قبل از هر چیز بهتر است این واقعیت را بدانیم که تمام انواع لوازم‌آرایش این قابلیت را ندارند یا بهتر بگوییم اگر لوازم‌آرایش را به دودسته تقسیم کنیم، یک دسته آن‌هایی مي‌شوند که اگر به آلودگی دچار شوند دیگر راه بازگشتی برای‌شان نیست و اگر به سلامت‌بودن خود علاقه‌مندید، چاره‌ای جز کنار‌گذاشتن آن‌ها ندارید؛ پس بسیار مواظب باشید که آلوده نشوند و دسته دوم آن‌هایی هستند که مي‌توانید ضدعفونی کرده و دوباره آن‌ها را مصرف کنید.

۱- کرم‌ پودرهای مایع بدون پمپ

آن‌ها بسیار راحت در معرض آلودگی قرار مي‌گیرند، فقط کافی است با یک اسفنج یا قلم‌مو یا حتی دست کثیف آن‌ها را لمس کنید، آن‌وقت است که میکروب‌ها به‌سرعت وارد شیشه کرم‌پودر شما شده و به محیط موردعلاقه خود برای رشد و نمو دسترسی پیدا مي‌کنند. در این‌جاست که متأسفانه دیگر نمي‌شود کاری برای کرم‌پودر موردعلاقه‌تان انجام داد تا دوباره قابل‌استفاده شود. ما پیشنهاد مي‌کنم برای جلوگیری از ورود آلودگی، راحتی استفاده‌ و همچنين صرفه‌جویی در مصرف حتما از پمپ‌های مخصوص استفاده کنید؛ چون در مقابل کارایی که دارد قیمت زیادی هم ندارند و خیال‌تان راحت است.

۲- کانسیلرهای مایع‌، برق‌لب‌ها‌، خط‌ چشم‌ های مایع‌، ریمل‌ها

برای این گروه از محصولات آرایشی که از خودشان برس دارند، توصیه ما این است که اصلا ریسک نکنيد؛ چون همان‌طور که قبلا گفتیم این دسته هم اگر دچار آلودگی شوند، راهی برای استریل‌کردن‌ آن‌ها وجود ندارد و تنها راه، پیشگیری است. اگر فقط خودتان استفاده مي‌کنید که مشکلی نیست، ولی کاری که آرایشگران محترم یا لوازم‌آرایش‌‌فروشی‌های معتبر باید انجام دهند، این است که از برس آن‌ها استفاده نکنند. برای اطمینان‌خاطر از این که احیانا کسی اشتباهی از آن‌ها استفاده نکرده باشد، برس‌ها را ببرید و از برس‌های یک‌بارمصرف استفاده کنید. فقط حتما توجه داشته باشید که این برس‌ها واقعا یک‌بارمصرف هستند.

3- کرم‌ پودرهای کرمي‌، کانسیلرهای کرمی، سایه‌های کرمی، خط چشم‌های ژلی

این‌ها هم جزو گروهی هستند که اگر از آن‌ها به‌خوبی مراقبت نشود و آلوده شوند، بهتر است فراموش‌شان کرد؛ چون دیگر میکروب‌ها داخل آن شده و کار زیادی نمي‌توان کرد، ولی درصورتی‌که از آن‌ها به‌خوبی مراقبت شده باشد، کافی است با یک دستمال تمیز سطح صاف آن‌ها را پاک کنید و با یک کاردک تمیز مقدار موردنیازتان را بدون ایجاد چاله يا حفره در آن‌ها بردارید تا سطح آن‌ها همچنان صاف و تمیز برای استفاده بعدی باقی بماند که اگر احیانا آلودگی وجود داشت، داخل نشود و در سطح بماند تا بتوانید سریع آن را تمیز کنید.

