بیشتر افراد اعتقاد دارند که پول نقش زیادی در سرنوشت انسان دارد ولی به طور دقیق، از نظر روان شناختی مورد توجه قرار نگرفته بود. نتایج تحقیقات جدید، نشان می دهد که پول حتی بر رابطه ی بین افراد، اثرات بدی دارد. با دکتر سلام همراه باشید.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

افرادی که ارزش زیادی برای پول و نقش پول در زندگی قائل هستند در مقایسه با افرادی که ارزش متوسطی برای پول و نقش پول قائل هستند، روابط ضعیف‌تری دارند. بهداشت روانی این افراد نیز آسیب‌پذیرتر است به‌خصوص اگر آنها به اشیای مادی علاقمند و وابسته باشند، فشار روانی زیادی را تحمل خواهند کرد اما با وجود همه این مسائل به نظر می‌رسد زندگی با وجود پول بهتر از بدون آن باشد.

نقش پول در عواطف مثبت

 شواهد حاکی از آن است که داشتن پول با عواطف مثبت بیشتر همراه است. داشتن پول برای سلامت شخصی خوب است. مشکلات مالی با میزان بیشتر افسردگی و عدم سلامت جسمانی و با میزان کمتر احساس کنترل همراه است. داشتن نقش پول در ایجاد احساس امنیت مهم است زیرا پول به شما این امکان را می‌دهد که بر زندگی خود کنترل داشته باشید. برخی از افراد رابطه خوبی با پول ندارند و عواطف و تفکر آنها نسبت به پول منفی است و عده‌ای دیگر اعتقاد دارند بین پول و شیطان رابطه وجود دارد و می‌گویند عشق به پول ریشه تمام بلایا است و یک ضرب‌المثلی که میان این افراد زیاد می‌شنویم این است که پول چرک کف دست است و ریشه فساد و بدی‌هاست در صورتی که فقر ریشه بسیاری از فسادهاست. در قرآن، دید انتقادی نسبت به پول وجود ندارد. در موعظه‌های قرآن ثروت نعمتی است که می‌توان از‌ آن لذت برد به شرط آنکه در راه درست یعنی در راه خانواده، دوستان و دلایل مذهبی صرف گردد. به طور خلاصه داشتن پول اثرات سودمندی در زندگی افراد دارد و احساس خوبی به فرد می‌دهد اما فقط تا یک حد معینی. از سوی دیگر می‌توان گفت درست است که نقش پول در شادی زیاد است اما اگر از نقطه جادویی بگذرد، این‌طور نیست که بگوییم شادتر می‌شویم منظور این است که اگر بلندپروازی فرد برای جمع‌آوری ثروت آنقدر زیاد باشد که نتواند شادی‌های کوچک و روزمره را حس کند فایده‌ای ندارد.

فرصت های پول درآوردن

به طور کلی کسب پول و ثروت چندان دشوار نیست؛ بلکه با آگاهی و تیزبینی باید فرصت‌ها را شناخت و از فرصت‌های به ظاهر پیش‌پا افتاده که دور و اطراف‌تان پیش می‌آید به سادگی نگذرید. پول‌دار شدن فقط سرمایه نمی‌خواهد بلکه هوش و زیرکی هم لازم دارد. به عنوان مثال قبل از هر چیز به سراغ کارهایی بروید که مردم برای خرید آن پول خرج می‌کنند اما در بازار به اندازه کافی وجود ندارد و مورد نیاز مردم است مثلاً نباید به دنبال کارهایی رفت که تقاضای آن در بازار کاهش یافته و دیگر پولی بابت آن خرج نمی‌شود. برای ثروتمند شدن اولین قدم فکر ثروتمند شدن است و تا وقتی که این فکر به مغزتان خطور نکند  شما کاری انجام نمی‌دهید. دومین قدم این است که تصمیم به ثروتمند شدن بگیرید، ممکن است افرادی که از نظر مالی موفق هستند را ببینید، کتاب بخوانید، دعا کنید، آزو کنید اما تا زمانی که تصمیم نگیرید تغییری در وضعیت شما به وجود نمی‌آید. اکثر افراد تصمیم سخت و محکم برای ثروتمند شدن نمی‌گیرند و آن را به زمانی نامعلوم موکول می‌کنند. در قدم سوم به خود ایمان داشته باشید و شرایط بازار و خوبی و بدی ‌آن را بهانه نکنید و از خطرات وتهدید‌های مالی نترسید چرا که  انسان‌های بدوی اگر خطرات پیش‌روی خویش را تبدیل به فرصت نمی‌کردند چه بسا هنوز در دل کوه‌ها یا در جنگل‌ها زندگی می‌کردند.

