اولین زایمان شما است و شما با حداقل تجربه ناگهان با یک چالش جدی مواجه می شوید؛ فرزند دوقلو! بزرگ کردن و نگهداری از فرزندان دوقلو کاری به مراتب دشوار تر از بزرگ کردن یک فرزند است و نکات تربیتی خاص و مربوط به خود را دارد. در ادامه به بررسی رفتار ها و نکات مربوط به تربیت دوقلو ها خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

اگر یکی از دو قلوها خسته و خواب‌آلود است و آن یکی همچنان فعال و پر انرژی، کمی صبر کنید تا او هم خسته شود و خواهر یا برادرش را در خواب همراهی کند. به ادامه مطلب توجه نمایید.

تمام آن کارهایی که برای کودک خردسال‌تان انجام می‌دهید، نیمی از کارهای مربوط به کودکان دوقلو است. باید به هر دو غذا بدهید، با هر دو بازی کنید، هر دو را بیرون ببرید و هر دو را در یک زمان بخوابانید.

وقتی که زن بارداری می‌بینید، ممکن است به او بگویید که تا می‌تواند از روزهای بارداری استفاده کند و خوب بخوابد، چرا که با تولد فرزندش خواب و استراحت تا حدودی تعطیل می‌شود.

معمولا خانم‌هایی که خودشان نیز باردار شده‌اند، می‌توانند به این نکات توجه کنند. وقتی که قرار است مادر صاحب دوقلو شود همان استراحت و خواب محدود نیز از او سلب می‌شود.

دوقلوها نیز همانند سایر کودکان، روزی چند بار شیر می‌خورند و شب‌ها چند بار از خواب بیدار می‌شوند هر بار که بیدار می‌شوند با شیر خوردن دوباره به خواب می‌روند، ولی باید برای تمام این موارد بیشتر و بهتر برنامه‌ریزی کرد. یکی از موارد سخت در مورد دوقلو ها و نگهداری از آنها، مسئله خواب آنها است.

همه کودکان به خواب درست و مناسب نیاز دارند تا به اندازه کافی رشد کنند. خواب به کودکان انرژی می‌دهد و باعث عملکرد بهتر مغز می‌شود تا بتوانند روز بعد نیز به سلامت بازی و فعالیت کنند.

در ضمن در زمان خواب کودکان، والدین نیز فرصت پیدا می‌کنند تا کمی استراحت کنند.

اگر در خانه‌تان دوقلو دارید، حتما درک می‌کنید که در طول روز شاید یک‌بار هم فرصت نکنید آن کاری که دوست دارید انجام دهید و باید تمام وقت خود را با آنها بگذرانید.

در واقع زمان به خواب رفتن دوقلوها، وقت نفس کشیدن شما محسوب می‌شود، ولی حتی به خواب رفتن نیز می‌تواند خودش مشکل‌ساز باشد و باید به خوبی مدیریت شود.

قبل از خواب با هم حرف می‌زنند. یکی چیزی می‌پرسد و دیگری جواب می‌دهد، حتی بازی‌شان می‌گیرد و ممکن است موقع بازی با هم دعوا کنند. اجازه دهید به جای مطرح کردن مشکلات، به دنبال راه حل مناسب باشیم.

موارد زیر به والدین دوقلوها کمک می‌کند تا به مشکل خواب آنها غلبه کنند

از همان لحظه تولد، آنها را عادت بدهید که در کنار هم بخوابند. این کار باعث می‌شود که برنامه خواب منظمی داشته باشند.

در واقع با اینکار متقاعد می‌شوند که وقتی وارد تخت‌خواب می‌شوند، یعنی دیگر زمان خواب رسیده است، چرا که از نوزادی کنار هم و در یک‌جا به خواب رفته‌اند.

حتما برنامه منظم خواب داشته باشید: برنامه خواب شبانه و خواب نیم روزی ضروری است. سعی کنید همواره به برنامه خواب پایبند باشید.

اگر یکی از دو قلوها خسته و خواب‌آلود است و آن یکی همچنان فعال و پر انرژی، کمی صبر کنید تا او هم خسته شود و خواهر یا برادرش را در خواب همراهی کند.

قبل از خواب، مسواک زدن، لباس خواب پوشیدن و یک سرگرمی مثل گوش دادن به قصه‌ شبانه به آنها کمک می‌کند تا آماده خواب شوند.

اگر فکر می‌کنید که در زمان خواب نمی‌توانید کنترل‌شان کنید، خودتان نیز زمانی را در اتاق‌شان بمانید و از خواب رفتن‌شان مطمئن شوید.

برخی از دوقلوها خواب‌آلود می‌شوند، ولی کمی بعد شروع به بازی کردن می‌کنند و خواب از سرشان می‌پرد، بنابراین پیش‌شان بمانید تا اینگونه نشود و به خواب بروند. سپس می‌توانید اتاق خواب آنها را ترک کنید.

هر کاری که ممکن است مزاحم خواب‌شان شود را انجام ندهید. اگر می‌خواهید در اتاق کنارشان بمانید تا بخوابند، هر کاری که ممکن است از طرف شما مزاحمت در به خواب رفتن‌شان ایجاد کند را انجام ندهید.

وقتی که دوقلوها کم‌کم خواب‌آلود می‌شوند کاری انجام ندهید که خواب‌شان بپرد، مثلا در اتاق از تلفن همراه استفاده نکنید که یک تماس یا صدای پیغام باعث ‌شود نتوانند بخوابند. این اشتباه را بسیاری از والدین انجام می‌دهند که باید مورد توجه قرار گیرد.

اگر زود بیدار شدند، سعی کنید کنترل خود را از دست ندهید. وقتی که کودکان‌تان به خواب می‌روند، باید انتظار این را داشته باشید که ممکن است هر لحظه بیدار شوند.

اگر همه راه‌ها را امتحان کرده‌اید و هر بار باز هم به هنگام خواب دچار مشکل شده‌اید، مکان خواب آنها را جدا کنید. همان برنامه و همان کارهایی که انجام می‌دادید، ولی در موقعیت‌های مکانی جداگانه انجام دهید. هر کدام در یک اتاق جداگانه!

معمولا در مورد دوقلوها یکی از بچه‌ها آرام‌تر و حرف گوش‌کن‌تر است و دیگری شلوغ‌تر و سرکش‌تر، پس ابتدا سراغ کودک آرام‌تر خود بروید، چرا که برای فرزند پر سروصداترتان باید وقت بیشتری صرف کنید.

صبور و آرام باشید. ممکن است زمان زیادی را صرف آموزش فرزندتان کنید و البته باید در نظر بگیرید که حجم کار شما به خاطر دوقلو بودن آنها بیشتر شده است، ولی خونسردی خود را حفظ کنید و صبور باشید، پس وقتی که عصبانی می‌شوید، آنها  راتهدید نکنید.

تهدید کردن روش مناسبی برای متقاعد کردن آنها برای به خواب رفتن نیست.

شما آرام باشید و در هدف خود ثابت‌قدم. کم‌کم تکرار کردن یک برنامه ثابت به صورت مداوم، برای آنها یک برنامه همیشگی می‌شود.

 

منبع: زندگی آنلاین