در فصل تابستان، فرصت زیادی برای مسافرت کردن پیش می آید. هوا جان می دهد برای آب بازی و استخر رفتن بچه ها و تفریح در هوای باز. اما در این میان، نگرانی های پدر و مادر را نمی شود نادیده گرفت از اینکه مبادا پوست کودکمان در اثر آفتاب تابستان بسوزد و یا اینکه دچار گرما زدگی شود.

 مسلما هیچ پدر و مادری حاضر نیست لذت آب‌تنی و استخر رفتن یا سفر به شهرهای ساحلی را از فرزندش بگیرد اما به هرحال باید مراقبت‌هایی هم در این مورد وجود داشته باشد. نمی‌شود کودکان را در آفتاب تابستان به حال خود رها کرد تا بازی و آب‌تنی کنند چرا‌که مسلما مضرات آن بعد از چند روز خود را به شکل سوختگی و درد و سوزش نشان خواهد داد. در این مطلب محصولات بهداشتی مخصوص کودک که در تابستان خصوصا وقت رفتن به استخر و دریا و شهرهای ساحلی بهتر است همراه‌تان داشته باشید را معرفی کرده‌ایم. توصیه می‌کنیم قبل از انتخاب هر کدام از این محصولات، با متخصص مشورت کنید و شرایط پوستی فرزندتان را درنظر داشته باشید. دکتر خلیل صداقت‌پیشه،  متخصص پوست و مو هم در این مطلب کارشناس ما بودند.

ضدآفتاب کودک بخرید

دکتر صداقت‌پیشه، متخصص پوست و مو، برای پیشگیری از آفتاب سوختگی کودکان توصیه می‌کند: برای پیشگیری از آفتاب سوختگی از پوشش برای کودکان استفاده کنید. لباس‌های نخی و رنگ روشن، کلاه، چتر، عینک و… بهترین گزینه‌ها برای پیشگیری از آفتاب سوختگی و زمانی است که کودک درمعرض نور مستقیم قرار دارد. اما استفاده از ضدآفتاب هم راه دیگری برای مراقبت از پوست است که باید در کنارپوشش استفاده شود. کودکان بالای ۶ماه باید از ضدآفتاب مخصوص کودکان استفاده کنند و پدر و مادر آن را به همراه داشته باشند. توجه کنید کودکان زیر ۶ماه نباید از ضدآفتاب استفاده کنند و فقط پوشاندن آنها از آفتاب کافی است. برای پوست روشن، SPF بالای ۲۰ و برای پوست سبزه SPF بالای ۱۵ مناسب است. هر دو تا سه ساعت یک‌بار هم بهتر است ضدآفتاب تجدید شود.

کدام ضدآفتاب را انتخاب کنید؟

اگر قصد بیرون رفتن از منزل را دارید، بهتر است برای فرزندتان هم از ضدآفتاب‌ها استفاده کنید. کرم ضدآفتاب مخصوص کودک، دارای PH مناسب کودکان و ملایم بوده، از خشکی پوست و آفتاب سوختگی پیشگیری می‌کند. به‌علاوه ضدآب است و کنار ساحل یا استخر قدرت ماندگاری بالایی دارد. ضدآفتاب‌های داخلی و خارجی مخصوص کودک را از قیمت بین ۱۲هزار تومان تا ۵۰هزار تومان تولید می‌کنند.

اسپری ضد آفتاب را امتحان کنید

اگر کودک‌تان اجازه نمی‌دهد روی صورت و بدن او کرم بمالید، می‌توانید از انواع اسپری ضدآفتاب که برندهای مختلف با قیمت ۱۴تا۴۰ هزار تومان تولید و عرضه کرده‌اند خریداری کنید. استفاده از این ضدآفتاب‌ها آسان‌تر است و به‌طور یکنواخت‌تر روی پوست پخش می‌شود. برخی از این محصولات ضدآفتاب خاصیت التیام‌دهندگی به پوست‌های سوخته را هم دارند که می‌توانید متناسب با نیاز فرزند خود از این محصولات استفاده کنید. علاوه بر محصولات ضدآفتاب، باید بعد از استفاده از استخر و در کنار ساحل، از محصولات افترسان مخصوص کودک استفاده کنید. در معرض آفتاب قرار گرفتن پوست کودک را خشک می کند و استفاده از افترسان باعث حفظ رطوبت، طراوت و التیام پوست می شود.

