بیماری ام اس

ورزش کردن همیشه فواید زیادی برای سلامتی بدن داشته است. ورزش از قسمت هایی از مغز که در برابر بیماری ام اس آسیب پذیر هستند، مراقبت می کند تا این بخش ها دچار بیماری ام اس نشوند. در این مقاله از دکتر سلام به فواید ورزش برای جلوگیری از بیماری ام اس پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

‌مسئول کمیته آموزش هیات پزشکی ورزشی گیلان گفت: به نظر می رسد ورزش بر روی بخش هایی از مغز که در برابر ام اس آسیب پذیرند، نقش محافظتی داشته و سبب می شود قشرخاکستری مغز در حجم گسترده تری حفظ شود.

دکتر مریم اسدی در گفت وگو با ایسنا‌ در خصوص تاثیر بیماری ام اس و ورزش اظهار کرد: تمام افراد مبتلا به ام اس صرفنظر از میزان درگیری، نیاز به تمرین و ورزش دارند، زیرا ورزش نکردن عواقب مخاطره آمیزی برای سلامتی فرد به دنبال دارد.

نایب رییس بانوان و مسئول کمیته آموزش هیات پزشکی ورزشی استان گیلان افزود: به نظر می رسد ورزش بر روی بخش هایی از مغز که در برابر ام اس آسیب پذیرند، نقش محافظتی داشته و سبب می شود قشرخاکستری مغز در حجم گسترده تری حفظ شود.

وی درخصوص نکات مهم ورزشی در بیماران ام اس گفت: قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید، انجام فعالیت های ورزشی با احتیاط باشد و حرکات کششی موجب آسیب نشود.

بیماری ام اس

اسدی با بیان اینکه افراط در ورزش منجر به آسیب سیستم عضلانی می شود، ادامه داد: افزایش درد در عضلات منجر به خستگی بیش از حد و وارد شدن استرس به بدن و ذهن می‌شود‌.

مسئول کمیته آموزش هیات پزشکی ورزشی استان گیلان با بیان اینکه بیماران مبتلا به ام اس به هیچ یک از قسمت های بدن خود فشار وارد نکنند، اضافه کرد: این افزاد اگر احساس درد کردند، نرمش را متوقف کنند و اگر احساس ناراحتی کردند، به نرمشی بازگردند که آسان تر است‌.

وی با تاکید بر اینکه تمامی نرمش‌ها برای بیماران ام اس مناسب نیستند، افزود: بنابراین برای انتخاب نرمش مناسب با پزشک مشورت کنید، گرم کردن و سرد کردن بهیچ عنوان فراموش نشود، با زمان کم ورزش را شروع کرده و متناسب با شرایط موجود زمان آن را افزایش دهید‌.

اسدی با بیان اینکه بیماران در محیط ورزشی امن با نور کافی ورزش کنند، یادآور شد: فعالیت هایی را که انتخاب می‌کنند باید برایشان جالب باشد، لباس‌هایی بپوشند که حرکاتشان را محدود نکند و از طرفی دمای اتاق را خنک نگه دارند زیرا بیماران ام اس به گرما حساس هستند‌.

وی در خصوص اینکه این بیماران چگونه از افزایش دمای بدن جلوگیری کنند، خطاب به آنان تصریح کرد: مقدار زیادی مایعات بنوشید، در ساعات گرم روز ورزش نکنید، دمای مکان ورزشی باید متناسب باشد، مراقب حالت‌های خود باشید. در صورت بروز علایم ناشی از افزایش دمای بدن آرامتر ورزش کنید و یا ورزش را متوقف کنید تا خنک شوید‌.

منبع: ایسنا