هر زنی تمايل دارد تا صورتی زيبا و پوستی شفاف و خوب داشته ‏باشد. اغلب ما سريع آرايش می‌کنيم اما نکات مهم مراقبت از پوست را ناديده می‌گيريم. شما می‌توانيد در هر دهه از سن خودت با پيروی از يک سری نکات ساده، به زيبايی دست پيدا‏ کنيد. در این مطلب از دکتر سلام با مراقبت‌های ویژه دهه 20، 30 و 40 آشنا می‌شوید. شما در کدام دهه زندگی‌تان قرار دارید؟

دهه 20

– 20 سالگی اوج نشاط و شادابی پوست یک بانوی جوان است. سنی که کمتر به مراقبت‌های جدی پوست احتیاج دارد؛ اما در صورتی‌ که از همین سن و چه‌ بسا زودتر مراقبت از پوست را شروع کرده باشید، همین روند را ادامه دهید. در این سن‌ و‌ سال نیازی به استفاده از ماسک با ویژگی لایه‌برداری نیست. اگر هم نیاز باشد عموما در دهه دوم یعنی از 25 سالگی به بعد، نمونه‌هایی بسیار ملایم که به پوست آسیب نرساند، مناسب است. حتی در این سن توصیه می‌شود از محصولاتی با پایه گیاهی، ارگانیک و روغن‌های مغذی طبیعی استفاده کنید. در نظر داشته باشید که با توجه به پایین‌ آمدن سن آرایش در دختران جوان، پوست سریع‌تر در معرض آسیب قرار می‌گیرد. به همین خاطر لزوم استفاده از محصولات بهداشتی هم به‌ مراتب مهم‌تر می‌شود.

1) یک روغن مغذی با پایه زیتون، بادام و حتی آرگان گزینه خوبی است.

2) یک ماسک ملایم برای رفع لایه‌های مرده و افزایش شادابی پوست.

3) یک محلول شست‌و‌شوی مناسب مثل یک فوم را فراموش نکنید.

4) یک مرطوب‌کننده اولین و مهم‌ترین محصول بهداشتی شما باید باشد.

دهه 30

– اگر از سال‌ها قبل به مراقبت از پوست فکر کرده‌اید، احتمالا در این سن دغدغه کمتری در مورد نگهداری پوست خود دارید و نسبت به محصولات بهداشتی آگاه‌تر هستید. این دهه برای خیلی‌ها مهم‌ترین زمان مراقبت از پوست است؛ چرا که چروک‌ها (حتی اگر پوست خوبی دارید) رفته‌ رفته روی پوست ظاهر می‌شوند. در این سن‌ و‌ سال می‌توانید علاوه‌ بر ماسک شاداب‌ کننده، سراغ انواع اسکراب و لایه‌بردارها هم بروید. فراموش نکنید که لایه‌بردار با حذف لایه‌های مرده پوست، به جذب بهتر کرم‌های تغذیه‌ کننده‌ای که استفاده می‌کنید، کمک می‌کند.

1) یک پاک‌کننده مناسب نه‌تنها برای آرایش صورت بلکه برای حذف آلودگی‌ها از روی پوست ضروری است.

2) داشتن یک محلول تغذیه‌کننده برای سن‌و‌سال شما مناسب است.

3) زمان آن رسیده که به فکر یک کرم دور چشم مناسب باشید.


در این باره بیشتر بخوانید: ماسک‌های طبیعی برای شادابی پوست صورت

۶ ضد آفتاب طبیعی برای حفظ سلامت و شادابی پوست


دهه 40

– در میانسالی اگر به فکر مراقبت از پوست هستید، به یک پکیج کامل از محصولات بهداشتی احتیاج دارید. یک لایه‌بردار مناسب اولین کاری که می‌کند منجر به جذب بهتر محصولاتی مثل کرم شب، آب‌رسان، کرم تغذیه‌کننده و… می‌شود که از مهم‌ترین محصولات دهه 40 سالگی است.

– در این سن‌ و‌ سال باید سراغ محصولات مناسب و در اصطلاح آنتی‌ایج (Anti -AGE) بروید. احتمالا محصولاتی با تأثیر بوتاکس که منجر به از‌ بین‌ بردن چین‌ و چروک‌های ریز و جلوگیری از زیادشدن چروک می‌شود هم مناسب است. همه‌ چیز بستگی به این دارد که تا‌ به‌ امروز چقدر به فکر سلامت پوست‌تان بوده‌اید. به این خاطر که سن پوست شما با سن شناسنامه‌ای‌تان دو عدد کاملا مجزاست. ممکن است 40 ساله باشید، اما به‌ دلیل نوع مراقبت مناسب، 35 ساله به نظر برسید و برعکس.

1) استفاده از کرم شب در میانسالی فراموش نشود.

2) نوع کرم دور چشم و غلظت آن با کرمی که در 30 سالگی استفاده می‌کردید، متفاوت است.

3) حتما از یک کرم ضد‌چین‌ و چروک برای کند‌کردن این روند استفاده کنید.


مطلب مرتبط: با انواع پاک‌ کننده پوست آشنا شوید


منبع: مجله زندگی ایده‌آل