ارتودنسی یکی از گسترده ترین روش های درمانی در دندانپزشکی است که در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. عده ای بر این باورند که ارتودنسی تنها جنبه زیبایی داشته و نوعی درمان محسوب نمی شود؛ اما این گفته به کلی غلط است!  از ارتودنسی در درمان برخی اختلالات فک، دندان و … استفاده می شود که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

لبخند زیبا، طول عمر دندان‌ها نحوه مناسب قرار گیری فک، تاثیر بر نحوه صحبت کردن از مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین تاثیرهای درمان ارتودنسی در بیماران است. از سال‌هاپیش ارتودنسی در دنیا و ایران به عنوان علم و تخصصی کاربردی و درمانی و نه صرفا برای زیبایی مورد توجه مردم بوده است. اما در چند سال اخیر این نحوه درمان بیش از گذشته در بین مردم رواج پیدا کرده است.
در گفت‌و‌گو با دکتر «سلمه کلباسی» متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌هاى فك و صورت با این نوع درمان در حوزه دندانپزشکی بیشتر آشنا می‌شویم:

آیا ارتودنسی طول عمر دندان‌ها را افزایش می‌دهد؟

از آنجا كه درمان ارتودنسی به قرار‌گیری دندان‌ها در جای مناسب خود كمك می كند، بعداز ارتودنسی تمیز كردن دندان‌ها آسان تر شده و باعث كاهش تجمع پلاكت‌های میكروبی و پوسیدگی می شود.رعایت بهداشت دهانی از سوی بیمار بسیار مهم است.در غیر این صورت ارتودنسی می تواند حین درمان ارتودنسی موجب پوسیدگی و بیماری لثه شود.

چه سنی برای درمان مناسب است؟

توصیه می شود كه اولین مراجعه به متخصص در ٧ سالگی انجام شود تا اگر بیمار دچار ناهنجاری اسكلتی است در حین رشد با استفاده از دستگاه مناسب تغییرات لازم داده شود. ولی اگر صرفا ناهنجاری دندانی باشد ارتودنسی ثابت پیش از رویش دندان‌ های دایمی انجام می‌گیرد.

نحوه عملکرد دستگاه‌های ارتودنسی چگونه است؟

در ارتودنسی ثابت با وارد كردن فشار به تاج دندان ها، آنها را حركت داده و در جای مناسب قرار می دهیم. در حالی كه در ارتودنسی فانکشنال(پیشگیری) با استفاده از دستگاه متحرك رشد استخوانی در فک را کنترل می‌کنیم.

آیا درمان ارتودنسی نیاز به آماده‌سازی قبلی بیماران دارد؟

بله. هر گونه بیماری دندانی اعم از پوسیدگی باید قبل از درمان ارتودنسی برطرف شود. همچنین بیماری‌های لثه ای حین درمان به هیچ عنوان نباید وجود داشته باشد یا باید کاملا کنترل شده باشد.

تا چه اندازه امکان برگشت درمان‌های ارتودنسی وجود دارد و چه عواملی در آن دخالت دارند؟

اگر بیمار در حین درمان طبق دستور متخصص عمل کند و بعد از اتمام درمان نیز به توصیه‌های پزشک عمل کند احتمال بازگشت بسیار ناچیز است.

ارتودنسی چقدر بین مردم رواج پیدا کرده است؟

اخیرا با توجه به ارتقای سطح آگاهی مردم در حیطه سلامت و از طرفی اهمیت پیدا کردن بیش از پیش زیبایی و وضعیت ظاهری تعداد مراجعین برای درمان ارتودنسی افزایش شایانی داشته است.

هزینه‌های ارتودنسی تقریبا به چه میزان است؟

معمولا ارتودنسی پیشگیری یا فانکشنال هزینه و طول درمان کمتری دارد اما ارتودنسی ثابت دارای هزینه و طول درمان بیشتری است.

رایج‌ترین بیماری‌های دهان و دندان چیست؟

ناهنجاری‌های فکی به 3‌دسته اصلی تقسیم می‌شود. بیشتر بیماران دچار ناهنجاری کلاس یک شامل به هم‌ریختگی دندانی در فک هستند. ناهنجاری دوم، کلاس‌2 است که دراین نوع، فک پایین عقب تر از فک بالا قرار می‌گیرد. ناهنجاری سوم، کلاس 3 است که در آن فک پایین جلوتر از فک بالا قرار می‌گیرد.

ورود برخی از دندانپزشکان عمومی به حوزه ارتودنسی در حال حاضر چگونه است؟

درمان ارتودنسی ثابت نیازمند اطلاعات بسیار کاملی است که طول دوره دکترای عمومی برای آموزش آن کفایت نمی‌کند. ولی انجام درمان ارتودنسی پیشگیری با استفاده از پلاک متحرک به وسیله دندانپزشک عمومی مانعی ندارد.

منبع: همشهری