لوازم آرایشی

۴- برق‌ لب‌ های تیوپی

بعضی‌ها معتقدند که این نوع برق‌لب‌ها آلوده نمي‌شوند و اگر فقط سطح پلاستيکی آن‌ها را که دارای سوراخی برای بیرون‌آمدن مایع داخل آن است، تمیز کنيد، مشکل حل مي‌شود. درصورتی‌که اگر کمی دقت کنيد، متوجه مي‌شويد که اضافه مایع آن دوباره به تیوب بازمي‌گردد و آلودگی یا حتی پوسته‌های مرده لب را با خود به داخل مي‌برد؛ بهترین راه‌حل برای استفاده در آرایشگاه‌ها این است که با استفاده از قلم‌موهای یک‌بارمصرف این کار را انجام دهید.

۵- رژلب‌ ها

ضدعفونی‌کردن رژلب‌ها بسیار ساده است. مقداری الکل در یک لیوان تمیز بریزید و سر رژلب‌تان را داخل الکل کنید و چند ثانیه نگه‌دارید، سپس آن را خارج‌کرده و با دستمال‌کاغذی تمیز آن را به آهستگی خشک کنید یا به‌صورت افقی بگذارید تا خشک شود (عمودی نگه ندارید؛ چون الکل به ته آن نفوذ‌کرده و رژلب به‌مرورزمان از ته مي‌شکند). اگر دوست داشتید داخل درب آن را نیز مي‌توانید با الکل تمیز كنيد.

۶- مدادهای آرایشی

ابتدا مدادتان را در الکل فرو کنید، چند ثانیه نگه‌دارید. مدادتراش را هم با یک برس تمیز آغشته به الکل خوب تمیز‌کرده و مداد را بتراشید و دوباره در الکل کرده و با دستمال خشک کنید. مطمئن شوید که کاملا خشک‌شده، به‌خصوص اگر مداد چشم است و حالا با خیال راحت از این مداد استفاده کنید. درب آن‌ها را هم مي‌توانید با الکل تمیز کنید.

7- محصولات پودری فشرده؛ مثل سایه چشم‌ها، پنکک‌ها و رژگونه‌ها

خبر خوب این که محصولات پودری جای زیاد خوبی برای رشد باکتری‌ها نیستند؛ چون آن‌ها برای رشد و نمو نیاز به محیط مرطوب دارند، مانند جاي کرم‌ها یا محصولات مایع. برای تمیز‌کردن آن‌ها مي‌توانید لایه رویی را با دستمال تمیز کنید.

عدم تقارن صورت و درمان آن

نکات بهداشتی‌ آرایشی که حتما باید مدنظر داشته باشیم

در صورت عدم‌ نگهداری صحیح از لوازم‌ آرایش‌تان و بی‌توجهی به نکات بهداشتی ممکن است به سلامت پوست شما خسارات جبران‌ناپذیری وارد شود که در نتیجه نه‌تنها به زیباتر‌کردن شما کمک‌نکرده، بلکه به شما ضرر هم مي‌رساند. پس خواهش مي‌کنیم به نکات زیر بسیار توجه کنید و اهمیت دهید تا به‌جای زیباتر‌کردن خودمان به سلامت‌مان خدشه وارد نکنیم.

۱- اولین و مهم‌ترین نکته خیلی مهم است، حتما به آن توجه کنید.

لوازم‌آرایش جزو وسایل شخصی ما به‌حساب مي‌آیند، پس هرگز لوازم‌آرایش‌تان را با کسی شریک نشوید (حتی با خواهرتان)؛ چون برای هر دوی شما خطرناک است. روی پوست هر کس یا به‌طورکلی در بدن هر کسی میکروب‌های مختلفی وجود دارد که از هر شخص به شخص دیگری متفاوت است. به همین دلیل وقتی شما لوازم‌آرایش‌تان را با کسی سهیم مي‌شوید، درواقع در باکتری‌های یکدیگر هم شریک مي‌شوید که این ممکن است بسیار خطرناک باشد، به‌خصوص در نواحی چشم ممکن است به عفونت‌های چشمي ‌یا حتی جاهای بدتر ختم شود. پس با توجه به این نکته متوجه مي‌شویم که وحشتناک‌ترین کار ممکن این است که از تسترهای مغازه‌های لوازم‌آرایشی استفاده کنیم که نمي‌دانیم چند نفر قبل از ما و با چه بیماری‌های پوستی آن‌ها را امتحان کرده‌اند.

