مواد غذایی

یکی از مشکلاتی که همه ما به احتمال زیاد با آن مواجه شده ایم، این است که نمی توانیم از میوه ها و مواد غذایی در طولانی مدت مراقبت کنیم و به همین علت آن ها زود خراب می شوند. در این مقاله از دکتر سلام راه های موثر برای نگهداری از مواد غذایی را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

1 – انواع توت + سرکه سیب + آب

یک مخلوط از آب و سرکه سیب درست کنید با میزان ۱ به ۱۰. سپس توت ها را در این محلول بشویید و آن ها را تخلیه کنید. حال درون یک کاسه کاغذ مناسب قرار دهید و توت ها را درون آن بریزید. مخلوط آب و سرکه با میزان ۱ به ۱۰ آن قدر قوی نیست که به توت ها طعم دهد. با این ترفند به راحتی زمان بیشتری می توانید آن ها را نگهداری کنید.

2 – کرفس، کاهو و کلم بروکلی + فویل

اگر می خواهید این سبزیجات را زمان بیشتری تازه نگه دارید، فقط کافیست به سادگی آن ها را به کمک ورق فویل بسته بندی کنید سپس درون یخچال بگذارید. با این ترفند بسیار ساده به را حتی می توانید ۲ یا ۳ هفته بیشتر از آن ها نگهداری کنید.

3 – پنیر + کاغذ پارچمنت

اگر می خواهید پنیر مدت بیشتری تازه و سالم بماند باید آن را داخل کاغذ پارچمنت (پوستی یا ضد آب) قرار دهید. سپس آن را درون یک ظرف شیشه ای یا سرامیکی بگذارید. کاغذ پارچمنت همان کاغذ های ضد آبی هستند که بر روی بعضی از پنیر های پاستوریزه و بسته بندی شده قرار دارند. همچنین می توانید پنیر ها را درون ظرف پلاستیکی نگه دارید البته درب آن را کامل نبندید و کمی باز بگذارید.

4 – زرد آلو + محفظه کاغذی

بهترین راه نگهداری، خرید زردآلو هایی که کمی نارس و کال تر هستند است زیرا نقص و لکه های کمتری دارند. بهترین راه این است که آن ها را درون یک محفظه کاغذی قرار دهید مانند محفظه تخم مرغ ها. زرد آلو ها در ۱۰-۱۵ درجه سانتی گراد می رسد و برای نگه داری می توانید آن ها را درون یک کیسه کاغذی هم بریزید و در یخچال قرار دهید.

5 – انگور + طناب

بهترین محل برای نگهداری انگور ها، اتاق های خنک و خشک است. سعی کنید انگور هایی که دیرتر میرسند را بخرید. سپس می توانید آن ها را درون یک اتاق سرد و خشک و تاریک به طناب آوزیان کنید و به مدت بیشتری نگهداری کنید البته توجه داشته باشید که نباید به هم نزدیک باشند و همدیگر را لمس کنند.

6 – زنجبیل + آب جوش یا کاغذ پوستی

اگر تازگی زنجبیل زیاد مورد توجهتان نیست و فقط طعم و مزه آن را می خواهید کافیست آن را درون فریزر قرار دهید. اگر می خواهید طولانی مدت از آن نگه داری کنید کافیست کمی در آفتاب آن را خشک کنید سپس ان را درون کاغذ پوستی یا پارچمنت بگذارید و در یک اتاق تاریک قرار دهید. یک روش دیگر هم این است که زنجبیل را درون آب جوش آب پز کنید و سپس در یخچال بگذارید.

7 – پیازچه + بطری + فریزر

بهترین راه برای نگهداری پیازچه یا پیاز بهاری این است که آن ها را خرد کنید سپس در آب بشویید و کمی آن را خشک کنید. حال بطری را داخل فریزر قرار دهید. اگر این کار را درست انجام دهید به راحتی می توانید آن ها را تا زمستان نگهداری کنید.

8 – گوجه فرنگی + ساقه

اگر از گوجه فرنگی های تازه استفاده می کنید می توانید کمی نارس تر آن ها را جمع آوری کنید سپس درون یک کیسه کاغذی یا محفظه بریزید و درون یخچال قرار دهید تا خودشان کم کم قرمز شوند. گوجه فرنگی های رسیده باید درون دمای اتاق و با دنباله های آن نگهداری شوند.

ماهی

9 – ماهی + یخ

ماهی را نباید دورن پلاستیک حمل کنید. همچنین دمای یخچال برای نگهداری ماهی مناسب نیست به همین دلیل باید آن ها را درون یک بسته بندی یخ یا ظرف پر از یخ بگذارید سپس در یخچال قرار دهید. با این کار می توانید زمان تازه نگه داشتن آن را ۲-۳ روز افزایش دهید. دقت داشته باشید تا زمانی که آن را پاک نکرده اید می توانید درون یخ قرار دهید.

10 – سبزی + آب + بسته بندی پلاستیکی

سبزی ها را می توانید با ابزار ها و روش های مختلف نگهداری کنید. اما یک روش برای تازه نگه داشتن آن ها این است که آن ها را با ساقه درون یک ظرف آب قرار دهید و قسمت بالای آن را با یک بسته پلاستیکی بپوشانید.

11 – سیب + کاغذ

سیب ها را جمع آوری کنید و آن ها را با کاغذ بپوشانید و درون یک اتاق تاریک و خنک بگذارید. اگر مقدار آن ها زیاد است می توانید در یک ظرف بچینید و بر روی هر لایه یک کاغذ بکشید و لایه بعد را بچینید.

12 – قارچ + کاسه، جعبه یا کیسه کاغذی

قارچ های جوان بهترین هستند. آن ها را تمیز کنید و به سرعت بشورید. چون گوشت آن ها آب را جذب می کنید. بصورت دلخواه برای خلاص شدن از حشرات می توانید آن ها را در آب نمک نیز بخوابانید. زدگی ها و نقص ها را بگیرید، آن ها را کمی خشک کنید سپس درون یک کیسه کاغذی یا جعبه و یا کاسه با دستمال کاغذی قرار دهید و در یخچال بگذارید.

13 – کره + فر

این روش یک روش باستانی برای نگهداری کره به میزان حدود ۱ تا ۳ سال می باشد. باید مانند تصویر کره ها را برش زده و درون شیشه های مربا قرار دهید سپس آن ها را داخل فر با دمای ۱۱۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه قرار دهید. حال که کره ها آب شده و پایین رفته دوباره داخل شیشه ها تیکه های کره بیاندازید تا پر شود و دوباره درون فر بگذارید. حال آن ها خنک و بسته بندی کند و درون یخچال قرار دهید.

منبع: هاو کن یو