ماه نهم بارداری و مراقبت های لازم

اگر شما مادر باردار در ماه نهم بارداری به سر می برید، تبریک ویژه ما را پذیرا باشید. شما به زودی طعم دلنشین مادر شدن را تجربه خواهید کرد و می توانید نوزادتان را در آغوش پر مهر خود بگیرید و او را نوازش کنید. بسیاری از علائم بارداری با به دنیا آمدن نوزاد کوچکتان از بین خواهد رفت. در این مطلب قصد داریم شما را با علائم ماه نهم بارداری و توصیه و مراقبت های آن آشنا نماییم.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

جنین در ماه نهم بارداری

فرزند شما آماده زایمان است. در هفته سی و پنجم بارداری جنین به سرعت چربی جذب می کند، بخصوص در اطراف پاها و دست ها. هنگامی که تمام اندام های او کامل شدند ریه و مغز به بلوغ می رسند. در هفته سی و ششم بارداری و هفته سی و هفتم بارداری افزایش وزن ادامه دارد. بدن جنین شروع به تولید پادتن می کند که او را در روزهای اول مصون نگه دارد. در هفته سی و هشتم بارداری افزایش وزن آرام تر پیش میرود؛ دست ها و ماهیچه ها به قدر کافی قوی شده اند. سر جنین به قسمت پایین حرکت می کند اما دهانه رحم به قدری باز نشده است که انقباضات شروع شوند. اگرچه استخوان ها رشد کرده اند اما جمجه برای عبور از کانال تولد نرم است.

تغییرات بدن در ماه نهم بارداری

در ماه نهم بارداری وزن شما زیاد شده است و برای زایمان آماده هستید. در اثر افتادن جنین در مسیر زایمان سوزش معده و تنگی نفس به سراغ شما می آید .پشت شما بیش از حد درد می کند؛ حمام گرم و ماساژ به بهبود آن کمک می کند.

 علائم طبیعی ماه نهم بارداری

علائم مشابه قبل است اما شدت آن دوبرابر شده است.

1- چکیدن پستان

در انتهای بارداری، پستان ها شروع به چکه مایعی زرد به اسم کلستروم یا آغوز می کنند. چکیدن کلستروم به معنی نزدیک بودن زایمان نیست، همچنین نچکیدن آن نیز به معنی مشکلی نیست. این مسئله پدیده ای طبیعی است. برای جلوگیری از خیس شدن لباستان از پد مخصوص استفاده کنید.

2- تغییر مکان جنین

چند هفته پیش از زایمان احساس سوزش معده و تنگی نفس دارید که به دلیل تغییر مکان جنین و افتادن آن در مسیر زایمان است. در کنار سوزش معده، یبوست و پشت درد نیز وجود دارد. افتادن جنین در مسیر زایمان به معنی نزدیک بودن زایمان است اما می تواند چند روز یا چند هفته پیش از شروع انقباضات باشد. همچنین این مقدمه ای بر علائم دیگر شامل ترشحات واژن و پشت درد است.

3- دفع ادرار مکرر

در اثر حرکت جنین به مکان جدید، به مثانه فشار وارد می شود، بنابراین شما هر چند دقیقه به دستشویی می روید. همچنین کنترل مدفوع نیز دشوار است. سعی کنید مایعات بیشتر بخورید. در صورت مصرف کمتر مایعات احتمال عفونت مجاری ادراری افزایش می یابد.

4- انقباضات براکستون

در نزدیکی انتهای بارداری، انقباضات اشتباه یا براکستون افزایش می یابد. این انقباضات تا چند هفته پیش از زایمان ادامه پیدا می کنند. اگر چه این انقباضات به شدت انقباض اصلی زایمان نیست اما درد کمی نیز ندارد. در واقع آن ها به قدری شدید هستند که دهانه رحم را باز می کنند. هنگامی که دچار انقباض می شوید سعی کنید حالت نشستن یا ایستادن خود را تغییر دهید. کم آبی بدن باعث افزایش انقباضات می شود. این انقباضات یکی از قسمت های طبیعی بارداری است. اما اگر در یک ساعت بیش از چهار انقباض تجربه کردید با پزشک صحبت کنید. اگر درد از پشت شروع شد و به جلو آمد یا ترشحات واژن دارید با پزشک تماس بگیرید.

5- اسهال

اسهال در اواخر بارداری یکی از علائم نزدیکی زایمان است. همچنین حرکات روده نیز باعث انقباض شکم می شود.

