diabet

اضطراب  بیش از اندازه  و طولانی مدت باعث  کنترل ضعیف دیابت  شده که به سهم خود باعث سرخوردگی ، یاس و حتی خوف می گردد. شیوه های  بد غذایی نیز شاید در نتیجه  داشتن اضطراب بیش از اندازه، در زندگی ایجاد شود. در این بخش  9 ماده  غذایی که به کاهش و یا از بین بردن اضطراب کمک میکنند را به شما معرفی می کنیم:

1-    شکلات تیره:این نوع شکلات حاوی انتقال دهنده ی عصبی (نوروترانسمیتور) به نام  anandamideاست که برای یک دوره ی کوتاه می تواند احساسات ناشی از افسردگی ودرد را متوقف کند. همچنین این نوع  شکلات حاوی مواد شیمیایی خاصی است  که تأثیر anandamineرا افزایش داده و به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشد. برخی از تحقیقات  حتی از این  هم فراتر رفته و می گویند: از این نوع  شکلات می توان  به عنوان  داروی جدید ضد اضطراب یاد کرد.

2-    کیوی:این میوه  یکی دیگر  از مواد غذایی مفید است. یک عدد کیوی می تواند  بیش از 85 درصد از نیاز روزانه ی شما به ویتامین Cرا تأمین کند. از آنجائیکه ویتامین Cسبب کاهش مقدارهورمونهای استرس تولید شده در بدن می شود و سیستم ایمنی را تقویت می کند بنابراین اگر بطور مرتب خورده شود احساس استرس را در شما کاهش می دهد  .

·        پروتئین:مصرف  پروتئین سبب حفظ پایداری مقدار قند خون می شود و این امر سبب بهبود خلق وانرژی شما خواهد شد. شما به عنوان یک فرد دیابتی به مقدار کمی از یک پروتئین با کیفیت خوب نظیر این مواد احتیاج دارید: یک مشت بسته از مغزهای مغزی(آجیل)،مقداری پنیر گودای کم چرب،یک تخم مرغ ارگانیک

3-    توت های بنفش:انواعی ازتوت با رنگ بنفش وجود دارد (تمشک، توت سیاه و قره قاط) که حاوی آنتوسیانین هستند آنتوسیانین ها رنگدانه های تولید کننده ی رنگ تیره  در توت سیاه  و قره قاط می باشند. آنتی اکسیدانهایی در این نوع از توت ها وجود دارد که سبب بهبود  خلق شما شده و به کاهش احساس استرس شما کمک می کند.

4-    موز:این میوه دارای  دوپامین است دوپامین خود حاوی منیزیوم است که یکی دیگر از تقویت  کننده های  حالت خوب روحی است همچنین حاوی طیفی از انواع  ویتامین Bاست از جمله B6که به آرامش سیستم عصبی شما کمک می کند.

5-     قهوه: این ماده حاوی انتقال دهنده های عصبی ویژه ای است که بر چگونگی احساس شما تأثیر می گذارد. بنابراین هنگامیکه  قهوه می نوشید حالت روحی و خلق و خوی شما بهبود می یابد محققین  همچنین می گویند: این ماده  با تأثیر بر بخشی از مغز سبب آزاد شدن BDNFیا Brain- derived neurotrophic factorمی شود. BDNFبه سلولهای مغز شما پیام تولید نورونهای جدید  و بهبود سلامت کلی مغز را می فرستد. دانشمندان می گویند: کاهش مقدار BDNFسبب ایجاد افسردگی واسترس می شود چنانچه تولید نورون افزایش یابد قهوه میتواند مانند یک ماده ی   ضد افسردگی عمل کند.

6-    چای اوولانگ  Oolong: این نوع چای حاوی مقادیر زیادی گاما آمینوبوتیریک  اسید یا GABAاست این اسید  امینه  به کاهش تعداد  نورونهایی که درمغز شما روشن می شوند کمک می کند وبنابراین  به کاهش  اضطراب واسترس کمک می کند.

7-    کورکومین:این ماده  رنگ زرد موجود در زردچوبه را سبب می شود.  دانشمندان  معتقدند  این ماده دارای  تأثیرات مثبتی بر سلامتی انسان است این ماده حاوی عناصر محافظت کننده از  اعصاب  (نورونها) است و سبب بهبود خلق و خوی شما شده و به کاهش افسردگی کمک می کند .

8-    چربیهای امگا 3:مصرف چربیهای امگا 3 سبب سلامت  احساس شما می شود چه این ماده را از منابع طبیعی آن مانند ماهی سالمون دریافت کنید و چه از مکمل های غذایی شامل  روغن کریل، روغن های امگا 3 DHAیا EPAآنها را بدست آورید. تحقیقات  نشان داده است این مواد به کاهش اضطراب تا 20 درصد کمک می کند. در برخی دیگر از تحقیقات نشان داده شده است که این مواد مانند دارو برای پیشگیری از افسردگی  موثرند.

توجه داشته باشید که این غذاها نتایج مشابهی را بروی همه ی افراد ندارد، اما اگر به شما درکاهش استرس کمک کنند پس ارزش امتحان کردن را دارند.  دیابت نوع 2 بیماریی است که شما باید با آن زندگی  کنید  این بیماری به آرامی  پیشرفت می کند پس وقت آن رسیده است که این بیماری را بهتر کنترل کنید و به زندگی  عادی خود برگردید.

منبع-http://diabetestma.org