زایمان طبیعی آسان به روش لاماز

لاماز یکی از روش هایی است که در سراسر دنیا برای کمک به زنان باردار به کار گرفته می شود. در این روش با ارائه گروهی از تمرین های تنفسی به زنان باردار در جهت سازش با درد زایمان کمک می شود. در واقع این روش به عنوان یکی از بهترین روش ها برای  تطبیق با دوران بارداری و زایمان و همچنین دوران پس از زایمان شناخته شده است.

روش لاماز چیست؟

روش لاماز سال‌ها است که در سرتاسر دنیا به عنوان یکی از بهترین کمک‌ها به زنان باردار، برای تطبیق با دوران بارداری و زایمان و همچنین دوران پس از زایمان شناخته شده است. این روش شامل گروهی از تمرینات تنفسی خاص بوده که به زنان کمک می‌کند تا بتوانند به خوبی با دردهای زایمان همراهی و سازش داشته باشند.

اصول لاماز

اصل اول: آگاهی و آموزش باعث غلبه بر ترس میشود

لاماز طبیعت و شرایط واقعی دردهای زایمان را به زوجین می‌آموزد. آنها می‌آموزند که تکنیک‌های سبک‌سازی بدن چه بوده و در هنگام دردهای زایمان چگونه باید عمل کنند. تکنیک‌های شل‌سازی بدن تنها روشی هستند که با استفاده از آنها می‌توان دردها و انقباضات عضلانی را بی‌اثر ساخت.

اصل دوم: منحرف کردن فکر مادر باردار از دردهای زایمانی

زمانی که فرد روی یک چیز خاص تمرکز کند همانند نحوه تنفس یا نگاه بر یک نقطه، انتقال سیگنال‌های درد از محل ایجاد درد مسدود می‌شود. لاماز یک تکنیک عملی است و تحت نظارت یک مدرس، یاد گرفته می‌شود. کلاس‌های آن معمولاً از ابتدای ماه هشتم بارداری آغاز می‌شود و یادگیری آن نیاز به تمرین و توجه دارد.

 تکنیک‌ های تنفسی در لاماز

زایمان طبیعی آسان به روش لاماز

تنفس‌ های مخصوص لاماز دارای ۳ ریتم و حالت است:

  • تنفس آرام
  • تنفس متغیر
  • تنفس با الگوی خاص

1- تنفس آهسته و آرام طی مرحله اول دردهای زایمانی

انقباضات و دردهای زایمانی اغلب همانند یک موج توصیف می‌شوند زیرا آنها به آرامی شروع می‌شوند، شدت می‌یابند، به اوج می‌رسند و سپس فروکش می‌کنند. قبل از شروع تنفس آهسته و آرام باید روی یک نقطه خاص مانند یک عکس، منظره‌ای زیبا و یا تصویر یک کودک تمرکز کنید و برای شروع، یک دم و بازدم عمیقی انجام داده و طی دقایق انقباض رحمی به آرامی و با عمق بیشتر نفس بکشید و نفس را از راه بینی وارد بدن ساخته و از راه دهان خارج سازید. ماساژ ملایم شکم و کمر توسط همراهان بسیار موثر است. تنفس باید آرام باشد بنابراین بین دو بار تنفس یک فاصله زمانی بدهید تا بتوانید زودتر به وضعیت شل و سبک‌سازی بدن برسید. با این ریتم تنفس، در هر دقیقه ۶ تا ۹ بار دم و بازدم خواهید داشت.

2- تنفس با ریتم متغیر، جهت فاز فعال زایمان

به دنبال پیشرفت زایمان، انقباضات طولانی‌تر و نزدیک‌تر (کوتاه‌تر از نظر فاصله زمانی) می‌شوند. تنفس مورد نظر در طول این نوع انقباضات یک تنفس متغیر بوده که در اصل یک تنفس سطحی و تند شونده است. با شروع انقباض یک نفس عمیق کشیده و آن را بیرون بدهید. با افزایش انقباض و درد، دم و بازدم از راه دهان انجام شود و وقتی که انقباض به اوج خود رسید دهان را باز کنید، سر را به عقب خم کرده و زبان را در زیر دندان‌های فک فوقانی قرار دهید و در همین حالت به سرعت و به‌طور سطحی نفس بکشید. با کاهش میزان انقباض، دوباره تنفس عمیق سینه‌ای را انجام دهید.

