کودک

با شروع شدن تابستان اکثر خانواده ها در حال برنامه ریزی برای مسافرت رفتن می باشند. کسانی که دارای بچه کوچک می باشند ممکن است که دچار نگرانی شوند که چگونه باید با بدرفتاری های فرزند خود در سفر کنار بیایند. در این مقاله از دکتر سلام راه های کنترل بدرفتاری بچه ها در سفرهای تابستان را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

تابستان شروع شده‎است و خیلی از خانواده‎ها مشغول برنامه‎ریزی برای سفر هستند. یک سفر خوب، هرچند کوتاه، می‎تواند خستگی مدت‎ها کار و استرس را از جسم و روانمان پاک کند.

اما این‎روزها بعضی از خانواده‎هایی که فرزند کوچک دارند، خیلی خوشحال نیستند؛ یک‎دسته‌شان کسانی هستند که نگران‎اند بچه‎ها در سفر بدخلق و بدرفتار شوند؛ یک‏دسته‎شان هم آن‎هایی هستند که قبلا با فرزند کوچکشان سفر کرده‎اند و آن‎قدر بهشان سخت گذشته که دیگر حاضر نیستند تا بزرگ شدن بچه‎ها، خانوادگی به سفر بروند. شما هم اگر جزو این دو دسته هستید، باید بدانید که نگرانی‎تان کاملا قابل درک است؛ مسافرت با بچه‎ها، سختی‎های خاص خودش را دارد اما خبر خوب این‎که می‎توانید با عمل به چند نکته ساده، سفر خاطره‎انگیز و بی‎دردسری با کوچولوهایتان داشته‎باشید.

8 گام تا داشتن یک سفر خوب

1) درصورت امکان، موقع سرحال بودن بچه‎ها سفر کنید. اگر بچه‎ها قبل از سفر بی‎حوصله یا بیمار شدند، سعی کنید برنامه سفرتان را تغییر دهید. شاید لازم باشد برای خوش گذشتن به همه، متضرر شدن از نظر مالی را هم تحمل کنید.

2) قبل از حرکت درباره جزئیات سفر با فرزندانتان صحبت کنید. به آن‌ها بگویید چقدر طول می‎کشد تا به مقصد برسید، کجاها توقف می‎کنید، کجا اقامت خواهید داشت و چه کارهایی انجام خواهید داد. بچه‎ها هرچه بیشتر اطلاعات داشته‏ باشند، راضی‎تر و آرام‎تر خواهند بود.

3) اگر بچه‌ها به‌طور دقیق بدانند، چه انتظاراتی از آن‌ها دارید واکنش بهتری نشان می‌دهند. در شروع سفر و حتی قبل از حرکت، فهرستی از قوانین تعطیلات را بنویسید و آن‌ها را به‌عنوان روشی موثر برای جلوگیری از جنگ قدرت مرور کنید.

4) سفر و تعطیلات آن‌قدر بچه‎ها را هیجان‎زده می‎کند که سطح انرژی‎شان بالا می‎رود و تمام حافظه خود را درباره روش‎های برخوردِ درست از دست می‎دهند. شما می‎توانید با سپردن بعضی کارها به بچه‎ها، آن‎ها را متمرکز و سرگرم کنید. برای مثال قبل از سفر، موقع بستن چمدان‎ها، از بچه‎ها بخواهید وسایلِ شخصی‎شان را جمع کنند. در طولِ سفر یک نقشه از مقصد و چند مدادرنگی به آن‎ها بدهید تا مسیر سفر را مشخص کنند. وقتی به مقصد رسیدید و مشغول باز کردن وسایل و چمدان‎ها شدید، چند بروشور و نقشه به بچه‎ها بدهید تا مکان‎هایی را که دوست دارند ببینند، پیدا کنند.

کودک

5) کسل شدن یکی از دلایل اصلی بدخلقی و بدرفتاری بچه‎ها در سفر است. شما می‎توانید با تهیه «کیسه‎های سِحرآمیز» از خسته شدن بچه‎ها جلوگیری کنید. کیسه‎های سحرآمیز را می‎توانید از وسایل ارزان‎قیمتی مثل حیوانات پلاستیکی، عروسک‎های انگشتی، کارتِ بازی، کاغذ نقاشی و ماژیک و چیزهای کوچک جذاب دیگری پر کنید. برای این‎که این کیسه خیلی زود جذابیتش را از دست ندهد و از گیج شدن و شلوغ‎کاری بچه‎ها جلوگیری کنید، هربار تعدادی از وسایل کیسه را در اختیار بچه‎ها قرار بدهید.

6) یکی دیگر از دلایلِ بدرفتاری بچه‎ها در سفر، نبود آزادی حرکت است. توقع زیادی است اگر بخواهید بچه‎ها مثل شما ساعت‎های زیادی بی‎حرکت بنشینند و سر خودشان را گرم کنند. شما می‎توانید با فکر کردن به مقصد، خودتان را آرام کنید، بچه‎ها اما به آرام‎بخش‎های نقدتر و در دسترس‎تری نیاز دارند؛ بنابراین اگر با خودرو سفر می‎کنید، تعداد توقف‎های بین راهی‎تان را افزایش بدهید. دیرتر رسیدن قابل تحمل می‎شود اگر پای خوشحالیِ بچه‎ها درمیان باشد. در سفر با اتوبوس و قطار هم به بچه‎ها لباس راحتی بپوشانید و اجازه بدهید قدم بزنند و تحرک داشته‎باشند؛ دراین مورد البته بهتر است با همسفرانتان توافق کنید تا مشکلی پیش نیاید.

7) خوراکی به اندازه کافی همراه داشته‎باشید؛ خوراکی‎های سالم با میزان قند پایین. برای خرید خوراکی به فروشگاه‎های بین راهی امیدوار نباشید. ممکن است بچه‎ها در فاصله رسیدن به مغازه گرسنه یا بهانه‎گیر شوند و ممکن است این فروشگاه‎ها، خوردنی‎های مدنظر شما را نداشته‎باشند. بیسکویت، غلات خشک، ذرت بوداده، آب میوه و آب معدنی پیشنهادهای خوبی است.

8) آرامش خود را حفظ کنید. وقتی دور از خانه هستید، انعطاف داشتن درباره چند قانون، مشکلی ایجاد نمی‌کند. زیاد نگران مسائل جزئی نباشید و بر داشتنِ اوقاتی لذت‌بخش متمرکز شوید؛ برای مثال وقت غذا، خیلی درباره خوردنِ سبزیجات و درست نشستن پشت میز و بی‌صدا غذاخوردنِ فرزندتان وسواس به خرج ندهید. اجازه بدهید به همه تان بیشتر خوش بگذرد. بعدا در خانه به اندازه کافی برای یادآوری قوانین فرصت دارید.

منبع: سلامت نیوز