همه ی ما تا به حال دچار گرمازدگی شده ایم. علائم گرمازدگی وحشتناک بوده و به سختی می توان آن را کنترل کرد. بهتر است قبل از اینکه گرمازده شوید، از این عارضه پیشگیری کنید. در این مقاله عوارض خطرناک گرمازدگی آورده شده است. با ما همراه باشید.

آیا تا به حال در یک کلاس یوگا شروع به تعریق کرده اید؟ یا اینکه هنگام شنا در دریا بیش از حد گرمتان شده باشد ؟

گرمای تابستان همراه با نشانه های کم آبی بدن مشکلات و بیماری‌هایی را به همراه دارد که می توان قبل از آسیب رسیدن به بدن آن را درمان کرد.

هنگامی که دمای بدن بالا می رود میزان عرق و میزان تنفس به منظور خنک کردن بدن افزایش می یابد که البته این فعالیت به خودی خود سبب افزایش حجم کاری قلب خواهد شد و به طور خودکار ضربان قلب افزایش می یابد.

این بار در نت نوشت به بررسی علائم گرمازدگی عوارضی که همراه با گرما و تعریق بدن به وجود می آید می پردازیم.

عوارض گرما برای قلب

زمانی که شما در گرمای زیاد قرار می گیرید بیش از حد عرق می کنید، تعریق زیاد هم سبب کمبود آب بدن می شود.

کم آبی در بدن ابتدا به قلب فشار وارد می کند چرا که قلب تلاش می کند تا با کارکرد بیشتر جریان خون را به پوست برساند و سطح پوست را خنک کند. این عملکرد سریع و قوی برای قلب کمی مضر می باشد.

سرگیجه از علائم گرمازدگی

گرم شدن، عوارضی دیگر نیز دارد؛ از جمله سرگیجه که در اثر گرم شدن شدید بدن به وجود می آید. همان طور که بافت های عصبی در مغز شروع به گرم شدن می کند سردرد، سرگیجه و نوعی بی حوصلگی آغاز می شود.

معمولا این سرگیجه ها که از عملکرد نامنظم اعصاب مغز ناشی می شود حالت تهوع نیز همراه دارد که از علائم گرمازدگی است. قبل از آنکه سردرد و سرگیجه شما شدت یابد، بیشتر آب بنوشید تا دمای بدنتان کاهش یابد و خنک بمانید.

 

 

خارش و بیماری‌های پوستی

عرق سوز شدن بدن  ناشی از تعریق زیاد بدن که در تماس لباس است به وجود می آید. این حالت در نوزادان شایعتر از بزرگسالان است اما این حالت در برخی از نقاط بدن برای بزرگسالان نیز رخ می دهد.

بثورات پوستی که از گرما حاصل می شود بیشتر در نقاطی که لباس با بدن در تماس است دیده می شود. برای اینکه دچار عرق سوز شدن بدن نشوید لباسهای خود را بیشتر از قبل شسته و پوست بدن را با مرطوب کننده ها،  آب رسانی کنید و سعی کنید بیشتر در هوای خنک قرار بگیرید.

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات بدن تنها در بازی فوتبال و یا والیبال رخ نمی دهد، بلکه هنگامی که شما در دمای بالا قرار می گیرید و در گرمای شدید فعالیت داشته باشید دچار گرفتگی عضلات خواهید شد.

این نشانه  همراه با خستگی می باشد و بیشتر گرفتگی های عضلات در ناحیه پا رخ می دهد و از علائم گرمازدگی می باشد.

کسانی که دچار اسپاسم و یا خشکی و گرفتگی عضلات می شوند می بایست به آرامی دراز بکشند و یا بنشینند و کمی صبر کنند تا حالت سوزن سوزن شدن از بین برود.

سعی کنید در این حالت ابتدا دمای بدن را کاهش دهید تا راحت تر گرفتگی عضلات ناشی از گرما بهبودی پیدا کند.

فعالیت های سنگین خارج از منزل

بیشتر افراد در فصل گرما و تابستان جهت گذراندن تعطیلات با ورزش‌ها و فعالیت های بیرون از خانه تفریح می کنند.

لذت بردن از ورزش‌های آبی یا حتی بازی با توپ و فعالیت های مختلف فیزیکی خارج از خانه دمای بدن را به سرعت بالا می برد. این فعالیت های فیزیکی بدن در گرمای روز منجر به افزایش دمای بدن به خصوص در افرادی که بدنشان هیدراته نشده باشد سبب کاهش وزن و از دست دادن میزان بالایی از آب بدن خواهد شد.

در این حالات بیشتر از قبل آب نوشیدنی مصرف کنید و سعی کنید بیشتر در سایه قرار بگیرید تا دمای بدنتان یک باره بالا نرود.

مصرف داروها

افرادی که دارو های خاصی مصرف می کنند میزان بیشتری نسبت به دیگران دچار کمبود آب می شوند. داروهایی مانند دیورتیک ها سبب بروز حساسیت بیشتری نسبت به گرما در فرد می شوند.

آنتی بیوتیک ها پوست را نسبت به آفتاب حساس تر کرده و باعث می شوند افرادی که از این دارو به میزان زیادی استفاده می کنند بیشتر دچار آفتاب سوختگی شوند.

فصل گرما با مشکلاتی از این قبیل همراه است که می توان قبل از پیدایش گرمازدگی و آفتاب سوختگی از آن پیشگیری کرد. با شناخت علائم گرمازدگی می توان بدن را از این همه آسیب در امان نگاه داشت.

تیتر شهر