه مناسب داشته باشد. البته اگر خیلی نگران هستید، میتوانید استفاده از این رنگها را به بعد از سه ماهه اول موکول کنید. همچنین از رنگ موهای حاوی آمونیاک پرهیز کنید.

تغذیه ماه پنجم بارداری

4- قهوه؟ آه نه ….نه…

آیا عاشق این هستید که صبح خود را با یک فنجان قهوه شروع کنید؟ بسیاری از زنان باردار پاسخ مثبت می دهند. اما آنها اغلب به دلیل نگرانی از اثرات کافئین بر جنین و ترس از سقط جنین و یا زایمان زودرس، آن را ترک میکنند. از طرفی دلایل موجود بر علیه کافئین خیلی هم قوی نیستند. هیچ نوع ارتباطی بین مصرف کافئین و زایمان زودرس وجود ندارد.

همچنین اگر زنان باردار کمتر از 200 میلی گرم در روز قهوه بنوشند، هیچ دلیلی برای ترس از روبرو شدن با سقط جنین یا رشد کم بچه در شکمشان نخواهند داشت. پس از صبحانه خود با نوشیدن قهوه لذت ببرید، اما مراقب میزان توصیه شده برای هر روز نیز باشید.

 

5- پرواز ممکن است ریسک عوارض جانبی را افزایش دهد

اسکنر بدن فرودگاهها، ماشینهای ایمنی اشعه ایکس آنها، پرتوهایی که در پرواز با ارتفاع بالا به هواپیما میخورد، ممکن است دلیلی برای نگرانی  زنان باردار باشد؛ اما نگران نباشید. در مورد این میزان اندک از اشعه هایی که ممکن است به زنان باردار برخورد کند، باید بگوییم همه ما بر روی زمین نیز در معرض این پرتوها هستیم؛ البته میزان آن در پرواز، کمی بیشتر از روی زمین است.

اما نوع اشعه ای که در پرواز با آن روبرو میشویم، نفوذی بر بدن ندارد، درنتیجه بعید است که به جنین آسیب برساند. هیچکدام از اسکنرهای فرودگاهها خطرناک نیستند؛ اینها دارای میزان کمی از پرتو هستند. بر طبق تحقیقات انجمن ملی استاندارد و تکنولوژی (FDA) این تکنیک ها بسیار سالم هستند، و زنان باردار باید مطمئن باشند که این میزان از پرتوها خطری برای مادر/ فرزند ندارد.

اگر در سه ماهه سوم بارداری هستید و طرح یک مسافرت هوایی را برنامه ریزی میکنید، با ایرلاین خود در باره هر گونه محدودیت صحبت کنید. برخی از زنان بارداری که دارای ریسک هستند، باید مطمئن شوند که پروازشان دارای اولین ترخیص پزشکی به محض فرود باشد. زنان بارداری که مشکلات ریه یا قلب دارند، پرواز خوبی در ارتفاع بالا نخواهند داشت، پس بهتر است قبل از پرواز با پزشک خود مشورت کنند.

6- زنان باردار در طی دوران بارداری نباید زیاد ماهی بخورند

خوردن دو نوبت ماهی در هفته برای مادر و فرزند میتواند بسیار سالم باشد. ماهی های آبهای سرد، به میزان مشخصی اسید های چرب امگا 3 دارند که برای رشد مغز و بینایی جنین مفید است. اما باید از ماهی هایی که دارای جیوه هستند، مثل اره ماهی، کوسه، تایل ماهی پرهیز کنید. سالمون میگو و کنسرو ماهی تن انتخابهای بهتری هستند. از ماهی های خام نیز دوری کنید (مثل سوشی یا ساشیمی). ماهی خام نسبت به ماهی پخته، احتمال بیشتری دارد که دارای انگل ها و باکتری باشد. اگر سوشی دوست دارید، بهتر است آن را بپزید.

مسمومیت بارداری یا راکلامپسی

7- در دوران بارداری ارتباط جنسی ممنوع

در طی دوران بارداری نیز میتوانید ارتباط جنسی داشته باشید؛ ارتباط جنسی از نظر فیزیکی آسیبی به جنین نمی زند، چون جنین بطور کامل توسط ماهیچه های قوی رحم و توسط کیسه آمنیوتیک محافظت میشود. اما هنوز باید در برابر عفونت های شایع در ارتباط جنسی محافظت شوید. بارداری باعث حفاظت کامل جنین از عفونت نمیشود.

اگر شما یا همسرتان دارای تبخال تناسلی، زگیل تناسلی، ایدز یا هرگونه عفونت دیگری هستید، باید بدانید که این بیماریها میتوانند از طریق مادر به جنین منتقل شوند. برخی از مادران تعجب میکنند که با توجه به تمام مراقبت ها چرا سقط جنین کرده اند؛ چون عفونتها را جدی نمیگیرند. اگر وضعیت فیزیکی نرمالی دارید، بارداری کم خطری نیز دارید، پس برای ارتباط جنسی جلوی خود را نگیرید.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است

بیشتر بدانید:


بهترين زمان مصرف ويتامين ها و املاح معدنی در بارداری

تغذیه در سه ماه اول بارداری

10 توصیه برای شروع یک بارداری سالم