6- سبکی

اگر بارداری اول شما است، افتادن جنین در مسیر زایمان را دو تا سه هفته پیش از زایمان تجربه می کنید. اما برای مادرهایی دیگر این مسئله تا چند روز پیش از زایمان اتفاق نمی افتد.

7- تغییر در حرکات جنین

با رشد جنین ضربه های او کاهش می یابد. زیرا فضای کوچکی در اختیار دارد. اما ضربات در حال حاضر شدیدتر هستند. در صورت کاهش ناگهانی ضربه ها باید به پزشک اطلاع دهید.

8- ترشحات واژن همراه با خون

ترشحات واژن نگران کننده نیستند، بخصوص ترشحات بعد از نزدیکی جنسی. اما در صورتی که ترشحات زرد رنگ هستند یا بو می دهند از نداشتن عفونت واژن اطمینان حاصل کنید.

پاره شدن کیسه آب

در کمتر از پانزده درصد خانم ها پیش از شروع انقباضات، کیسه آب پاره می شود. بنابراین گاهی اوقات پزشک از مایع آمونیاک مصنوعی استفاده می کند. مایع آمونیاک باید بی رنگ و بی بو باشد. اگر مایع سبز رنگ است یا بو می دهد با پزشک تماس بگیرید.

شما در ماه نهم بارداری در مطب پزشک

ماه نهم بارداری و مراقبت های لازم

در ماه نهم بارداری هر هفته باید پزشک را ملاقات کنید. پزشک سایز رحم، وزن شما، فشار خون، ادرار و ضربان قلب جنین را بررسی می کند. همچنین علائم ورم را بررسی کرده و برای بررسی بازشدگی دهانه رحم نیز آزمایشات لازم را انجام می دهد.

تغذیه ماه نهم بارداری

رژیم غذایی شما در ماه نهم بارداری باید شامل مواد غذایی زیر باشد:

غذاهای غنی از فیبر:

 • سبزیجات
 • میوه ها
 • نان کامل
 • غلات
 • حبوبات
 • خرما

مواد غذایی غنی از آهن:

 • ماهی
 • مرغ
 • زرده تخم مرغ
 • کلم بروکلی
 • عدس
 • نخود
 • اسفناج
 • انواع توت ها
 • سویا
 • میوه های خشک مانند آلو، کشمش

(یک مادر باردار در ماه نهم بارداری خود حتما باید حداقل 3 وعده غذاهای غنی از آهن را به صورت روزانه اساس کار خود قرار دهد.

کلسیم نیاز برای اسکلت بندی جنین:

غذاهای غنی کلسیم باید در راس مواد مصرفی روزانه یک مادر باردار قرار گیرد، چون برای حفظ اسکلت بندی نوزاد و خود مادر در طول این مرحله از بارداری بسیار مهم است.

چنین غذاهایی شامل مواد زیر هستند:

 • خربزه
 • محصولات لبنی
 • بلغور جو دوسر
 • بادام
 • دانه کنجد

غذاهای غنی از ویتامین C:

هر مادر بارداری باید مواد غذایی زیر را در هر وعده غذایی مصرف کند

 • میوه های خانواده مرکبات
 • گوجه فرنگی
 • توت فرنگی
 • کلم بروکلی
 • گل کلم

تغذیه در سه ماه اول بارداری

مصرف اسید فولیک:

برای جلوگیری از بروز نقائص هنگام تولد در نوزاد خود مانند اسپینابیفیدا، مصرف غذاهایی که غنی از اسید فولیک هستند، در دوران بارداری به ویژه ماه نهم بارداری برای مادر بسیار لازم و ضروری است.

این مواد غذایی شامل مواد زیر هستند:

 • سبزیجات برگ سبز
 • حبوبات مانند لوبیا، نخود و لوبیای چشم سیاه

غذاهای غنی از ویتامین A:

مواد غذایی حاوی ویتامین A را حتما در رژیم غذایی روزانه خود داشته باشید. این مواد شامل موارد زیر هستند:

 • اسفناج
 • هویج
 • سیب زمینی شیرین
 • طالبی

توصیه های مذهبی در ماه نهم بارداری

در نماز های عصر سوره زلزال- والعصر-و عادیات را بخواند. کمتر بخورد و هر روز به مقداری راه برود و سبک باشد. به آینه و عکس کمتر نگاه کند.از ماه ۷،۸ و ۹ هر ماه به مقداری حنا به دست ها و زیر بغل و زیر ناف و کف پا بگذارد و از استعمال گلاب صرف نظر نشود و از خوردن هر گونه ادویه از قبیل زردچوبه و فلفل خودداری شود.

