bimarye-pustye-kudak

پوست کودک خیلی حساس و لطیف است. نرمی و لطافت این پوست بحدی زیاد است که هر شخصی دوست دارد به پوست نوزاد دست بزند و خوشش میاد ولی بیماری هایی هستند که باعث خرابی پوست نوزاد می شوند. والدین گرامی شما یقینا با دیدن پوست قرمز و پر از کهیر بچه تان نخستین کسانی هستید که دلواپس شده و هراسان  به مطب پزشک می روید. درست است خوشتان نمی آید فرزند گرامیتان  را با آن ظاهر پوستی ببینید ولی نگران نباشید کمی صبور باشید همه چیز به وضعیت سابقش باز می گردد و پوست بچه مثل قبل مانند برگ گل لطیف خواهد شد. ولی چه خوب است حتی اگر تا حالا کودک دلبتان با هیچ بیماری پوستی مواجه نشده است  در این مطلب با سه بیماری پوستی رایج میان کودک آشنا شوید.

بیماری پوستی   Cradle Cap
این بیماری که به نام درماتیت سبورئیک نیز نامیده می شود ضایعه ای پوستی است که با کهیر های قرمز و پوسته پوسته شدن پوست جمجمه آغاز می شود. ضایعه ای غیر عفونی که مانند اگزما است و در میان نوزادن به خصوص هفته های اولیه زندگی بسیار شایع است این ضایعه پوستی به مروز زمان و در طول چند هفته تا چند ماه بعد از شروع از بین می رود و به ندرت با خارش و ناراحتی در نوزاد همراه است. دلیل اصلی این بیماری مشخص نیست اما پزشکان اعتقاد دارند که افزایش چربی پوست نقش اساسی در این بیماری بازی می کند.
اگر این بیماری در نوزاد خیلی حاد نباشد با استفاده از شامپوهای ملایم برطرف می شود تنها باید در این حالت باید موهای سر را دفعات بیشتری از قبل بشویید. همچنین در زمان شستشو سر را برس بکشید تا پوسته های سر بریزند.  شامپوهای مخصوص که حاوی ضد شوره هستند در این زمان بسیار مفیدند اما دقت کنید که این شامپوها باعث سوزش در ناحیه پوستی  می شوند و تنها باید بعد از تجویز پزشک استفاده بشوند. همچنین ممکن است پزشک داروهای حاوی استروئید برای رفع قرمزی و پوسته های سر تجویز کند.
شستشوی سر با شامپوهای مناسب و ملایم کمک می کند تا این بیماری دیگر برنگردد. شامپوهای مخصوص بهترین راه حل برای جلوگیری از بازگشت این بیماری است اما بهتر است قبل از استفاده از این شامپوها با پزشک معالج کودکتان مشورت کنید.

سرخ جوش
سرخ جوش  یا Roseola  معمولا در کودکان بین 6 ماه تا 2 سال شایع است. سرخ جوش معمولا با چندین روز تب همراه است که با کهیر های قرمز صاف یا برآمده همراه می شود. این کهیر ها معمولا در نیمه تنه ظاهر و با قطع شدن تب در باقی بدن مانند پاها، صورت، دستها و گردن پخش می شوند اما در برخی کودکان تب و دانه های قرمز روی پوست با هم ظاهر می شوند. علت اصلی این بیماری دو عفونت هستند. ویروس های HVV-6, HVV-7 که هر دوی این ویروس ها متعلق به خانواده تبخال هستند. سرخ جوش یک بیماری واگیردار است که از طریق ترشحات بینی و بزاق به افراد دیگر سرایت پیدا می کند. معمولا کودک این بیماری را با مشکلات تنفسی خفیف و بعد از آن با تب شدید 39 درجه سانتیگراد بین 3 تا 7 روز نشان می دهد. در این دوره کودک بسیار بهانه گیر و بی قرار می شود و اشتهایش را از دست می دهد.
تشخیص این بیماری بر عهده پزشک است اما تا زمانی که تب قطع نشود و دانه های قرمز روی پوست ظاهر نشوند تشخیص سخت است اما زمانی که کودک از تب بالا رنج می برد پزشک با یک آزمایش ساده مشخص می کند که تب ناشی از بیماری عفونی دیگری نباشد. سرخ جوش درمان خاصی ندارد تنها در زمان تب باید تلاش شود تا آن را کاهش داد که استامینوفن و ایبوپروفن بهترین کمک را در این زمان به شما می توانند داشته باشند. از پزشک درخواست آنتی بیوتیک نکنید چون علت این بیماری ویروس است و آنتی بیوتیک توان مبارزه با آن را ندارد.  در این دوره به هیچ وجه به کودکتان آسپرین ندهید چون این دارو باعث بروز سندروم ری (Reye’s Syndrome)  می شود. سندرومی نادر در میان کودکان که یک بیماری جدی است که بر مغز و کبد اثر منفی می گذارد.
حوله یا اسفنج خیس در این دوران به کاهش تب کمک می کند اما هرگز از یخ، آب سرد، حمام آب سرد یا وسایل سرمایشی دیگر استفاده نکنید. کودک تب دارتان را راضی کنید تا مایعات خنک مانند آب سرد که حاوی قطعات کوچک یخ است بنوشد اما اگر تب کاهش پیدا نکرد، کودکتان بی حال است یا از نوشیدن مایعات سر باز می زند برای گرفتن راه حل جدید با پزشک تماس بگیرید.
پزشکان می گویند هیچ راه حلی برای جلوگیری این بیماری در کودکان پیدا نشده است. عفونت این بیماری معمولا در میان کودکان پخش می شود اما به ندرت به بزرگسالان سرایت پیدا می کند. سرخ جوش سیستم ایمنی بدن کودک را به شدت ضعیف می کند اما به ندرت دوباره کودک را به خود مبتلا می کند.

بیماری پنجم
بیماری پنجم بیماری به شدت واگیردار است که از طریق پارواویروس انسانی کودک را مبتلا می کند. این بیماری بیشتر در ناحیه صورت و گونه ها خود را نشان می دهد به طوری که در لحظه اول دیدن کودک، چنان صورتش سرخ است که فکر می کنید به گونه اش سیلی زده اند اما گاهی کهیرها  به ناحیه دست ها و ران های پا هم سرایت می کنند. این بیماری معمولا کودکانی را که دوره ابتدایی را می گذرانند درگیر می کند و به طور میانگین حدود 50 درصد افراد در کودکی به آن مبتلا می شوند.. این بیماری از طریق عطسه و سرفه سرایت می کند و پس از بیرون ریختن کهیر ها جای هیچ نگرانی برای سرایت ویروس وجود ندارد.
علائم این بیماری عطسه، آبریزش بینی، تب، درد در مفاصل و ماهیچه ها، بی اشتهایی و بی قراری است که بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفولانزا است.. پزشکان این بیماری را به راحتی و تنها با معاینه تشخیص می دهند اما برای اطمینان بیشتر آزمایش خون نیز از کودک گرفته می شود تا آنتی بیوتیک مناسب تجویز شود. درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما پزشکان توصیه می کنند تا در این دوره کودک مایعات زیاد بخورد تا بدنش آب از دست ندهد.

منبع-http://www.madarclub.com