حمله قلبی

برخی اوقات حملات قلبی ناگهانی و شدید می باشند که اکثر آن ها به آرامی شروع می شود و با ناراحتی کوچکی همراه است و اگر سریع نسبت به این موضوع اقدام نکنید، احتمال دارد که این موضوع باعث مرگ شما شود. یکی از معمولی ترین نشانه های حمله قلبی، سوزش در قفسه سینه می باشد.

فوق تخصص قلب وعروق گفت: بی حسی در شانه و دست نشانه حمله قلبی است اما بیشتر افراد این نوع علایم را تجربه نمی کنند بلکه به جای آن در قسمت گردن یا شانه یا از فک به بالا تا ناحیه گوش درد دارند. برخی نیز از درد بین استخوان کتف شاکی هستند. از آن جا که این درد موقتی است اغلب به فراموشی سپرده می شود.

دکتر محمود هادی زاده ادامه داد: هنگامی که عضله قلب درست عمل نمی کند، فضولات از طریق خون از بافت ها حمل نمی شود و در نتیجه باعث ورم می شود. ورم ابتدا در کف پا و قوزک آغاز می شود. علاوه بر آن هنگامی که خون کافی به بافت ها نمی رسد، درد ایجاد می شود که از نشانه های حمله قلبی است.

وی افزود: معمول‌ترین علائم حملات قلبی که در زنان و مردان مشترک هستند شامل احساس فشار، سوزش و انباشتگی توام با درد در نقطه مرکزی قفسه سینه است.

وی اضافه کرد: درد ممکن است به گردن، یک یا هر دو دست، شانه‌ها و فک هم سرایت کند. این در حالی است که درد قفسه سینه حین حمله قلبی بیشتر از چند دقیقه کوتاه طول خواهد کشید. در عین حال این درد ممکن است قطع شده و دوباره شروع شود.

فلوشیپ آنژیوپلاستی ونارسایی قلب درادامه بیان داشت: آنچه که باید درباره‌اش کاملا آگاه باشید این است که دقیقه‌ها و حتی ثانیه در زمان وقوع یک حمله قلبی بسیار حائز اهمیت هستند و می‌توانند سبب زنده ماندن و یا مرگ یک نفر شوند.

وی خاطرنشان کرد: صبر کردن برای چند ساعت اقدامی بسیار خطرناک است. آنچه که باید بدانید و حتما به آن عمل کنید،‌ کمک گرفتن با ظهور اولین نشانه‌ از خطر حمله قلبی است.

هادی زاده تاکید کرد: هرگز در چنین مواقعی صبر نکنید، حتی اگر مطمئن نیستید چه اتفاقی در شرف وقوع است یا اینکه اصلا این علائم به قلب شما مربوط می‌شود یا خیر. مهم اینجا است که سریع درخواست کمک کنید.

حمله قلبی یک باره اتفاق نمی افتد، بلکه همراه با علایم متعددی است که طی روزها و هفته ها خود را نشان می دهد اما اغلب افراد نسبت به آن بی توجه هستند.

منبع: ایمنا