download

با افزایش ساعت کاری و خستگی روزمره افراد به نوشیدنی های انرژی زا برای زیادکردن انرژی خود روی می اورند درصورتیکه از عوارض و ترکیبات این نوشابه های خارجی هیچ اطلاعی ندارند!

نوشیدنی های انرژی زا که ورزشکاران یا مردم عادی مصرف می کنند، می تواند باعث بروز مشکلات جدی در بدن شود؛ نوشیدنی هایی که تولید آن به یک صنعت میلیاردی در کشور آمریکا تبدیل شده است.نوشیدنی هایی که تولید آن به یک صنعت میلیاردی در کشور آمریکا تبدیل شده است. در این مطلب به خطرات این نوشیدنی که سلامت مصرف کنندگان را تهدید می کند، اشاره شده است.

 

فشارخون بالا:

مصرف روزانه ۲ قوطی نوشیدنی انرژی زا، می تواند به میزان زیادی فشارخون را بالا ببرد. به گفته پزشکان، مصرف ۵۰۰میلی لیتر نوشیدنی انرژی زای کافئین دار در روز، ضربان قلب و فشارخون را بالا می برد و این حالت برای بیماران قلبی خطرساز است.
خطر حمله قلبی:

محققان استرالیایی می گویند، حتی مصرف نوشیدنی های انرژی زای بدون قند، تهدیدی برای سلامت قلب است. مصرف تنها یک قوطی باعث باریک شدن رگ های خون حتی در جوانان می شود. علت این امر، وجود «گلوکز رونو لاکتون» نوعی ماده شیرین کننده در نوشیدنی های انرژی زای رژیمی است. خطر دیگر، بیسفنول A یا BPA ماده شیمیایی است که برای ایجاد لایه در اغلب قوطی های فلزی به کار می رود و باعث ایجاد ضربان نامنظم قلب می شود.
سردرد:

یکی از شایع ترین عوارض جانبی مصرف نوشیدنی های انرژی زا، سردرد است. محققان میزان بالای کافئین و قند را علت سردرد می دانند. بیش از ۲۰درصد از مصرف کنندگان دچار سردرد، ۲۰درصد دچار تپش قلب و ۳۰درصد نیز دچار افت ناگهانی انرژی می شوند.
راه هایی برای تقویت انرژی

۱ – صبحانه سالم میل کنید.

۲ – حداقل هر یک ساعت بایستید و بدن را بکشید.

۳ – چندبار در هفته، ۲۰دقیقه پیاده روی کنید. ورزش ماده شیمیایی مغز به نام نوراپی نفرین و دوپامین را که با خستگی مفرط مقابله می کند، آزاد می کند. پیاده روی، خواب را نیز بهتر می کند.