۲- لوازم‌آرایش خود را تمیز و مرتب نگه‌دارید، در جایی نگذارید که خیلی گردوغبار یا خاک مي‌گیرد و حتما مطمئن باشید که پس از اتمام کار در آن‌ها را کاملا بسته‌اید. اسفنج‌ها، قلم‌موها و وسایلی از این قبیل را که نیاز به شست‌وشو دارند، حتما بشويید.

۳- یادمان باشد همیشه قبل از آرایش دست‌های‌مان را بشويیم، به‌خصوص آرایشگران محترم باید حتما به این نکته ظریف توجه کنند و در این صورت هم مشتریان شما بیشتر به شما علاقه‌مند مي‌شوند که برای بهداشت ارزش قائل هستید، هم وجدان شما راحت است که سبب انتقال بیماری پوستی مشتری قبلی‌تان به مشتری جدیدتان نشده‌اید.

۴- حساسیت: حتماً مطمئن شوید که لوازم‌آرایشي که استفاده مي‌کنید، قبلا توسط شرکت سازنده تست شده باشد؛ چون حتی برخی مواقع با وجود انواع تست‌های حساسیت انجام‌شده، بعضی افراد بسیار حساس هستند و پوست‌شان به‌سرعت واکنش نشان مي‌دهد. بهتر است با خرید مدل‌های معتبر خیال خود را از این بابت راحت کنید.

۵- حتما یادمان باشد ریمل‌های‌مان را هر ۳ماه یک‌بار یا اگر مصرف‌مان زیاد نیست، حداکثر قبل از ۶ماه عوض کنیم. در بین مژگان شما همیشه مقداری باکتری وجود دارد، به‌خصوص اگر چشمان‌مان را نشسته باشیم. وقتی ما از ریمل‌مان استفاده مي‌کنیم، این باکتری‌ها از چشمان و مژگان ما به برس ریمل مي‌چسبند و درنتیجه هر‌بار که ما این برس را داخل مایع داخل ریمل‌مان مي‌کنیم، این باکتری‌ها آن‌جا جا‌خوش مي‌کنند و خب چه محیطی بهتر از جایی تاریک و مغذی برای رشد و نمو آن‌ها؛ در نتیجه با گذشت زمان تعداد آن‌ها بیشتر‌و‌بیشتر مي‌شود، حالا قضاوت با خودتان است که تا چه مدت مي‌خواهید از یک ریمل استفاده کنید.

۶- برای استفاده از محصولات کرمی که ظرف آن‌ها به‌گونه‌ای است که باید انگشت را جهت استفاده داخل كنيد، بهترین راه‌حل استفاده از یک قاشق با کاردک تمیز است، به این صورت که مقدار کرم دلخواه را با کاردک از ظرف کرم موردنظر بردارید و کف دستان ریخته و از آن استفاده کنید. به این صورت دیگر آلودگی‌ها به داخل ظرف منتقل نمي‌شود تا محیط خوبی برای رشد و نمو میکروب‌ها باشد.

۷- در آخر پیشنهاد ما به شما این است که یک نگاه به لوازم‌آرایش‌تان بیندازید و آن‌هایی را که کهنه و قدیمي‌ شده‌اند یا آن‌هایی را که مي‌دانید خوب مواظبت نکرده‌اید و الان پر از میکروب هستند، کنار بگذارید تا بتوانید با خیال راحت آرایش کنید و لذت ببرید.

منبع: ایده آل