هیچ‌ کسی را پیدا نمی‌کنید که یکبار در زندگی‌اش انواع مختلف رژیم را تجربه نکرده باشد. وقتی برای یک کاهش وزن دورخیز می‌کنید، با انواع و اقسام نسخه‌ها از طرف دوستان‌تان روبه‌رو می‌شوید، اما باید بدانید بسیاری از رژیم‌ها بر اساس جثه و شرایط بدنی افراد به آن‌ها داده می‌شود و عجیب نیست که بگوییم به تعداد افراد روی کره خاکی روش برای کاهش وزن و رژیم‌گرفتن وجود دارد. قبل از عمل به هر توصیه‌ای بهتر است کمی اطلاعات‌تان را به‌روز کنید و ببینید چقدر از رژیم می‌دانید. نتیجه این تست می‌تواند شگفت‌زده‌تان کند.

1) برای این که زودتر وزن کم کنید، باید…

الف- بیشتر بخوابید

ب- کمتر بخوابید

2) در مورد غذاهای چاق‌کننده و خوشمزه باید چه کار کرد؟

الف- آن‌ها را از رژیم غذایی خود حذف كرد

ب- آن‌ها را در حد اعتدال مصرف کرد

3) هر چقدر می‌خواهید می‌توانید از این خوراکی بخورید و درعین‌حال وزن کم کنید:

الف- نوشابه رژیمی

ب- سبزی‌ها

ج- مرغ گریل‌شده

4) برای کم‌کردن وزن کدام‌یک از کربوهیدرات‌های زیر باید از رژیم غذایی حذف شود؟

الف- تمام انواع کربوهیدرات‌ها

ب- کربوهیدرات‌های موجود در غذاهای فرآوری‌شده

5) چقدر زمان می‌برد تا پس از خوردن غذا احساس سیری کنید؟

الف- 5 تا 10دقیقه

ب- 10 تا 15دقیقه

ج- 15 تا 20دقیقه

6) اگر ناهار را سنگین بخورید، باید از شام صرف‌نظر کنید.

الف- صحیح

ب- غلط

پاسخ‌های صحیح

سؤال 1 – گزینه الف:

– کمبود خواب ترشح هورمون‌های بدن را مختل‌کرده و موجب می‌شود افراد گرسنه‌تر شوند. هر فرد بالغی باید هر شب بين 7 تا 9ساعت بخوابد. خوابیدن به تنظیم متابولیسم بدن کمک می‌کند. علاوه‌براین محققان معتقدند یک‌ساعت بیشتر خوابیدن، 6 درصد از کالری‌های دریافتی بدن را کم می‌کند؛ زیرا شما خواب هستید و چیزی نمی‌خورید!

سؤال 2 – گزینه ب:

– شاید حذف‌کردن شکلات، بستنی، پیتزا یا هر غذای چاق‌کننده دیگر منطقی به نظر برسد، اما درواقع این عمل باعث می‌شود که فکرمان بيشتر مشغول این خوراکی‌ها شود؛ درنتیجه بیشتر به سراغ آن‌ها می‌رویم. تحقیقات اخیر نشان داده که محدود‌کردن انتخاب‌های غذایی تأثیری بر کاهش وزن نمی‌گذارد؛ بلکه پیروی از رژیم غذایی که شامل خوراکی‌های موردعلاقه‌تان باشد، بیشتر به کاهش وزن کمک می‌کند. تنها کافی است غذاهای پرکالری را با فاصله زمانی بیشتر و حجم کمتری مصرف کنید یا در صورت امکان نوع رژیمی آن را مصرف کنید.

سؤال 3 – گزینه ب:

– شما می‌توانید بدون ترس از اضافه‌ وزن هرقدر که می‌خواهید سبزی‌ها بخورید. کالری سبزی‌ها بسیار پایین است و در عین‌ حال سرشار از فیبر و مواد مغذی هستند و باعث می‌شوند احساس سیری کنید و در طول روز کمتر بخورید. آماده‌ کردن و پختن آن‌ها نیز کار آسانی است، اما اگر قرار است آن‌ها را سرخ‌ کرده یا با سس‌های چرب مصرف کنید، کالری‌شان افزایش پیدا می‌کند.

سؤال 4 – گزینه ب:

– با این که رژیم‌های بدون کربوهیدرات طرفداران زیادی دارند، اما بدن برای عملکرد خود به این سوخت باارزش نیازمند است. بهتر است کربوهیدرات‌های موجود در نوشابه‌های غیر رژیمی، فست‌فودها و چربی‌های حیوانی را از رژیم غذايی خود حذف و کربوهیدرات موردنیاز بدن را از غلات کامل، میوه‌ها و سبزی‌ها دریافت كنيد.

سؤال 5 – گزینه ج:

– اگر می‌خواهید وزن خود را پایین بیاورید، باید آرام‌ آرام غذا بخورید؛ زیرا کمی طول می‌کشد تا مغز پیغام پر‌شدن معده را دریافت کند. اگر بین هر لقمه قاشق خود را روی میز بگذارید و کمی بیشتر غذا را بجوید، به مغز خود این فرصت را داده‌اید که قبل از پر‌شدن معده پیغام سیری را منتقل کند. در یکی از تحقیقات انجام‌شده مشخص شد زنانی که آرام‌تر غذا می‌خورند، کالری کمتری دریافت‌کرده و آب بیشتری می‌نوشند.

سؤال 6 – گزینه ب:

– اگر می‌خواهید وزن خود را پایین بیاورید، هیچ‌کدام از وعده‌های غذایی معمول روزانه را حذف نکنید. این کار باعث می‌شود در انتهای روز بیشتر احساس گرسنگی کنید؛ درنتیجه احتمال این که به سراغ یخچال رفته و پرخوری کنید، بیشتر است؛ به‌این‌ترتیب در انتها متوجه می‌شوید که بیشتر از آن وعده غذایی حذف‌شده کالری مصرف کرده‌اید. علاوه‌براین حذف وعده غذایی باعث می‌شود که انرژی کمتری در طول روز داشته باشید؛ درنتیجه کمتر ورزش خواهید کرد و کالری کمتری می‌سوزانید. ثابت‌شده خوردن وعده‌ها و میان‌وعده‌های کم‌حجم و مغذی به کاهش وزن کمک می‌کند. در این میان صبحانه از اهمیت بیشتری برخوردار است و هرگز نباید آن را حذف كرد. کسانی که صبحانه می‌خورند، از وزن مناسب‌تری برخوردارند.


در این باره بیشتر بخوانید: ۶ ترفند ساده برای کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند


منبع: مجله زندگی ایده‌آل