در احادیث توصیه های زیادی به زود بیدار شدن هنگام صبح شده است. پزشکان به این نتیجه رسیده اند که افرادی که خواب سحرگاهی دارند و دیر از خواب بلند می شوند، دچار بیماری هایی مثل آلزایمر، سکته مغزی قلبی و رماتیسم می شوند.

 حجت‌الاسلام محمد شمسایی، استاد طب سنتی با اشاره به این  که دعا یک بخش از درمان است، گفت: متأسفانه در پزشکی جدید دعا مورد غفلت واقع شده و معتقدند که فقط با خوراکی‌ها و پرهیزات می‌شود درمان کرد.

وی با بیان این که انسان از دو بخش جسم و روح تشکیل شده است، گفت: جسم و روح تأثیر متقابل بر هم دارند و اگر روح انسان روح مریضی باشد و برای مثال حسادت و کینه داشته باشد سبب دچار شدن به برخی از بیماری‌های جسمی می‌شود؛ کسی که حسود است ناراحتی گوارشی زیاد دارد.

استاد طب سنتی اظهار داشت: روح انسان مهم‌تر از جسم او است و در روایات هم توصیه شده است که بیشتر روح را تقویت کنید تا جسم را زیرا خیلی از بیماری‌های جسم را هم با تقویت روح می‌توان درمان کرد.

وی با بیان این که عبادت‌هایی که خداوند بر انسان واجب کرده است برای سلامتی انسان هم مفید هستند، افزود: امروز در علم پزشکی هم اثبات کرده‌اند که اگر کسی سحرگاهان بیدار شود و قدم بزند در آن ساعات انرژی مثبتی که در هوا وجود دارد را می‌تواند دریافت کند و در روایات ما می‌گوید سحرگاهان بیدار شوید و عبادت کنید و به جای این که بگوید انسان انرژی می‌گیرد می‌گوید رزق مادی و معنوی به انسان می‌رسد.

 

بی خوابی

 

حجت‌الاسلام شمسایی خاطرنشان کرد: در سحرگاهان به این خاطر که بدن انسان سرد است اگر بیدار نشود بیماری‌های سرد مانند آلزایمر، سکته‌های مغزی و قلبی، رماتیسم، ام‌اس و دیگر بیماری‌های سرد را به خود می‌گیرد؛ در روایات هم آمده است که بیش از 70 درصد بیماری‌ها از سردی است و به ما سفارش شده است که در ساعات سحر بیدار شوید و همین بیدار شدن بدن را و مغز را گرم می‌کند و روح را بانشاط می‌کند و خیلی از بیماری‌ها برطرف می‌شود.

وی اظهار داشت: انسان یک موجود تک‌بعدی نیست و اگر خداوند می‌گوید دعا کنید تا شفا پیدا کنید یکی از راه‌های درمان را به ما نشان می‌دهد و انسان باید راه‌های دیگر را هم برود و در روایتی به امام معصوم گفتند که شما وقتی مریض شدید بسپارید به خدا و هر چه رضایت خدا باشد همان خواهد شد؛ ایشان فرمودند همان خدایی که‌ من را مریض کرده همان خدا به من می‌گوید وقتی مریض شدی به طبیب مراجعه کن.

استاد طب سنتی با بیان این که برخی از بیماری‌ها درمانی جز دعا ندارند، گفت: در اکثر موارد در کنار دعا باید درمان‌های مادی را هم داشته باشیم؛ گاهی هم موانعی وجود داشته باشد که دعا مستجاب نمی‌شود به این صورت که اگر کسی دعا کند ولی خمس ندهد و به دیگران ظلم کند مانع استجابت می‌شود و باید آداب و شرایط دعا را هم رعایت کنیم تا دعا به استجابت برسد.

وی تصریح کرد: گاهی بهترین پزشک را می اوریم و بهترین دارو را تجویز می‌کند ولی بیماری انسان خوب نمی‌شود زیرا قضا و قدر الهی به بیماری تعلق گرفته است و به همین خاطر است که می‌بینیم بوعلی که خود بهترین طبیب بوده با بیماری قولنج از دنیا می‌رود و خودش هم نمی‌تواند خود را درمان کند.

جام نیوز