rejime-diabet

دیابت یا مرض قند یکی از امراضی است که  این روزها افراد بسیاری را درگیر کرده است . شیوه های نوین زندگی ،  فعالیت نداشتن ، زیاد شدن  فشارهای روانی ، متنوع شدن نوع غذا و شیوه های های نادرست تغذیه  از جمله عناصر گسترش دهنده  این بیماری می باشند.

دو نوع دیابت وجود دارد . یکی نوع اول که ارثی است و وابسته به انسولین نامیده می شود.دیگری را نوع دوم می گویند که غیر وابسته به انسولین است و در اثر شیوه های غلط زندگی ، ایجاد می گردد.دیابت نوع دوم که وابسته به انسولین نیست . تقریبا 90% افراد دیابتی را شامل می گردد . یعنی بیشتر افرادی که دچار بیماری قند هستند ، در اثر روش های اشتباه زندگی و شیوه های غلط تغذیه ای به این بیماری دچار گشته اند . این نوع از دیابت ، قابل پیشگیری است و می توان آن را درمان نمود. با به کار بردن توصیه های این کتاب می توانید این بیماری را درمان نمایید.

دیابت نوع اول وابسته به انسولین است ، به وسیله ی رژیم غذایی و روش های زندگی درمان نمی شود. بیمارانی که مبتلا به دیابت نوع اول هستند ، نیاز به تزریق انسولین دارند، با این حال رعایت رژیم غذایی می تواند نیاز این افراد به انسولین را کمتر کند ، از مشکلات و عوارض بیماری قند مانند ناراحتی کلیه ، مشکلات چشمی ، ناراحتی مفاصل و … جلوگیری کند و زندگی فرد دیابتی را به حالت عادی درآورد.

دو نوع دیابت وجود دارد . یکی نوع اول که ارثی است و وابسته به انسولین نامیده می شود.دیگری را نوع دوم می گویند که غیر وابسته به انسولین است و در اثر شیوه های غلط زندگی ، ایجاد می گردد.دیابت نوع دوم که وابسته به انسولین نیست . تقریبا 90% افراد دیابتی را شامل می گردد . یعنی بیشتر افرادی که دچار بیماری قند هستند ، در اثر روش های اشتباه زندگی و شیوه های غلط تغذیه ای به این بیماری دچار گشته اند . این نوع از دیابت ، قابل پیشگیری است و می توان آن را درمان نمود.

فرد دیابتی ، علاوه بر دانستن نکات تغذیه ای ، باید نکاتی در مورد نحوه ی تزریق انسولین ، کنترل فشارهای روانی ، مراقبت از اعضا و … نیز بداند.

در این کتاب ابتدا تعریف ، شناخت انواع دیابت و عوارض این بیماری نظیر پایین آمدن قند خون ،بالا رفتن قند خون ،مشکلات عصبی ،‌سیاه شدن پاها، مشکلات چشمی ، آسیب به کلیه ها ، ناراحتی قلبی به طور خلاصه بیان شده است . سپس نکاتی جهت پیشگیری ، درمان و کنترل این بیماری نظیر کنترل وزن ،انجام منظم ورزش ،رعایت رژیم غذایی بیان شده ، و در آخر ، رژیم های مختلف با انرژی های متفاوت ذکر شده است .

هرشخص با توجه به جنس ، سن ، وزن ، قد و میزان فعالیت خود ، رژیم متناسب خود را انتخاب می نماید. از آنجایی که

نحوه ی تقسیم غذاها در وعده های مختلف ، برای بیماران دیابتی بسیار مهم است ، بعد از بیان هر رژیم ، روش تقسیم غذاها در وعده های مختلف برای بیماران ، بر حسب نوع بیماری قند و نوع انسولین تزریقی بیان می شود.

منبع- تبییان