۳ دانه رطب صبح ها خورده شود . شیر وخرما با تلاوت سوره هل اتی و مومنون .

روز پنجشنبه سوره حج و روزهای جمعه سوره فاطر تلاوت شود.

مراقبت های ماه آخر بارداری 

پیاده روی فراموش نشود

خانم های بارداری که زایمان طبیعی در پیش دارند باید در ماه آخر، پیاده روی سبک داشته باشند تا احساس کشش و درد عضله نداشته باشند. همچنین ورزش کردن در ماه آخر بارداری مانعی ندارد به شرطی که پرش و جهش در آن نباشد.

گرفتگی عضلات را دست کم نگیرید 

گاهی کشش عضله ران و گرفتگی عضله های دیگر ممکن است در ماه آخر بارداری پیش بیاید که در بیشتر موارد طبیعی است و خانم ها نباید نگران نباشند. اما در بعضی موارد ممکن است این گرفتگی ها نشانه کمبود کلسیم باشد که در خانم هایی که دیابت بارداری دارند بیشتر مشاهده می شود. بنابراین متخصصان باید آن را بررسی کنند.

خانم های شاغل کمی به خود استراحت دهند

خانم های شاغل بهتر است در محیط کار زیاد سر پا نباشند و ساعات کاری شان را کم کنند. خانم هایی که کارشان ایجاب می کند پشت میز بنشینند، نباید زیاد در حالت نشسته بمانند و هر 2 تا 3 ساعت یک بار باید 10 دقیقه راه بروند.

نبایدها در ماه نهم بارداری

دور مسافرت رفتن را خط قرمز بکشید

در ماه آخر بارداری توصیه می شود که خانم ها مسافرت نروند و یا در صورت رفتن به مسافرت، ترجیحا به جایی بروند که به محل درمانی نزدیک باشد، تا اگر مادر دچار مورد اورژانسی و یا خونریزی شد، فورا به آنجا مراجعه کند و تحت درمان قرار بگیرد. چون در ماه آخر بارداری حرکت های زیاد باعث زایمان زودرس می شود و ممکن است جنین و مادر به خطر بیفتند.

بدون برنامه ورزش نکنید

خانم های بارداری که ورزش می کنند، باید به یاد داشته باشند فعالیت های ورزشی شان باید با برنامه ریزی باشد. همچنین همه حرکات ورزشی هم برای خانم های باردار مناسب نیستند و درواقع جزو حرکات ممنوعه به شمار می روند. خانم ها می توانند اطلاعات این حرکات ممنوعه را از مرکز مشاوره بارداری دریافت کنند. اما به صورت کلی حرکات کششی و یا حرکاتی که جهش زیادی ندارند، برای خانم های باردار مناسب ترند.

 فعالیت و کار زیاد ممنوع 

خانم ها نباید در ماه آخر بارداری فعالیت و کار سنگین انجام دهند.

نکاتی برای پدرها در ماه نهم بارداری

با نزدیک شدن به زمان زایمان برخی پدرها می ترسند. اما برخی احساس مسئولیت می کنند. در اینجا نکاتی که می توان در ماه نهم رعایت کرد تا همسرتان آرام باشد ذکر شده است:

به او کمک کنید تمرینات نفس کشیدن را انجام دهد:

ممکن است همسرتان خسته باشد یا فراموش کند تمرینات لازم برای تنفس در حین زایمان را تمرین کند بنابریان به او یادآوری کنید و به او آرامش بدهید.

در بستن کیف بیمارستان به او کمک کنید:

اگر همسرتان قصد بستن کیف بیمارستان دارد به او کمک کنید. همچنین فراموش نکنید وسیله های خود را نیز جمع کنید مانند لباس، کتاب و ….

آماده باشید:

اگر شما در دسترس نباشید همسرتان باید با چه کسی تماس بگیرد؟ اگر احساس انقباض دارد با چه کسی تماس بگیرد؟ دفترچه بیمه او کجاست؟ به این سوالات پیش از این که زمان زایمان برسد پاسخ دهید.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

هفته بیست و پنجم بارداری و مراقبت های لازم

هفته بیست و ششم بارداری و مراقبت های لازم

هفته بیست و هفتم بارداری و مراقبت های لازم

هفته بیست و هشتم بارداری و مراقبت های لازم