سوختگی از جمله آسیب دیدگی های شدیدی است که صدمات جبران ناپذیری را به فرد مصدوم وارد می کند. سوختگی اغلب پوست را مورد هدف قرار می دهد که آسیب وارده به این اندام در اغلب مواقع جبران پذیر نیست. سوختگی به علل مختلفی ایجاد می شود اما به تازگی دانشمندان روش های جدیدی را برای درمان سوختگی کشف کرده اند. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

نشریه «نیوزویک» در گزارشی به بررسی نوآوری در درمان سوختگی با سلول های بنیادی پرداخته و می نویسد: به کارگیری این فناوری اجازه خواهد داد تا اندام های آسیب دیده ناشی از سوختگی را با بهره گیری از سلول های بنیادی بیمار درمان کرد،

گزارش می افزاید: «مت اورام» یک نظامی اهل پنسیلوانیا،به همراه همسرش مشغول به صحبت بود که در یک اقدام سهوی بر اثر پاشیدن بنزین بر روی آتشی که در همان نزدیکی به پا بود، آتش گرفت.
شعله های آتش همه اندام سمت راست او را پوشانده بود، و پس از اینکه خود را بر روی زمین انداخت تا شعله ها خفه شوند، همسرش با

دستان خالی بر سر و صورت او می زد تا موهایش که در حال سوختن بود را خاموش کند. تازه در مسیر بیمارستان درد شروع شد، وقتی شوک ناشی از آتش سوزی و آدرنالین فروکش کرده بود. او می گوید: دردناک بود. اگر بتوانید تصور کنید که آن سوزن ها و پین ها چه احساسی بوجود می آورند، در آنن صورت این سوزن ها را با کبریت جایگزین می کردید.

گزارش ادامه می دهد: فرد سوخته شد را از بیمارستان به مرکز سوختگی های «مرسی» در پیتسبرگ منتقل کردند، جایی که دکترها همه پوست های سوخته شده را بلند کردند و زخم هایش را پوشاندند. این یک جراحت از نوع سوختگی های درجه ی دو و سه محسوب می شد، و به او گفته شد خود را برای ماه ها درد و و یک تغییر شکل همیشگی آماده کند.

با این حال، پزشکان از فرد سوخته شده خواستند در صورت تمایل در یک کارآزمایی بالینی و یک روش جدید شرکت کند.
نویسنده این نشریه با تاکید بر اینکه شیوه درمانی که توسط این محقق آلمانی، ارتقا یافته، در جهان نخستین باری خواهد بود که از سلول های بنیادی بیمار برای ترمیم مستقیم پوست استفاده می شود، می افزاید: در صورت موفقیت، این نوآوری می تواند زخم های اورام و بسیاری از سوختگی ها را با استفاده از توانایی خود بدنِ بازتولید پوست با عملکرد کامل درمان نماید. اورام بدون تردیدی با این پیشنهاد موافقت کرد.

پنج روز پس از سانحه، جراحان قسمت کوچکی از پوست سالمِ ران راست اورام را برداشتند- در اندازه ی یک تمبر پستی- و آن را برای ایجاد سوسپانسیون مایعی از سلول های بنیادیِ به کار گرفتند، به شیوه ای که آن مایع به شکل ذرات ریز بر روی پوست آسیب دیده اسپری می شد.

سه روز بعد، هنگام زمان برداشتن بانداژها و بانداژ دوباره فرا رسید، آنچه پزشکان دیدند آنها را شگفت زده کرد. پوست کاملا ترمیم پیدا کرده و هرگونه خطرِ عفونت یا آثار زخم از میان رفته بود.

در پی این آزمایش موفقیت آمیز، مطالعه ای در نشریه علمی «بیرنز» منتشر شد که توضیح می داد چگونه پاشاندن سوسپانسون با گسترش هزاران جزیره ی کوچکِ احیا کننده، قادر به رشد مجدد پوست شده است، در این روش به جای اینکه زخم را از لبه ها به درون بهبود ببخشد. این گزارش ادعا می کرد که این شیوه به معنی کاهش زمان ترمیم و حداقل سازی عوارض به همراه نتایج رضایت بخشی هم به لحاظ زیباشناختی و هم عملکردی است.

