تاثیر مصرف داروهای مختلف در زنان و مردان متقاوت است و این موضوع به دلیل تفاوت آناتومی بدن زن و مرد است. به همین دلیل در هنگام مصرف قرص ها و داروها باید به راهنمای آن و موارد منع مصرف دارو توجه کرد. در این مقاله به برخی تفاوت های بدنی زن و مرد اشاره می کنیم.

مردان و زنان تفاوت‌های بیولوژیکی متعددی دارند و بدن آن‌ها به برخی مواد شیمیایی واکنش متفاوتی نشان می‌دهد. بنابراین، علایم برخی از بیماری‌ها در زنان بیشتر از مردان است و بالعکس.
 اما به‌تازگی علم پزشکی به این واکنش‌های متفاوت توجه کرده است. درگذشته، بیشتر تحقیقات دارویی روی داوطلب مرد انجام می‌گرفت درنتیجه در چگونگی واکنش زنان به برخی از انواع داروها کمتر اظهار نظر می شد. در این مطلب به نقل از Readers Digest، بر اهمیت تولید داروهای مبتنی بر جنسیت که تاثیر مناسب روی هر دو جنس می‌گذارد، تاکید شده است .
تکامل پزشکی مبتنی بر جنسیت:
برای سال ها ، تحقیقات پزشکی انجام شده تقریباً منحصر به مردان بوده است . در برخی از موارد دلیل این امر محافظت از زنان بود که طی تحقیق باردار می‌شدند و در موارد دیگر نیز چرخه‌های قاعدگی مانع از شرکت آن ها در تحقیق می شد؛ زیرا در پی تغییرات هورمونی و شیمیایی، ارزیابی صحیح نتایج امکان پذیر نبود. این امر در نهایت باعث شد به تاثیرگذاری دارو برزنان در طول چرخه قاعدگی توجه نشود .حتی امروزه، برای دوسوم بیماری‌هایی که روی هر دو جنس تأثیر می‌گذارد، بین مردان مطالعه و بیشتر داروها روی مردان آزمایش می شود.
پزشکی مبتنی بر جنسیت در دهه 1970 مورد توجه قرار گرفت ، اما فقط در دهه ۹۰ بود که این موضوع به‌طور گسترده‌ای مطرح شد . در مورد بیماری‌های زنان مانند سرطان سینه و پوکی استخوان ،مردان به‌عنوان داوطلب انتخاب نمی‌شدند . درنتیجه تشخیص دادن این نوع بیماری‌ها که در مردان نیز ظاهر می‌شد متخصصان را با مشکل مواجه می کرد در این زمان، بالاخره علم پزشکی از اثرات داروهای مختلف در زنان و مردان به‌طور کامل آگاه شد.نتایج بررسی که در سال 2001 انجام گرفت، نشان داد که 11 درصد از موارد بستری شدن زنان، به دلیل تجویز کردن داروهای نادرست بوده است.
 

چرا تأثیر دارو در مردان وزنان متفاوت است:

 
فیزیک و آناتومی :
اگرچه ازنظر جسمی بیشتر زنان کوچک‌تر از مردان هستند اما به همان اندازه دارو دریافت می‌کنند. به بیان دیگر دوز بالاتری از دارو وارد بدن آن‌ها می‌شود.
اختلاف در چگونگی فرایند بدن:
کلیه نقش حیاتی در پاک کردن مواد سمی و داروهای اضافی از بدن را به عهده دارد. برخی مطالعات نشان می دهد که در زنان مسن‌ عملکرد کلیه کاهش می یابد. از این رو برخی از زنان در معرض تراکم ماده فعال موجود در دارو قرار می‌گیرند. افزون بر آن ، آنزیم‌های موجود در آستر معده و کبد که بخشی از یک سیستم به نام “پ450” است و کمک می‌کند تا داروی اضافه موجود در بدن دفع شود ، در زنان و مردان تاثیر متفاوتی دارد.
میزان اسیدیته معده :
عملکرد سیستم دستگاه گوارش در مردان وزنان متفاوت است ؛ درنتیجه داروهای خوراکی می‌تواند تأثیری متفاوت روی هر جنسیت بگذارد.
در زنان، اسیدیته معده از مردان پایین‌تر است و این امر باعث تخلیه کندتر می‌شود. این بدان معناست که مواد فعال در دارو برای مدت طولانی‌تر در معده جذب می‌شود و روی زنان بیشتر از مردان تاثیر می‌گذارد.
منبع: باشگاه خبرنگاران