شلوار روباتیکی

دانشمندان موفق شده اند که شلوار رباتیکی بی نظیری برای افرادی که دچار سکته مغزی شده اند تهیه کنند که این بیماران با استفاده از شلوار رباتیکی می توانند به راحتی راه بروند. در این مقاله از دکتر سلام به شلوار رباتیکی مخصوص بیماران سکته مغزی پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

دانشمندان شلوار رباتیکی منحصربفردی ساخته اند که راه رفتن را برای بیماران سکته مغزی آسان می کند.تقریبا 80 درصد بیمارانی که از سکته مغزی جان سالم به در می برند باقیمانده عمر را با اندامهای معلول ادامه می دهند که این مشکل عمدتا در ناحیه پا مشاهده می شود.

در سالهای اخیر تلاشهای زیادی برای استفاده از دانش نوین جهت ارایه ابزارهایی صورت گرفته تا زندگی برای این دسته از بیماران ساده تر از گذشته دنبال شود. طراحی و ساخت اسکلتهای پوشیدنی از جمله این تلاشها بوده اما آنها معمولا ساختارهای حجیم و با زوائد دست و پاگیر زیادی هستند که کمک چندانی به بیمار نمی کنند.

در چند سال گذشته نمونه هایی از اسکلتهای روباتیکی از آزمایشگاههای پیشرفته دنیا خارج شده که گرچه در مقایسه با نمونه های قبلی ساختار محدودتری دارند اما استفاده از آنها تنها بر روی تریدل میل میسر است.

اما حالا گروهی از دانشمندان در آمریکا شلوار روباتیکی ساخته اند که وزن کم و اتصال آسان به مفصل زانو دو ویژگی مهم آن به شمار می آید.

آزمایشات صورت گرفته نشان می دهد استفاده از این ابزار جدید، راه رفتن را برای معلولانی که از سکته مغزی جان سالم به در برده اما در ناحیه پا دچار سطحی از معلولیت شده اند ساده تر از قبل می کند.یکی از مهمترین ویژگیهای این شلوار روباتیکی، امکان حرکت مستقلانه فرد معلول آن هم بدون نیاز به حرکت بر روی تریدمیل است.

آژانس پروژه تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا موسوم به دارپا و بنیاد ملی علوم آمریکا از این پروژه و فناوری حاصل از آن حمایت کرده است.

منبع: سیناپرس