بدن

بدن انسان یکی از پیشرفته ترین سیستم های موجود در جهان را داراست که با وجود پیشرفت های تکنولوژی و نتایج جدیدی در زمینه هوش مصنوعی هنوز هم هیچ سیستمی توان مقابله با سیستم بدن انسان را ندارد. در این مطلب قصد داریم شگفتی هایی در مورد بدن انسان در اختیار شما قرار دهیم.

البته از دیدگاه علمی مقایسه چشم و دوربین دیجیتال خیلی درست نیست. اما اگر بخواهیم تقریباً محاسبه کنیم، چشم انسان 126 مگاپیکسل است.

یک ثانیه از دید ما برابر با حجم 21.45 گیگابایت است. ویدئوی یک ثانیه ای از آیفون تنها 375 مگابایت حجم دارد.

مغز در حدود 100 میلیارد نورون دارد که هرکدام از آنها در حدود 1000 سیناپس بالقوه برای ذخیره داده ها، ایجاد میکنند. به طور نظری مغز در حدود 100 ترابایت اطلاعات دارد. برای مقایسه کافیست بدانید که سیستم تیتان، یکی از ابر کامپیوترهای قدرتمند جهان، 710 ترابایت حافظه دارد.

باتوجه به اطلاعات کانال علمی Veritasium در یوتیوب، تا سال 2020 حجم کل اطلاعات ذخیره شده توسط بشریت به 40 زتابایت (10 به توان 21 بایت) خواهد رسید. حال این میزان را با بدن انسان مقایسه کنید که 60 زتابایت داده در خود ذخیره کرده است.

با این حال، اطلاعات ژنتیکی یک فرد تنها 1.5 گیگابایت حافظه اشغال میکند، درست مانند سیستم عامل iOS.

در حدود 100 هزار واکنش شیمیایی در هر ثانیه در مغز اتفاق می افتد. این بدان معنی است که سرعت آن معادل با قطار شانگهای مگلو، یکی از سریعترین قطارهای روی زمین با سرعت 430 کیلومتر بر ساعت است.

این  واقعیت که مردم تنها از 10 درصد مغز خود استفاده میکنند، یک باور غلط است. مغز در یک لحظه خاص از منابع بسیار زیادی که به آنها نیاز دارد، استفاده میکند. می توان آن را با یک رادیو مقایسه کرد. ما فقط به یک موج در یک زمان خاص گوش میدهیم، در حالیکه ممکن است 100 کانال در دسترس باشد.

برای مقایسه قدرت مغز (با ظرفیت استاندارد در حدود 20 وات) در عملکرد، شما نیاز  به یک ابر کامپیوتر با توان مصرفی 1.4 مگاوات، یعنی 70 هزار برابر بدن انسان نیاز دارید.

و مهمتر از همه، مغز و بدن انسان، توانایی شگفت انگیزی در بازسازی دارند و می توانند حتی با آسیب های جدی نیز کار کنند. حتی قدرتمندترین گجت های موجود در جهان نیز چنین ویژگی ندارند.

منبع: سخت افزار مگ