شیر مادر یک معجون شگفت انگیز است که نه تنها در سلامت جسمی کودک نقش اساسی ایفا می کند، بلکه در سلامت روح و روان او نیز تاثیر گذار است. کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، از هوش بالاتری برخوردار هستند. شیر مادر در هر سن نوزاد، مواد لازم وی را تامین می کند.

فتح‌الله جعفری در گفت‌وگویی با اشاره به هفته جهانی شیر مادر تصریح کرد: هفته جهانی شیر مادر از دهم تا شانزدهم مردادماه هرسال در نظر گرفته‌شده و سازمان بهداشت جهانی هرسال یک شعار برای این یک هفته در نظر می‌گیرد که شعار امسال، قوی و باهوش با شیر مادر است.

رییس مرکز بهداشت شهرستان مبارکه بابیان اینکه اهمیت تغذیه با شیر مادر برای نوزاد و کودک بسیار مهم است، گفت: شیر مادر حاوی مواد غذایی متناسب با سن نوزاد و کودک است و  از بدو تولد در حداقل زمان ممکن نوزاد باید از شیر مادرش تغذیه کند.

وی افزود: توصیه می‌شود که تا شش ماه اول تولد نوازد از شیر مادر تغذیه کند.

رییس مرکز بهداشت مبارکه اظهار کرد: در خانه‌های بهداشت، پایگاه‌ها سلامت و مراکز بهداشتی شهرستان مراقبان سلامت و بهورزها آموزش‌های لازم را به خانم‌های باردار ارائه می‌دهند که یکی از اقداماتی که در حوزه بهداشت و درمان شهرستان مبارکه انجام می‌شود.

وی بابیان اینکه اگر مادری در تغذیه نوزاد و کودک مشکل داشته باشد به مرکز بهداشت مبارکه مراجعه کند، خاطرنشان کرد: در خانه‌های بهداشت، پایگاه‌ها سلامت و مراکز بهداشتی شهرستان، کمیته‌ای به نام کمیته شیر است که در این کمیته مراقبین سلامت، ماما، پزشک و کارشناس تغذیه حضور دارند که راهنمایی‌های لازم را به مادری که به‌تازگی زایمان کرده است ارائه بدهند.

جعفری ادامه داد: اگر به هر دلیلی مادر نتواند به نوزاد خود شیر بدهد در شبکه بهداشت مبارکه شیر خشک برای نوزاد تهیه‌شده و به‌صورت یارانه‌ای به افراد داده می‌شود.

وی با اشاره به آمار استفاده از شیر خشک در شهرستان مبارکه بیان کرد: در سال ۹۳ شهرستان مبارکه 3/6 درصد مادران از شیر خشک استفاده می‌کردند درحالی‌که در استان 4/3 درصد بوده و در سال ۹۴ این رقم به 4/1 درصد رسید که نزدیک به استفاده شیر خشک در استان بوده است .

رییس مرکز بهداشت مبارکه اضافه کرد: در سال ۹۵ رقم استفاده از شیر خشک در شهرستان مبارکه به 5/3 درصد رسیده است که از مقدار متوسط استفاده در استان پیشی گرفته است.

دانا