شکست بزرگ‌ترین علم بشر

 جسارت در وجود انسان‌ها باعث تعالی فرد می‌گردد و شکست‌ها نباید باعث شود که شما نقشه‌ها و آرزوهای‌تان را به آینده‌ای نامعلوم موکول کنید. شکست‌ها، بزرگ‌ترین معلمین ما هستند و از شکسته‌ها برای موفقیت آینده باید استفاده کرد. سریع‌ترین راه به سمت موفقیت نداشتن ترس از شکست است.

شناخت قابلیت

هرکدام از ما قابلیت‌هایی داریم که باید آنها را شناسایی کنیم مثلا دست پخت خوب، طراحی، ساخت یک عروسک، طرز تهیه یک سس خاص و غیره. در هرکدام از این زمینه‌ها که توانایی داشته باشید می‌توانید از آن برای ثروتمند شدن استفاده کنید و نکته اساسی در این راه این است که هیچ‌گاه ناامید نشوید. مثلا اگر عروسک خود را به پنجاه مغازه نشان دادید و استقبال نکردند دست از تلاش برندارید چه بسا که مغازه شصت و یکم از شما استقبال کند و روزی عروسک شما پشت ویترین همه مغازه‌های اسباب بازی فروشی باشد. دقیقا بدانید که چه می‌خواهید، مثلا مقدار پولی را که دوست دارید به دست بیاورید برای خود تعیین کنید، این طوری زودتر به هدف می‌رسید. بهتر است ابتدا مبلغی منطقی را در ذهن خود پرورش دهید از مبالغ کم شروع کنید و وقتی مبلغ کمی را در نظر می‌گیرید از کارهایی شروع کنید که در کوتاه مدت به شما سود می‌رساند. در قدم ششم اهداف‌تان را بر حسب اولویت شماره گذاری کنید این طوری زودتر به هدف می‌رسید. قدم بعدی به تاخیر انداختن خوشی و کام روایی است. اگر شما نتوانید خوشی و کام روایی خود را به تاخیر بیاندزید و از خرج کردن همه پولی که در‌می‌آورید خودداری نکنید ثروتمند نمی‌شوید. پس همیشه از درآمدی که دارید مقداری را پس‌انداز کنید. پس انداز به معنای خرج کردن صحیح است نه این که آرامش را از خود و خانواده خود بگیرید. پس انداز و صرفه‌جویی فقط در قسمت مادی خلاصه نمی‌شود بلکه صرفه‌جویی در وقت و غنیمت شمردن فرصت‌ها خود نیز پس‌انداز می‌باشد. در قدم بعد برنامه ریزی کنید و مسیری را که باید طی کنید در ذهن خود مرور نمایید و چشم انداز زمانی داشته باشید، یعنی تاثیر آن را در آینده دراز مدت در نظر داشته باشید و از موانعی هم که در طی مسیر خود می‌بینید نترسید زیرا ترس مانع موفقیت می‌شود.

 

استفاده درست از پول

یکی دیگر از موارد پول دار شدن استفاده درست از پول است از پول خود فقط به نفع خودتان استفاده نکنید و برای کمک به دیگران هم ارزش قائل شوید. هنگامی که از پول خود برای کمک به دیگران استفاده می‌کنید خداوند فرصت‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. حریص بودن باعث پولدار شدن نمی‌شود ولی سرمایه گذاری در روابط اجتماعی‌تان و دست مستمندان را گرفتن باعث پیشرفت خودمان نیز می‌شود.

عمل کنید

 در آخر عمل کنید، شجاع باشید و عمل کنید و در این بین نیز می‌توانید از نظرات دیگران و همراهی آنها هم کمک بگیرید. درست است که برای پولدار شدن باید همه این راه‌‌ها را طی کنید، برنامه‌ریزی کنید، وقت بگذارید و تلاش کنید، همه اینها لازم است اما کافی نیست و بالاتر از همه اینها یاری رساندن به دیگران است که باعث ازدیاد و دوام پول شما می‌شود. پس فقط به اینکه چطوری پول دار شوم فکر نکنید و به قول معروف فقط به کمیت پول توجه نکنید بلکه به این فکر کنید که چه کار کنم تا برکت پولم زیاد شود در واقع برکت جادوی کیف پول شما است که اگر ذره‌ای از آن وارد پول شما شود آن را چند برابر می‌کند. روش‌های بالا بردن برکت پول ، همه راه‌هایی است که خداوند به ما نشان داده : ادای زکات، خمس، صدقه و … پولی که در راه خدمت به خداوند و با نیت و قصد خدمت‌گذاری و در راه رضای خدا و با زحمت و تلاش به دست آید از برکت خاص و منحصر به فرد برخوردار است و به قول ریش‌سفیدها که نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود.

ویکی روان