شامپو جزو محصولات بهداشتی محسوب می‌شود که مدام از آن استفاده می‌کنیم. شامپوها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع مو باید نمونه‌ای مناسب تهیه کنید. اگر بیماری مربوط به پوست کف سر دارید که قطعا باید سراغ شامپویی تخصصی بروید که یک متخصص پوست و مو در این رابطه بهترین کمک برای شما می‌تواند باشد؛ اما برای کسب آگاهی بیشتر در مورد این محصول شوینده حتما این مطلب را بخوانید.

شامپو از آن دسته محصولات شوینده‌ای است که گفته می‌شود هرچند وقت یک‌بار باید نوع آن را تغییر داد. البته برخی کارشناس‌ها معتقدند یافتن یک شامپوی مناسب به‌منزله این است که همیشه می‌تواند شوینده شماره یک موهای شما باشد.

مهم‌ترین خاصیت شامپوها شوینده‌بودن آن است. خیلی به‌دنبال تقویت موها به‌وسیله این شوینده نباشید؛ چون قطعا راه‌حل‌های بهتری وجود دارد. سرم، ماسک مو، روغن‌های تغذیه‌کننده و… گزینه‌هایی مناسب‌تر محسوب می‌شوند.

 

نوع مو بر اساس پوست کف سر تعیین می‌شود. اگر پوست سر شما چرب باشد، به‌طبع موهایی چرب خواهید داشت. به همین ترتیب اگر پوست سر شما خشک باشد، احتمال شوره و پوسته‌شدن کف سر بیشتر است. احتمال دارد پوست و مو هر دو چرب، خشک یا مختلط باشد، اما ممکن است پوست خشک داشته باشید، اما موهای‌تان مختلط یا حتی چرب باشد.

در بازار محصولات بهداشتی به‌قدری تنوع زیاد است که انتخاب را سخت می‌کند؛ اما اگر بدانید چه می‌خواهید، آن‌قدرها هم خرید سختی در پیش نخواهید داشت. در میان تنوع رنگ و بسته‌بندی‌های مختلف، شامپوی تخصصی موهای‌تان را بیابید.

اگر موهای‌تان هرچند وقت یک‌بار شوره می‌زند، بهتر است به فکر یک شامپوی ضد‌ شوره تخصصی باشید. شامپوهای ضد‌شوره به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول آن‌هایی است که ملایم‌تر بوده و برای شست‌و‌شوی روزانه قابل‌استفاده است. دسته دوم شامپوهای ضد‌شوره تخصصی بوده که به‌دلیل ترکیبات آن بهتر است یک روز در میان استفاده شود. شوره سر دلایل مختلفی دارد؛ مثل استرس، تغذیه، عدم شست‌و‌شوی مناسب مو و…

موها پس از رنگ‌کردن مداوم، دکلره و فر‌کردن آسیب می‌بینند و خشک می‌شوند. به‌دلیل شکننده‌شدن مو در چنین شرایطی نمی‌توان سراغ هر شامپویی رفت. بسیاری از متخصصان پوست و مو اعتقاد دارند در چنین شرایطی تا مدت‌ها بهتر است از شامپوی بسیار ملایم و در برخی موارد از شامپو بچه استفاده شود.

شامپوهای درمانی را بهتر است هر 2 الی 3ماه یک‌بار عوض کنید. در زمان استفاده هم بهتر است بعد از یک‌بار استفاده از شامپوی تخصصی، یک‌بار شامپوی خنثی یا شامپو بچه به موها بزنید. در مورد شامپوهای روزانه تا زمانی که دچار حساسیت نشده‌اید و مشکلی برای موها ایجاد‌نکرده تا مدت‌ها می‌توانید از همین شامپو استفاده کنید.

استفاده از انواع نرم‌کننده به‌صورت مداوم، برای افرادی که به هر دلیلی اعم از جنس پایه مو یا رنگ‌کردن پی‌درپی موهایی خشک دارند، توصیه می‌شود؛ اما همه افراد نیازی به استفاده همیشگی از نرم‌کننده‌ها را ندارند.

مهم‌ترین نکته در انتخاب شامپوی مناسب این است که متناسب با نوع موهای شما باشد؛ مثلا اگر موهای‌تان را رنگ یا دکلره کرده‌اید، باید از شامپوی مناسب موی رنگ‌شده استفاده کنید.

ایده آل