آدمی است دیگر، بعضی وقت‌ها دلش می‌خواهد بدون تلاش و با خوردن یک قرص یا مکمل جادویی بدون ورزش و برنامه غذایی منظم اضافه‌ وزن خود را ناپدید کند! به همین دلیل هم شاهد تولید و عرضه داروهای مختلف لاغری با ادعاهای پوشالی هستیم که هدفشان کسانی‌اند که از گرفتن نتیجه ناامید شده‌اند یا می‌خواهند بدون هیچ سختی وزن خود را کم کنند. واقعیت این است که اضافه‌وزن در میان بزرگسالان در حال تبدیل شدن به یک مشکل در سطح ملی است و می‌تواند در درازمدت باعث مشکلات فراوانی شود. اما راه‌حل این مساله استفاده از قرص‌هایی که وعده افزایش سرعت متابولیسم، تغییر ترکیب شیمیایی بدن، رفع گرسنگی و کم کردن اشتهاء هستند نیست. واقعیت این است که جدا از نبود شواهد علمی برای تایید این ادعاها، خط قرمز‌های بسیاری در هنگام انتخاب مکمل‌های رژیمی وجود دارند که باید آن‌ها را جدی بگیرید چون می‌تواند به قیمت سلامتی شما تمام شود. در این مطلب از دکتر سلام شما را بیشتر با ادعاهای کاذب این داروها و تاثیرات احتمالی آن‌ها آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

ادعای شماره 1

بدون رژیم گرفتن وزن کم کنید

– سازندگان مکمل‌های رژیمی دوست دارند شما فکر کنید با خوردن یک قرص، شربت یا مالیدن یک ژل می‌توانید به سوختن چربی‌ها کمک کنید. اما متاسفانه باید بگوییم که رسیدن به نتایج ماندگار در زمینه کاهش وزن نیازمند تلاشی قابل توجه است. این کار شامل انتخاب‌های هوشمندانه‌تر در آشپزخانه و هنگام خوردن غذا می‌شود نه داروخانه و عطاری. هر متخصص تغذیه‌ای این نکته را تایید می‌کند که بدون ایجاد تغییر در عادت‌های خوراکی خود موفق به کاهش وزن نخواهید شد. هیچ دارو، شربت یا ژلی نمی‌تواند به اندازه غذاهایی که وارد بدن خود می‌کنید در سوختن چربی‌های اضافی و کاهش وزن شما موثر باشد. رژیم مناسب باید معتدل باشد و با تامین مواد مغذی کافی به شما کمک کند که بدون از دست دادن عضلات و وارد‌شدن صدمه به سیستم‌ گوارشی و سایر قسمت‌های بدن وزن اضافی خود را به مرور کاهش دهید.

ادعای شماره 2

بدون ورزش لاغر شوید

– خوب شاید الان که این مطلب را می‌خوانید این ادعا به نظرتان مسخره بیاید، اما فروش بالای مکمل‌های دارویی که در تبلیغاتشان ادعا می‌کنند می‌توانند باعث شوند بدون ورزش وزن کم کنید نشان می‌دهد که خیلی‌ها می‌خواهند این دروغ را باور کنند. اما واقعیت این است که مثل مورد قبلی، بدون ورزش هم نمی‌توانید وزن کم کنید. کاهش وزن بدون رژیم و ورزش کردن هیچ اساسی ندارد و هیچ تحقیق و پژوهش پزشکی آن را تایید نمی‌کند. در موارد بسیاری هم دیده شده که در داروهای دست‌سازی که به عنوان داروهای لاغری به صورت نظارت‌ نشده به فروش می‌رسند مواد خطرناک و مضری وجود دارد که می‌تواند باعث صدمات جدی به سلامتی شما شود.

