پیاده روی را می توان کم هزینه و مفید ترین ورزشی نامید که انسان در هر زمانی قادر به انجام دادن آن است؛ برای یک پیاده روی لذت بخش شما به تنها چیزی که احتیاج دارید یک جفت کفش پیاده روی و یک دست لباس راحت است! حال شما آماده ورزش کردن هستید. پیاده روی فواید بسیار زیادی را برای حفظ سلامت انسان در پی دارد و موجب ارتقاء هرچه بیشتر سطح سلامت او می شود. در ادامه بررسی فواید پیاده روی برای سلامتی خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

قلب یکی از مهمترین ارگان‌های حیاتی بدن شماست که با پیاده‌روی می‌توانید آن را نیرومندتر از گذشته کنید. بنابراین اگر علاقمند هستید تا گوی سرخ تپنده بدن‌تان با قدرت بیشتری کار کند و کمتردچار عارضه شود، ساعتی از شبانه روز را به پیاده روی اختصاص دهید. تحقیقات انجام شده از سوی دانشمندان دانشگاه لیمریک در ایرلند نشان داده است که اختصاص زمانی درطول روز برای پیاده روی می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را تا حد زیادی کاهش دهد. علاوه براین محققان در مطالعه دیگری نیز دریافتند، پیاده‌روی تند به اندازه دویدن برای سلامت قلب مفید است و فاکتورهای پرخطری سلامت که قلب را تهدید می‌کند کاهش می‌دهد. مواردی که در ادامه برای شما آورده‌ایم را بخوانید تا بیشتر با محاسن این کار آشنا شوید.

   سپری در برابر امراض قلبی و عروقی

به یاد داشته باشید فشارخون بالا فاکتور پرخطری برای امراض قلبی و عروقی به‌شمار می‌رود، نگران نباشید، اگر در فهرست فعالیت‌های روزانه خود بخشی را به تحرک فیزیکی اختصاص دهید، این مشکل را نیز کنترل خواهید کرد. ضمن اینکه اگر اضافه وزن دارید و تاکنون ورزش نکرده‌اید، توصیه ما برای شما این است که پیش از شروع ورزش‌های سنگین ابتدا زمانی را به پیاده روی اختصاص دهید تا بدن‌تان آماده شود، سپس به سراغ ورزش‌های سنگین بروید. به عبارتی افرادی که اضافه وزن داشته یا چاق هستند، باید به‌تدریج سرعت پیاده‌روی خود را بیشتر کنند. توجه داشته باشید، هر فرد عادی باید در هر 10دقیقه حدود یک کیلومتر راه برود، اما افرادی که چاق هستند و قصد دارند ورزش کنند،  باید در بازه زمانی نه چندان طولانی سرعت خود را بیشتر کند تا به آنجا که در یک دقیقه بتواند حدود60 تا 70متر راه برود. به هر‌حال هر فرد سالم بهتر است، هنگام صبح 15 دقیقه پیاده روی کند.

   30 دقیقه پیاده‌روی

اگر احساس می‌کنید، این روزها دل و دماغ انجام دادن کاری را ندارید و  به عبارتی افسرده شده‌اید، باز هم توصیه ارزان و کم خرج ما برای شما پیاده‌روی است. پیشنهاد می‌کنم درصورتی که چنین شرایطی را دارید، روزانه یا حداقل یک روز درمیان به مدت 30 دقیقه پیاده‌روی کنید، زیرا این کار به میزان زیادی از علائم افسردگی شما خواهد کاست. تحقیقات نشان داده است، اگرچه در صورت حاد بودن این اختلال افراد باید تحت درمان دارویی قرار بگیرند، ولی در بسیاری از موارد که فرد نشانه‌های خفیفی از این عارضه را دارد، که در چنین شرایطی ورزش و پیاده‌روی نقش مهمی در بهبود حال وی خواهد داشت. پس به یاد داشته باشید که پیاده روی موجب افزایش نشاط و شادابی شما خواهد شد، ضمن اینکه علائم افسردگی را کاهش داده و به افراد کمک می‌کند تا در مقابله با استرس‌ها قوی‌تر شوند.

   به جنگ سرطان بروید

علاوه بر مواردی که تا به اینجا به آنها اشاره شد، باید گفت؛ پیاده‌روی تا حد زیادی شما را از ابتلا به سرطان روده بزرگ مصون نگه‌ می‌دارد. ضمن اینکه در افراد مبتلا هم ورزش کردن می‌تواند به میزان زیادی کیفیت زندگی را افزایش دهد.
همچنین مطالعه نشان داد؛ خطر ابتلا به سرطان سینه در میان زنانی که حداقل هفت ساعت در هفته پیاده روی می‌کنند، در مقایسه با افرادی که سه ساعت یا کمتر در هفته این فعالیت را انجام می‌دهند 14 درصد کاهش دارد.

