به وجود آمدن جوش بر روی صورت و یا بدن، موضوعی ناراحت کننده برای تمام افراد و به خصوص بانوان جوان است. این دانه های قرمز رنگ اغلب به صورت ناگهانی بر روی صورت و بدن نمایان می شوند و می توانند زیبایی شما را تا حدود زیادی تحت تاثیر قرار دهند. در این مطلب قصد داریم شما را با روش های درمان جوش در طب سنتی آشنا نماییم.

جوش‌های صورت ممکن است دلایل مختلفی داشته باشند و برای درمان آنها ابتدا باید دلیل به وجود آمدنشان را بدانیم.
متخصصان طب سنتی عقیده دارند بروز جوش‌ها با سیستم داخلی بدن در ارتباط است و اگر دلیل آن شناسایی و به خوبی درمان شود، پوست صاف و تمیز می‌شود.
در طب سنتی غذاها و گیاهان زیادی برای بهبود جوش‌های مختلف توصیه شده است، اما برای اینکه عوامل به وجود آمدن جوش‌ها و راه‌های مقابله با آنها را بدانیم سراغ یک متخصص طب سنتی   رفتیم تا از توصیه‌های این طب برای داشتن پوستی سالم و زیبا كمك بگیریم.
دکتر« علی محمد ملاحی» با اشاره به اینکه بروز جوش‌ها به مزاج افراد برمی‌گردد و در اکثر اوقات ناشی از غلبه خون و افزایش خطت دم است، گفت: این عارضه در مزاج‌های گرم با برطرف کردن یبوست (خشکی در صفراوی ها) و خنک کردن وضعیت کبد گرم شروع می‌شود.
وی افزود: دیدگاه طب سنتی در مورد ایجاد جوش‌های پوستی بر این اساس است كه وقتی جوش روی پوست صورت بروز می‌كند حتما به نوعی با داخل بدن در ارتباط است. چون پوست پوشاننده كل بدن است و اگر اتفاقی در اعضای داخل بدن بیفتد پوست آن را نشان می‌دهد. یعنی با دیدن هر نوع جوش كوچكی روی صورت اولین كاری كه پزشك طب سنتی انجام می‌دهد بررسی اندام‌های داخلی بدن است.
جوش
ملاحی ادامه داد: بدن مواد زائدی دارد كه باید دفع شوند و گاهی این مواد زائد را از طریق پوست بیرون می‌ریزد تا اعضای داخلی را سالم نگه‌ دارد. پس از این دیدگاه مسئله دفع مواد زائد بدن انسان بسیار مهم است.
این متخصص طب سنتی مصرف یک قاشق غذاخوری سرکه انگور یا سرکه سیب را بعد از هر وعده غذا به افرادی که از جوش رنج می‌برند توصیه کرد و گفت: از آنجایی که بیشتر اوقات بروز جوش‌ها به کبد افراد برمی گردد، توصیه می‌شود افراد شربت نیلوفر، بنفشه، خطمی و عرق کاسنی را که برای خنک کردن کبد گرم بسیار نافع هستند، میل کنند. همچنین توصیه می‌شود روزانه حداقل 2 لیوان شربت سکنجبین رقیق شده بنوشند.
دکتر ملاحی با بیان اینکه گاهی ممکن است جوش‌های صورت باعث برافروخته شدن چهره افراد و احساس ناراحتی و کلافگی آنها شود، افزود: برای درمان موضعی جوش‌ها و برافروختگی صورت، مالیدن پوست خیار بر صورت و موضع جوش‌ها بسیار کمک کننده است. همچنین مالیدن پوسته داخلی لیمو ( شیرین یا ترش) بر موضع جوش‌ها نیز بسیار نافع است. این پزشک  به افراد با مزاج صفراوی و به ویژه دموی توصیه کرد از مصرف غذاهای گرم پرهیز کنند و ادامه داد: به این افراد توصیه می‌شود از مصرف انواع ادویه از جمله فلفل و زردچوبه و انواع آجیل همچون تخمه افتابگردان، پسته، بادام و گردو و انواع کباب‌ها جدا خودداری کنند.
وی استفاده از صابون‌های زیتون و بابونه را برای شست‌وشوی صورت و جوش‌ها بسیار موثر دانست و گفت: بهتر است این افراد آبلیمو و عسل را به نسبت 3 به 1 مخلوط و به عنوان ماسک روی پوست گذاشته و اجازه دهند حداقل به مدت یک ساعت روی پوست بماند سپس با صابون گیاهی ملایم که ذکر شد شستشو دهند.
این پزشک گفت: انجام حجامت در افراد گرم مزاج برای درمان جوش‌های صورت و بدن واجب است اما افراد سرد مزاج برای درمان جوش‌های خود بهتر است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند چون ظاهر شدن جوش‌ها در این افراد ممکن است به دلایل خاص هورمونی یا تغذیه ای باشد و بدین منظور آنها ابتدا باید تحت نظر پزشک تغذیه خود را اصلاح کرده تا مزاجشان به تعادل رسیده و بتوانند غدد بدنشان را نیز تنظیم کنند.
دکتر علی محمد ملاحی در پایان با اشاره به اینکه گاهی جوش‌ها ممکن است بزرگ و چرکی باشند یا به صورت التهاب‌های زیر پوستی ظاهر شوند، گفت: برای درمان این جوش‌ها زالو درمانی می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد.
منبع: همشهری استان ها