parvareshe-hafezeh

ذهن هر کسی از حیرت انگیزترین موارد دنیای آفرینش است . مواردی که انسان،با همه پیشرفت هایی که در همه  زمینه های دانش مطالعه  کرده است ، هنوز قادر نشده است پرده از روی رازهای بی شمار آن بردارد.عناصر پیچیده ای بر همه  رفتارهای ارادی و غیر ارادی بشر تاثیر می گذارد و بدون وجود آن ،بی شک شیرازه وجود آدمی از هم می پاشد .

انسان در طول زندگی خود ، اطلاعات زیادی کسب می کند اطلاعاتی که درباره آنها تفکر و آنها را ذخیره یا فراموش می کند.

این سوال شاید برای بسیاری از ما پیش آمده باشد که میزان و سرعت یادگیری فراموشی یا کم حافظه بودن انسان چه دلایلی دارد؟حقیقت این است که انسان اگرچه در طول زندگی خود بر کره خاکی ،به پیشرفت ها و دستاوردهای شگرفی دست یافته و پاسخ برخی از پیچیده ترین معماهای خلقت را کشف کرده است و این روند را با شتاب و عمق بیشتری ادامه می دهد اما در واقع او هنوز هم بخش عمده ظرفیت ذهن خود را به کار نگرفته است . این امر نشانه ظرفیت عظیم بالقوه ای است که آدمی در یادگیری دارد اما آیا فرآیند یادگیری تابع سن خاصی است ؟ و چرا برخی از افراد و معمولا در سالخوردگی دچار فراموشی می شوند ؟

طبق پژوهش های انجام شده ، هیچ زمانی برای یادگیری دیر نیست و آدمی تا پایان عمر می تواند آموخته های جدیدی را فراگیرد اما برای حفظ توانایی یادگیری ،ذهن نیز همچون عضلات نیاز به پرورش و تقویت دارد واقعیتی که بیشتر ما نسبتا از آن بی خبریم و حتی از جدی گرفتن آن غفلت می ورزیم .

کتابی که هم اکنون پیش رو دارید ،یک راهنمایی واقعی و قابل اجرا برای فهم کارکرد حافظه ،شناخت نقاط قوت و ضعف حافظه و شامل راهنمایی های ساده برای تقویت نقاط ضعف و پرورش بیشتر نقاط قوت حافظه است .

با خواندن این کتاب ، در می یابیم که همگی در هر سن و موقعیتی که هستیم می توانیم با صرف روزانه فقط چند دقیقه و نیز همراه کردن برخی عادت ها با رفتارهای روزمره خود به نتایجی باور نکردنی در امر یادگیری و یادآوری دست یابیم.

نویسنده کتاب کوشیده است تا مطالب پیچیده علمی را با زبانی همه فهم در کتاب خود عنوان کند به گونه ای که همه به اندازه علاقه و توان خود بتوانند از مطالب جالب آن بهره گیرند.

طبق پژوهش های انجام شده ، هیچ زمانی برای یادگیری دیر نیست و آدمی تا پایان عمر می تواند آموخته های جدیدی را فراگیرد اما برای حفظ توانایی یادگیری ،ذهن نیز همچون عضلات نیاز به پرورش و تقویت دارد واقعیتی که بیشتر ما نسبتا از آن بی خبریم و حتی از جدی گرفتن آن غفلت می ورزیم .

این کتاب شامل مجموعه اطلاعات جامعی در مورد حافظه ،ساختار و عملکرد آن است و این که چرا بعضی مطالب را بی دلیل فراموش می کنیم . به علاوه چند تن از مشاوران ، راه حل هایی را پیشنهاد می کنند که چگونه می توان ذهن و حافظه را پرورش داد و مطالب را سریع تر فرا گرفت . در خاتمه نیز بازی ها و معماها ی سرگرم کننده و جالبی برای آزمایش و تقویت حافظه ارائه شده است .

نویسنده کتاب حاضر بیان می کند که “تنها کارکرد این کتاب ، انگیزش اولیه شما و ارائه یک رشته پیشنهادها و راهنمایی های لازم به شماست . به خاطر داشته باشید که هیچ چیز نمی تواند جایگزین حافظه شما شود ، قرارهای ملاقات مهم شما را به خاطر بیاورد یا نام طرف صحبت شما را در گوشتان بگوید.

اما راهنمایی های ما می تواند شما را از میزان ظرفیت حافظه نهفته تان آگاه سازد و به شما گوشزد کند که در زندگی روزمره از این ظرفیت سرشار چقدر کم استفاده می شود و به چه سادگی می توانید این منبع را فعالتر کنید و توانایی های کشف ناشده خود را به کار گیرید.”

از عناوین مطالب ذکر شده در کتاب حاضر می توان به ، یادآوری چیست؟، ساختار حافظه ،ویتامین های لازم برای حافظه ،چگونه ذهنی کارآمد داشته باشید ،حافظه خود را پرورش دهید ،ورزش های مغزی ،زبان بیگانه و لغات آن را ساده تر بیاموزید، راه حل هایی برای پرورش حافظه ، بازی های فکری و معماها،چگونه می توانید به خود کمک کنید و … نام برد.

در قسمت اول این کتاب ، ضمن بررسی علمی حافظه ، می بینیم که عملکرد حافظه چگونه است و انواع حافظه یعنی : حافظه بسیار کوتاه مدت ، حافظه کوتاه مدت و حافظه دراز مدت ، به چه معناست.

در قسمت دوم ، شما ضمن آشنایی با حافظه های بصری ، گفتاری و حرکتی ، می توانید با چند آزمایش کوچک ، نوع حافظه خود را تعیین کنید . به علاوه شما در این قسمت می آموزید که « تغذیه صحیح ذهن » به چه معناست و رژیم های لاغری چه مشکلاتی در پی دارد .

در قسمت های سوم و چهارم ، با تمرینات جامع و متنوعی برای پرورش حافظه آشنا می شوید و دلایل کارکرد صحیح ذهن و فراموش کردن مطالب ، مورد بحث قرار می گیرد.

مشخصات کتاب

نویسنده :پرورش حافظه برای تمام سنین

مترجم:یورگ تایلاكر

ناشر:کتایون تجلی

منبع-http://www.tebyan.net/