   محافظت از مغز

درصورتی که به سلامت و عملکرد ذهنی خود اهمیت می‌دهد، پیشنهاد می‌کنم حداقل سه‌ساعت در هفته ورزش یا پیاده‌روی کنید. زیرا که فعالیت جسمی هم سلامت این بخش از بدن را تضمین می‌‌کند، هم اینکه موجب کاهش 30درصدی خطر ابتلا به سکته مغزی در فرد خواهد شد. جالب است بدانید، اگر در طول هفته سه روز به مدت نیم ساعت تا 40 دقیقه این فعالیت را داشته باشید، قدم مهمی برای محافظت بخش‌هایی از مغز خود برداشته‌اید که  نقش مهمی در قدرت حافظه و برنامه‌ریزی دارند.
تقویت و حفظ تراکم استخوان
باید بدانید پیاده‌روی همچنین ورزش نقش مهمی در تقویت و حفظ تراکم استخوان​بدن دارد، همچنین موجب خواهد شد تا فرد کمتر به عارضه‌ پوکی استخوان دچار شود. شرایطی که نقش مهمی در افزایش مقاومت استخوان‌ها و به‌طور کلی اسکلت بدن در برابر شکستگی‌ها خواهد داشت. یا این راهکار شما قادر خواهید بود تا ساختار استخوان بدن‌تان را متراکم‌تر کنید، با‌این توضیح که داشتن بافت متراکم‌ مقاومت در برابرابتلا به پوکی استخوان را افزایش داده و موجب خواهد شد تا کمتر دچار شکستگی استخوانی شوید.  به خاطرداشته باشید، ورزش‌های قدرتی مداوم همچنین دوچرخه‌سواری تراکم استخوانی ستون فقرات را بیشتر خواهد کرد، این در حالی است که تحقیقات نشان داده است تراکم استخوان‌ها در افرادی که به صورت مستمر پیاده‌روی می‌کنند به صورت ویژه‌ای بالاتر است. پس توصیه می‌شود در برنامه‌های روزانه خود پیاده‌روی را از یاد نبرید.

   کنترل دیابت و سفت شدن عروق خونی

با وجود تمامی موارد ذکر شده اگر همچنان چندان انگیزه‌ای برای پیاده‌روی ندارید و کمی تنبلی می‌کنید، باید بگویم فهرست مزایای این تحرک فیزیکی بیشتر از آنچه است که تاکنون خوانده‌اید. به عنوان مثال پیاده روی در کنترل دیابت نیز نقش قابل توجهی ایفا می‌کند، زیرا بررسی‌های متعدد نشان داده است که احتمال ابتلا دیابت نوع یک و نوع دو دیابت که از جمله فاکتورهای پرخطر مستقل برای امراض قلبی و عروقی به‌شمار می‌روند، نیز در افرادی که پیاده‌روی را در برنامه روزنامه خود دارند، کاهش می‌یابد. یادتان باشد دیابت موجب خواهد شد سطح کلسترول بدن شما تنظیم شده و این امر نیز باعث سفت شدن عروق خونی بدن خواهد شد. بنابراین اگر می‌خواهید از این مزیت نیر بهره‌مند شوید، بهتر از است روزانه ۳۰دقیقه پیاده‌روی کنید. این را هم بدانید که داشتن ۱۵دقیقه پیاده روی سریع دقایقی بعد از خوردن غذا کمک زیادی  در میزان سطح قند خون شما خواهد داشت و نتیجه آن هم پیشگیری از ابتلای شما به دیابت خواهد بود، همچنین در مبتلایان نیز می‌تواند روند بیماری را کنترل کند.

   وزن‌تان را کم کنید

افرادی که اضافه وزن دارند و خرید لباس و رفتن روی ترازو از جمله دغدغه‌های مهم آنها به‌شمار می‌رود هم باید بدانند، پیاده‌روی روند کاهش وزن آنها را به میزان چشمگیری تسریع خواهد کرد. اگر کمی دقت کنید متوجه خواهید شد به طور تقریبی در همه متخصصان تغذیه همزمان با دادن برنامه غذایی به افرادی که اضافه وزن دارند، به آنها توصیه می‌کنند تا پیاده‌روی روزانه را از یاد نبرند. حتی گفته می‌شود 30 دقیقه پیاده روی در روز بهتر از کم‌خوری و حذف مواد غذایی کالری دارد در کاهش وزن عمل می‌کند. به گفته دانشمندان دانشکده ورزش لندن نیز پیاده‌روی سریع و منظم به بیشتر از رفتن به باشگاه‌های ورزشی در کاهش وزن موثر است.

منبع: hemayatonline