کودکان ذهن خامی دارند که سرشار از انواع سوالات است و این به والدین آنها بستگی دارد که ذهن کودکان چگونه پر شود. سوالات مختلفی وجود دارد که از جمله آنها می توان به سوالات جنسی اشاره کرد؛ از جمله اینکه من چطور به دنیا اومدم! این سوال، سوالی بسیار رایج است اما مناسب ترین جواب در پاسخ به این سوال کدام است؟ با دکتر سلام همراه باشید.

فرزند از والدین با کنجکاوی درباره اینکه از کجا و چگونه به دنیا آمده‌است سوال می‌کند در پاسخ می‌توان با ذکر مواردی مثل تبدیل یک درخت به میوه، تخم‌مرغ به جوجه، غنچه به گل توضیح داد.

 والدین توجه کنند که علت اصلی پرسیدن این سوال توسط فرزند ارضای حس کنجکاوی است و والدین در درجه اول باید آرامش خود را حفظ کرده و به صورت آرام و با مثال توضیح دهند مثلاً نگاه کن درخت‌ها شکوفه می‌دهند، تو هم مثل شکوفه از من بوجود آمدی، وقتی دو‌نفر عاشق هم هستند از همدیگر بچه‌دار می‌شوند.

با این شیوه پاسخ‌دادن معمولاً کودک دیگر سوال نمی‌پرسد و قانع می‌شوند. مگر اینکه در چهره والدین و در پاسخ آنها اضطراب ببیند، اگر فرزند دوباره این سوال را پرسید همین پاسخ را می‌دهیم. باید توجه کرد که نحوه برخورد و واکنش ما به این سوال در کودک نقش مهمی در اعتماد کودکان به والدین به عنوان منبع پاسخگویی به سوالات بعدی دارد.

اگر پدر و مادر از جواب دادن طفره روند و یا بازخورد مضطرب نشان‌دهند و فرزند را برای پرسیدن این سوال سرزنش کنند کودک علاوه بر اینکه دنبال پاسخ این سوال از افراد و جاهای دیگر می‌رود که ممکن است باعث شود بیشتر از آن‌چه لازم و متناسب با سنش است اطلاعات به دست آورد برای پاسخگویی به سوالاتی که بعدها برایش در مرحله نوجوانی و بلوغ پیش می‌آید دیگر ممکن است به والدین اطمینان نکند و از والدین فاصله بگیرد.

خبر فارسی