این روزها بازار استفاده از قرص های لاغری برای رسیدن به وزن دلخواه و تناسب اندام داغ داغ است و افراد مختلف بدون مراجعه به پزشک و تنها بر اساس ادعاهای این قرص ها اقدام به خریداری و مصرف این محصولات می کنند. در چنین شرایطی بهتر است کمی عاقلانه تر تصمیم بگیریم و تنها بر اساس تبلیغات صاحبان این برندها از آن ها استفاده نکنیم.

بر اساس تحقیقات سال ۲۰۱۷ از هر چهار فرد سه نفر چربی اضافی دارند. برخی از کسانی که درگیر مشکلات وزنی هستند رو به قرص‌ها و مکمل هایی می‌آورند که ادعا می‌کنند کاهش وزن به سادگی خوردن یک قرص است. معمولا چنین محصولاتی ادعا می‌کنند که باعث افزایش متابولیزم می‌شوند، ترکیب بندی بدن را بهبود می‌دهند، احساس سیری را بالا می‌برند و یا جلوی اشت‌ها را می‌گیرند.
هیچگونه مدرک علمی ادعاهای این محصولات را ثابت نمی‌کند. برای اینکه آگاهی‌تان را افزایش دهیم می‌خواهیم در ادامه درباره مواردی که نباید در مورد این محصولات باور کنید صحبت کنیم.

کاهش وزن بدون رژیم!

 سازندگان این دارو‌ها و مکمل‌ها دوست دارند شما باور کنید می‌توان به سادگی خوردن یک قرص، دمنوش و یا حتی مالیدن یک لوسیون چربی‌های خود را آب کنید. متاسفانه نتیجه گرفتن در این مورد نیازمند تلاش است. این تلاش یعنی در آشپزخانه انتخاب‌های هوشمندانه تری داشته باشید نه در انتخاب داروها. هیچ متخصص تغذیه‌ای تا به حال مراجعی نداشته که بدون ایجاد تغییر در انتخاب‌های غذایی اش توانسته باشد وزن کم کند. هیچ قرص، دمنوش و یا کرمی نمی‌تواند تاثیر غذایی که می‌خورید را داشته باشد.

ورزش لازم نیست

 بسیاری از قرص‌ها و محصولات لاغری وعده لاغری بدون ورزش را می‌دهند. به همان اندازه که تغییر در برنامه غذایی برای کاهش وزن اهمیت دارد ورزش نیز برای دستیابی به نتیجه مورد اهمیت است. کاهش وزن بدون برنامه غذایی و ورزش غیر ممکن است و هرگونه ادعایی مبنی بر عدم نیاز به آن‌ها غیر منطقی است و از نظر علمی اشتباه است.

افزایش سرعت متابولیزم

 این ادعا زمانی مطرح شد که تولید کنندگان محصولات لاغری به مکمل‌های خود اپدرا اضافه کردند. FDA در سال ۲۰۰۴ اپدرا را به دلیل مشکلاتی که برای سلامت به وجود می‌آورد ممنوع کرد. از آن زمان دیگر مواد از چای سبز و سینافین گرفته تا کافئین سعی کردند جای اپدرا را بگیرند. در تحقیقات بلند مدت هیچکدام از این ترکیبات نتوانست موجب کاهش وزن چشم گیری شود.

احساس سیری

 پروتئین، فیبر و چربی می‌توانند باعث ایجاد احساس سیری شوند نه مکمل ها. مهم این است که هر کدام از این مواد غذایی را چگونه به وعده‌های غذایی و میان وعده‌های خود اضافه کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. چند مثال: به جای نان و پنیر خامه‌ای صبح تخم مرغ (چربی و پروتئین) و میوه (فیبر) را جایگزین کنید. به جای میان وعده‌های ناسالم آجیل (پروتئین، فیبر و چربی) میل کنید. سالمون (پروتئین) سبزیجات (فیبر) و سیب زمینی پخته (فیبر) را برای شام امتحان کنید.

تغییر ترکیب بندی بدن

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

 برخی مکمل‌ها معمولا با تغییر کاربرد مواد مغذی و یا سرکوب انواع خاصی از هورمون‌ها وعده تغییر در ترکیب بندی بدن را می‌دهند. با اینکه این کار شاید در تئوری عملی باشد و تحقیقات کوچکی نیز آن را ثابت کرده اند، اما تحقیقات بزرگتر نشان داد تاثیر کاهش وزن اسید لینولئیک کانژوگه تن‌ها روی جوندگان است.

مسدود کردن جذب کربوهیدرات

اگر به دنبال کاهش وزن هستید، هدف قرار دادن غذاهایی که کربوهیدرات خالی هستند و جایگزین کردنشان با غذاهای مغذی استراتژی مناسب و هوشمندانه است. استفاده از مکملی که جذب کربوهیدرات را مسدود می‌کند استراتژی اشتباهی است، چون تحقیقاتی مبنی بر اینکه چنین چیزی عملی است یا خیر انجام نشده. برخی بررسی‌ها نشان داده اند بیشتر مسدود کننده‌های کربوهیدرات روی بدن انسان تاثیری ندارند و حتی ممکن است مشکلاتی برای سوخت و ساز به وجود بیاورند.

بله شنیدن اینکه بدون هیچ زحمتی می‌توان وزن کم کرد و خوش اندام شد خیلی خوشایند است، اما باید قبول کنیم که دارو‌ها و مکمل‌های کاهش وزن نمی‌توانند تاثیر رژیم و ورزش را داشته باشند.

به مرور در انتخاب‌های غذایی خود تغییرات سالم ایجاد کنید و برای انجام فعالیت‌های ورزشی چه در خانه چه بیرون خانه زمان باز کنید قرار نیست یک شبه تبدیل به فردی ورزشکار شوید که همه وعده‌های غذایی اش از روی اصول است پاورچین پاورچین خود را بسازید و عادات و انتخاب‌های سالم را در خود نهادینه کنید.

منبع: بلاغ