در پی بهبود دست اورام، چندین قربانی سوختگی در آلمان و ایالات متحده به وسیله ی اسپری با موفقیت درمان شدند.
این گزارش می نویسد: در سال 2014میلادی این فناوری به موسسه «ری نیو کیر» فروخته شد. این فناوری پزشکی اکنون از شکل پیچیده به یک محصول کاربردی بدل شده است که «اسکین گان» نامیده می شود، و امید است پزشکان بتوانند خارج از یک مجموعه آزمایشگاهی از آن استفاده کنند.

گزارش تاکید دارد؛ برای اینکه چنین روندی اتفاق بیفتد، شرکت صاحب فناوری باید تایید سازمان غذا و دارو را بگیرد.
همچنین «توماس بولد» مدیر عامل شرکت معتقد است؛ اگر این موانع از پیش رو برداشته شوند، این فناوری می تواند با استانداردهای کنونی درمان رقابت کند یا حتی جایگزین آنها شود.

این گزارش در ادامه می نویسد: درمان کنونی سوختگی های حاد شامل پیوند زدنِ پوست سالم از یک منطقه بدن و بخیه زدن آن به منطقه دیگری است، طی فرایندی که پیوند پوست یا پیوند شبکه ای پوست نامیده می شود. این روند یک فرایند دردناک است، جراحات دیگری را در منطقه اهداکننده به وجود می آورد، و منجر به حرکات محدود مشترک می شود چرا که پوست پیوندخورده قادر نیست همگام با بیمار رشد کند.این شیوه تنها می تواند دو تا سه برابر محدوده تحت کشت را پوشش دهد.

در این زمینه، بولد تاکید می کند: استاندارد کنونی درمان وحشتناک است. ما بخشی از یک طب احیاکننده خواهیم بود- این علم پزشکی آینده است و می تواند برای بیماران تحول آفرین باشد.

اسپیری، سوسپانسیون مایعی از سلول های بنیادی بیمار را بر روی سوختگی یا زخم می پاشاند تا پوست بدون آثار زخم بازتولید شود.
فارغ از مسائل قانونی، محدودیت هایی نسبت به این فناوری وجود دارد که آن را برای رقابت با درمان سوختگی درجه سه نامناسب می نماید، که منجر به آسیب به ماهیچه ها و دیگر بافت های زیرپوستی خواهد شد.

پنویسنده این نشریه می افزاید: با این حال، یک محقق سلول های بنیادی «سارتاک سینها» اعتقاد دارد به رغم اینکه این این فناوری، ممکن است آن چیزی نباشد که در حال حاضر توسعه یافته، اما ظرفیت گسترده یِ این نوع از پزشکی احیاکننده را نشان می دهد.
چیزی که من از این فناوری به عنوان درمان سوختگی در آینده می بینم صرفا یک ترمیم کننده پوست نیست بلکه احیای عملکرد پوست و ضمائم آن است همانند پیاز مو، غدد و چربی.

چنین فرایندی را می توان با درگیر نمودن لایه های عمقی تر پوست و سلول های بنیادی ساکن آن لایه برای مشارکت در بازتولید بافت، عملی کرد.

گزارش تاکید دارد: تحقیقات در شرکت «ری نیو کیر» در جریان است تا درمان سوختگی های نوع سوم ممکن شود؛ روندی که بولد آن را امکان پذیر توصیف می کند.
بولد ادعا می کند به کارگیری این فناوری اجازه خواهد داد تا دیگر اندام های آسیب دیده را با استفاده از سلول های بنیادی بیمار درمان کند، اما در حال حاضر شرکت تولیدکننده فقط بر سوختگی و آسیب های پوستی متمرکز است- که بزرگ ترین اندام بدن به حساب می آید.

منبع: خرداد