مرهمی برای آفتاب سوختگی

محصولات درمان سوختگی که باعث التیام پوست سوخته در کودکان می‌شود، می‌تواند گزینه انتخابی شما برای درمان عرق سوز شدن‌هایی باشد که بر اثر گرما به وجود می‌آید. این محصولات سوختگی در سه نوع پماد، کرم و لوسیون یا با عصاره‌های مختلف اسطوخودوس، آلوئه‌ورا، بابونه و… وجود دارد.  دکتر صداقت‌پیشه درباره این محصولات توضیح می‌دهد: باید بگویم که تفاوت پماد، کرم و لوسیون در قوام و پایه آنهاست. به‌طور کلی می‌توان گفت پمادها غلیظ‌تر و پایه آنها چربی خیلی غلیظ مثل وازلین است که مقداری آب به آن اضافه شده اما کرم و لوسیون پایه آب هستند و مقداری چربی به آن اضافه شده است.  از نظر غلظت چربی به ترتیب پماد، کرم و لوسیون در این گروه قرار می‌گیرند. اگر پوست کودکان‌تان خیلی دچار آفتاب سوختگی شده و حالت التهاب دارد باید از لوسیون یا کرم استفاده کنید. وقتی مدتی از سوختگی گذشت و اگر سطح سوختگی خشک بود، می‌توانید از پماد استفاده کنید.

حفظ رطوبت برای زمان آب بازی

ژل کرم‌ها محصولاتی هستند که برای درمان و جلوگیری از خشکی پوست پیشنهاد می‌شوند. این محصولات را روی پوست خیس باید استفاده کرد چون در این صورت چندین برابر بهتر از کرم‌های معمولی رطوبت پوست فرزندتان را حفظ می‌کنند. این محصول را می‌توانید برای حفظ رطوبت و آب پوست کودک‌تان در محیط‌های کنار دریا و استخر استفاده کنید. برند فیروز این محصول را با قیمت ۴هزار تومان تولید کرده است.

از پشه‌ها در امان بمانید

ژل و رولان ضدگزش پشه هم به‌تازگی به بازار آمده که خصوصا زمان مسافرت حتما به کارتان می‌آید. برندهای معتبر و مختلف این محصول را تولید کرده‌اند. این محصولات حاوی عصاره برگ یک نوع اکالیپتوس استرالیایی هستند که حشرات را دور می‌کند. با استفاده از این محصول کودک‌تان تا سه ساعت در برابر نیش خطرناک‌ترین پشه‌ها در امان خواهد ماند. تا سه بار در روز می‌توانید از این محصول برای فرزندتان استفاده کنید و تابستان بدون گزیدگی را برایش تامین کنید. برند سی‌گل هم لوسیون بعد از گزش حشرات را با قیمت ۴هزار تومان تولیدکرده که التیام‌دهنده و درمان خارش گزش حشرات است.

ماساژ لطفا!

اگر به یک مسافرت لذتبخش می‌روید، کرم ماساژ فرزندتان را هم با خود بردارید. همه متخصصان کودک، توصیه می‌کنند که بدن کودکان را به‌طور روزانه ماساژ دهید. روغن ماساژ مخصوص کودک که علاوه بر حفظ طراوت و تازگی بدن فرزندتان، خشکی پوست او را درمان می‌کند، می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. انواع روغن ماساژ کودک از ۴ تا ۴۵ هزار تومان در بازار محصولات کودک موجود استو.

اسپری باز کردن گره مو!

وقتی کودکان از بازی و تفریح برمی‌گردند آن‌قدر خود را کثیف و به‌هم ریخته کرده‌اند که شاید لازم باشد حتما آنها را به حمام ببرید. در این میان کسانی که دختر دارند کارشان کمی سخت‌تر است چراکه باید از پس باز کردن گره موهای فرزندشان هم برآیند. اما اسپری‌های نرم‌کننده مخصوص باز کردن گره موهای کودکان هم به بازار آمده که شاید لازم باشد وقت سفر همراه خود داشته باشید. این اسپری کمک می‌کند بدون شانه کردن و درد و جنجال بتوانید موهای فرزندتان را مرتب کنید. این محصول را می‌توانید با قیمت ۴ تا ۳۲ هزار تومان از داروخانه‌ها تهیه کنید.

پوشک مخصوص استخر و شنا

اگر کودک‌تان در سنی نیست که بدون پوشک کردن او خیال‌تان راحت باشد، می‌توانید کنار دریا یا استخر هم او را پوشک کنید و دائما مجبور نباشید او را به دستشویی ببرید. پوشک‌های استخری که در سایزهای مختلف هم وجود دارند، می‌توانند برای چند ساعت کنار دریا خیال‌تان را آسوده کنند. این پوشک‌ها نشت نمی‌کنند و لبه‌های آنها غیرقابل نفوذ است.

راهنمای سفر من