ادعای شماره 3

سرعت سوخت‌ و‌ ساز را افزایش می‌دهند

– این هم از آن ادعاهای رایج در بین داروهای لاغری است و از زمانی شروع شد که سازندگان این مکمل‌ها ماده افدرا را به ترکیبات خود اضافه کردند. البته سازمان غذا و داروی آمریکا FDA این ماده را در سال 2004 ممنوع کرد و از آن زمان مواد فعال دیگری از جمله چای‌سبز و کافئین به عنوان جایگزین آن معرفی شده‌اند. اما هیچ پژوهشی به این نتیجه نرسیده که مصرف این مواد می‌تواند باعث کاهش وزن پایدار در طولانی مدت شود. البته این به معنی نفی خواص مفید این مواد خوراکی نیست، اما باید از این مواد به عنوان تامین‌کننده مواد مغذی مورد نیاز بدنتان استفاده کنید و نه ابزار کاهش وزن.

ادعای شماره 4

احساس گرسنگی را از بین می‌برند

– پروتئین، فیبر خوراکی و چربی باعث احساس سیری می‌شوند نه مکمل‌های دارویی. نکته اصلی در داشتن رژیم غذایی متناسب و گنجاندن این مواد با کیفیت در برنامه غذایی و تنقلات به صورتی است که باعث حداکثر نتیجه شود. برای مثال باید تخم‌مرغ (منبع عالی پروتئین و چربی‌های سالم) و میوه (منبع فیبر) را جایگزین نان و پنیرخامه‌ای صبحانه بکنید. به جای خوردن تنقلات ناسالم برگ میوه خشک‌ شده و آجیل به همراه داشته باشید تا به جای دریافت شکر و نمک اضافه تمام مواد مغذی مورد نیاز برای احساس سیری را به بدنتان برسانید. برای شام هم به جای غذاهای فرآوری‌شده و چرب‌ و‌ شیرین می‌توانید از ماهی یا مرغ کبابی به همراه یک سالاد مفصل لذت ببرید و راحت‌تر و سالم‌تر وزن کم‌کنید.

ادعای شماره 5

تغییر ترکیبات شیمیایی بدن

– بعضی داروهای لاغری ادعا می‌کنند که می‌توانند باعث تغییر ترکیب بدن شما شوند و این کار را معمولا با استفاده از مواد مغذی خاص یا سرکوب‌ کردن هورمون‌های مشخص در بدن انجام می‌دهند. اگر چه این کار می‌تواند به صورت تئوری عملی باشد، اما پژوهش‌های بسیاری کمی وجود دارند که تاثیر این شیوه را ثابت کنند. حتی تحقیقاتی که اکنون انجام شده هنوز به مرحله آزمایش انسانی نزدیک نشده و نمی‌توانید از نتایج واقعی آن بر بدن خود اطلاعی داشته باشید.

ادعای شماره 6

جلوی جذب کربوهیدرات‌ها را می‌گیرند

– اگر به دنبال کاهش وزن هستید، حذف کربوهیدرات‌های پوچ و جایگزین کردن آن‌ها با خوراکی‌های سرشار از مواد مغذی می‌تواند روش خوبی باشد. اما مصرف مکملی که جذب کربوهیدرات‌ها در بدن را بلوکه می‌کند ایده خوبی نیست چرا که هیچ گونه شواهد علمی معتبری در تایید درستی این روش وجود ندارد. تحقیقاتی‌ هم که درباره مواد دارای خاصیت ضدجذب کربوهیدرات‌ها از جمله عصاره لوبیا به انجام رسیده نشان می‌دهد که می‌تواند تا حدی آنزیم‌های جذب‌کننده کربو‌هیدرات‌ها (و نه الزاما خود آن‌ها) را سرکوب کند. همچنین برای بهره بردن از فواید این مکمل‌ها باید بیشتر کربوهیدرات مصرف کنید که خود به معنی کالری بیشتر است!

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.


مطالب مرتبط: رژیم مناسب و تناسب اندام بیشتر می خواهید؟

مضرات استفاده از دارو های لاغری و روش تهیه داروی لاغری طبیعی