فاصله بین دندان ها دلایل و درمان

دیاستم یا فاصله بین دندان ها نه تنها باعث از بین رفتن طرح لبخند زیبا در میان افراد می شود بلکه ممکن است با مرور زمان استخوان فک را بزرگ کند و باعث قرار گرفتن مواد غذایی لا به لای دندان و پوسیدگی دندان ها شود به همین دلیل لزوم درمان و بستن فاصله بین دندان ها بسیار مهم است.

دلیل ایجاد فاصله بین دندان‌ ها چیست؟ 

علت ایجاد فاصله بین دندانها که به آن دیاستم هم گفته می‌شود ممکن است به دلایل مختلفی باشد. درمان دندان‌های فاصله دار به شناخت علت فاصله بین دندان ها بستگی دارد. برخی دلایل به وجود آمدن فاصله بین دندان‌ ها عبارتند از:

عدم تطابق سایز دندان‌ها: زمانی که سایز دندان‌ها نسبت به استخوان فک کوچک باشد، بین دندان‌ها فاصله می‌افتد و نیاز به تقبل قیمت ارتودنسی دندان می باشد .

فرنوم لبیال بزرگ: فرنوم لبیال بزرگ باعث ایجاد فاصله بین دو دندان جلویی بالایی می‌شود. فرنوم لبیال بافتی است که از لب بالا تا لثه ادامه دارد و به‌طور طبیعی تا بالای دندان‌های جلویی آمده و متوقف می‌شود. در برخی موارد فرنوم لبیال به سمت پایین گسترش یافته و باعث ایجاد فاصله بین دو دندان جلویی می‌شود.

مکیدن انگشت شست: مکیدن انگشت شست می‌تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ های جلویی شود زیرا این عادت به دندان‌های جلویی فشار وارد کرده و آنها را به سمت جلو می‌کشد.

فشار زبان: فشار زبان یک اختلال در عمل بلع است و می‌تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود. با وجود این اختلال در هنگام بلع زبان به جای اینکه فشار را بر سقف دهان اعمال کند به دندان‌های جلویی فشار می‌آورد. این فشار منظم و مداوم باعث می‌شود که دندان‌های جلویی به سمت جلو هل داده شوند و به مرور زمان بین آنها فاصله ایجاد شود و نیاز به ارتودنسی کودکان ایجاد میگردد .

بیماری‌های لثه و افتادن دندان: بیماری‌های لثه باعث می‌شود که استخوان فک کوچک‌تر شده و دندان‌ها بیفتند. وقتی که دندان‌ها می افتد در جایی که دندان‌ها افتاده‌اند فاصله ایجاد شده و باعث جابجایی دندان‌ها و ایجاد فاصله بین آن‌ها  و نیاز به سیم کشی دندان می‌شود.

 

فاصله بین دندان ها دلایل و درمان

 

 

روش درمان فاصله بین دندان ها:

1. درمان فاصله بین دندان با درمان اورتودنسی: در مواردی که  بهم ریختگی شدید دندانی وجود دارد و ترتیب دندانها هم مرتب نیست طبعا ارتودنسی دندانهای فاصله دار درمان موفقی است.
2. اگر فرنوم بلند ، علت فاصله افتادن بین دندان ها ست؛ در صورتی که در سنین پایین جراحی فرنکتومی انجام شود ، دندانها به جای خود بر می گردند و این امر خود باعث درمان فاصله بین دندانها بصورت خودبخود میشود.
3. اگر علت فاصله بین دندانی ، بیماریهای پریودنتال باشد، قطعا ابتدا باید مشکل لثه شما بر طرف شود و بعد دندانها با توجه به شرایط آنها یا اورتودنسی میشوند ، یا با درمانهای ونیر کامپوزیت و یا لمینیت سرامیکی و یا روکش کردن دندانها ، به پر کردن فاصله دندانها بپردازیم.
4. در مواردی که سایز دندانها کوچک است،  برای بستن فاصله بین دندانها میتوان از روشهای ونیر کامپوزیتی یا لامینت دندانی و یا روکش دندانها استفاده کرد.

ایمپلنت برای رفع فاصله بین دندان­ها:

ایمپلنت دندانی تعویض قسمت ریشه دندان است. ایمپلنت دندان یک روش پردوام برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته بوده که نیازی به استفاده تکیه گاهی از دندان‌های مجاور ندارد. انجام این روش چند مرحله دارد. ایمپلنت دندان در سوراخی که به وسیله دریل در استخوان فک ایجاد شده قرار داده می‌شود. سپس شما باید شش ماه صبر کنید تا محل آن بهبود یافته و مرحله دوم را شروع کنید. در مرحله دوم وقتی که ایمپلنت با استخوان فک یکپارچه شد تاج یا بریج روی ایمپلنت سوار می‌شود.

 

فاصله بین دندان ها دلایل و درمان

 

 

بریج های دندانی برای رفع فاصله بین دندان ­ها:

بریج دندان از ساختمان دندان‌های مجاور به عنوان انکر برای پل زدن روی فاصله دندانی استفاده می‌کند. دندان‌های مجاور که بریج به انها وصل می‌شود باید به اندازه کافی قوی باشند تا بتوانند به درستی کار کنند. در این روش بافت سالم دندان تراشیده می‌شود.

 

 

مراقبت‌های ارتودنسی برای فاصله‌ های دندانی زیاد:

درمان‌های ارتودنسی برای رفع فاصله‌های دندانی گزینه‌های ایده‌آلی هستند. استفاده از ارتودنسی نامرئی می‌تواند به مرتب کردن دندان‌های نامرتب کمک کرده و فاصله‌های بین دندان‌ها را از بین برده و روی هم افتادگی و عدم تقارن دندان‌ها را ترمیم نماید. معمولاً هزینه درمان با استفاده از ارتودنسی نامریی دندان کمی بیشتر از بریس‌های معمولی است. هزینه توسط سازنده تعیین می‌شود. متخصص ارتودنسی می‌تواند تخمین بهتری از قیمت به شما بدهد. اگر شما صرفاً می‌خواهید به خاطر وجود فاصله بین دندان‌ها از روش‌ها و مراحل ارتودنسی دندان استفاده کنید گزینه‌های زیر برای شما بهتر است:

  1. استفاده از بریس کامل برای دندان‌های بالا پایین
  2. بریس کامل برای دندان‌های بالایی
  3. بریس گذاری جزئی برای برخی از دندان‌های بالایی
  4. تجهیزات قابل برداشت مشابه نگهدارنده‌ها

 

فاصله بین دندان ها دلایل و درمان

عمل جراحی برای رفع فاصله بین دندان‌ ها:

فرنکتومی: فرنوم لبیال بزرگ به کمک یک عمل جراحی کوچک که به آن فرنکتومی گفته می‌شود برداشته می‌شود و باعث بستن فاصله بین دندان ها میگردد . فاصله دندانی در کودکان پس از انجام عمل فرکتومی به خودی خود از بین می‌رود. در برخی موارد متخصص ارتودنسی کودکان برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها پس از عمل فرنکتومی نوجوانان و بزرگسالان  باید از روش‌های درمانی دیگر مانند بریس ها نیز استفاده کرد؛ ارتودنسی بزرگسالان یک روش مفید برای بستن این فاصله می باشد.

 

 

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی دکتر سلام (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

 

 

مطالب مرتبط :

چیزهایی که در مورد ارتودنسی لازم است بدانید

ارتودنسی و ایمپلت دندان

کراس بایت چیست؟ انواع تا درمان

سایش دندان ها و دندان قروچه