d0671fc581a8a3f3498d7d278e338ad3
نفخ شکم برای همه ممکن است پیش بیاید و همه ان را تجربه کرده ایم برخی درمان های سرخود وباورهای نادرست در جامعه رواج پیدا کرده است که میخواهیم درستی یا نادرستی انها را ارزیابی کنیم

نفخ شکم، حالتی است که بسیاری از مردم از آن شکایت می‌کنند؛ تجمع گاز در شکم، زدن باد گلو و تورم شکم معمولا پس از خوردن غذا، سه حالت نفخ شکم هستند.
 گفت: بیشترین علتی که برای نفخ شکم می‌توان برشمرد، تغییر در تعداد میکروب‌های طبیعی که در روده هستند و فلور طبیعی روده نامیده می‌شود، است که این تغییر به علت مصرف برخی آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای خاص و از بین رفتن این جمعیت فلور طبیعی است. 
وی افزود: جایگزین شدن برخی میکروب‌ها به جای این فلور طبیعی، باعث تولید گاز در روده و معده و ایجاد نفخ است؛ نفخ در افرادی که مشکلات عصبی دارند هم زیاد مشاهده می‌شود.
این فوق‌تخصص گوارش با بیان اینکه برخی مواد غذایی هم وجود دارند که نفاخ هستند، گفت: گلوتن گندم که منجر به بیماری سلیاک می‌شود، لاکتوز در شیر، حبوبات، سبزیجات خام و میوه‌هایی مثل سیب و هندوانه، تولید نفخ می‌کنند مواد چربی هم نفاخ هستند.
دکتر هوشیار با بیان اینک مواد قندی معمولا نفاخ هستند، گفت: لاکتوز در شیر، فروکتوز که قند میوه‌ها است و گلوتن در گندم، از مواد قندی ایجاد کننده نفخ هستند؛ به علاوه این باور غلط در جامعه که نمک ایجاد کننده نفخ است کاملا اشتباه است نمک نه کاهنده و نه ایجادکننده نفخ است.

وی در پایان گفت: انجام پیاده‌روی بسیار در کاهش نفخ مؤثر است چرا که با حرکت و راه رفتن، روده‌ها هم به حرکت درمی‌آیند و بنابراین در دفع گازهای جمع شده در روده‌ها و برطرف شدن حالت نفخ بسیار مؤثر است