3- تنفس خاص

طی مرحله زایمانی، دهانه رحم به‌طور کامل باز شده و بچه برای خروج از رحم آماده است. شدت انقباضات بیشتر شده و فواصل آن بسیار کوتاه‌تر است. نوع تنفس در این مرحله سریع، سطحی و سبک است و باید طی انقباض، نفس را با فشار از راه دهان بیرون بدهید. در آخرین مرحله زایمان باید تنها طی انقباضات تلاش کنید و زور بزنید و بعد از پایان انقباض استراحت کنید.

تکنیک‌های شل‌سازی عصبی – عضلانی بدن:

کلیه این تمرینات باید روزانه دو نوبت انجام شود. بهتر است نوبت دوم عصرها باشد و همراه همسر خود این تکنیک‌ها را انجام دهید. در یک وضعیت راحت بخوابید و گودی‌های بدن را توسط یک بالش پر کنید.

برای نوبت اول، اندام‌های مختلف بدن، کف پا، ساق پا، ران، باسن، دست‌ها، بازوها، شانه‌ها و صورت را به صورت بخش‌بخش، منقبض و منبسط کنید.

در نوبت دوم، عضلات یک عضو منقبض و بقیه اعضا شل نگاه داشته شوند مثلاً بازوی چپ را منقبض و در همین حالت، بازوی راست و هر دوپا را شل نگه دارید.

بهتر است بدانید اگر در طول دردهای زایمانی هیچ مشکلی برای شما ایجاد نشود، لاماز می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید با تجربه درد کمتر، یک زایمان طبیعی داشته باشید و اگر هم زایمان آنچنان که شما امیدوار بودید پیشرفتی نکرد باز هم لاماز کمک‌تان کرده است که با کلیه مشکلات موجود در زمان زایمان و نحوه مقابله با آنان از قبل آشنا شوید.

مزایای استفاده از روش زایمان طبیعی لاماز

1. روش زایمان طبیعی لاماز، از زایمان طبیعی نوزادان پشتیبانی کرده و به استفاده از داروها تکیه نمی کند. امروزه کلاس های زایمان طبیعی لاماز شامل مشاوره روانی مادران باردار هم می باشد که به زنان حامله برای درک بهتر فرایند تولد نوزادشان کمک کرده و از بروز استرس غیر ضروری در آن ها به هنگام آغاز درد زایمان جلوگیری به عمل خواهد آورد.

2. استفاده از این روش کمک می کند تا زنان باردار از عهده اضطراب و ترس مربوط به زایمان طبیعی برآیند.

3. آموزش روش های زایمان طبیعی لاماز شامل حال شریک زندگی زنان حامله هم به منظور حمایت عاطفی از همسر باردارشان در هنگام زایمان طبیعی می شود. به یاد داشته باشید که افزایش حمایت از زنان باردار توسط همسرشان، به انجام بهتر روند کار زایمان طبیعی کمک فراوانی خواهد کرد.

معایب زایمان طبیعی به روش لاماز

1. به یاد داشته باشید حتی زمانی که کلاس های زایمان طبیعی لاماز را انتخاب می کنید و سعی دارید خود را به بهترین سطح آموزش درمورد زایمان فرزند خود برسانید، ممکن است حتی این آموزش ها هم برای از بین بردن درد زایمان کافی نباشد، چون درد ناشی از زایمان طبیعی بخشی جدایی ناپذیر از این فرایند محسوب می شود.

2. ممکن است اثرات استفاده از روش زایمان طبیعی لاماز برای از بین بردن درد در شما مادر باردار حداقل باشد، اما طرفداران استفاده از این روش ادعا می کنندکه مزایای روانی و فیزیولوژیکی این روش غیرقابل چشم پوشی است.

3. استفاده از روش زایمان طبیعی لاماز نیاز به صبر زیاد و انجام عمل دقیق دارد، که ممکن است برای همه زنان باردار امکان پذیر نباشد.

4. همچنین، چون حضور در این کلاس های زایمان طبیعی لاماز پرهزینه است، به همین دلیل هر کسی توانایی پرداخت آن را ندارد.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

 

بیشتر بخوانید:

ماه ششم بارداری و مراقبت های لازم

هفته بیست و پنجم بارداری و مراقبت های لازم

تغذیه ماه چهارم بارداری