tea_cup
چای یک نوشیدنی اصیل ایرانی است چای دم کردن  هم قوائد خاص خود را دارد ،برخی افراطرفدار چای تیره و برخی طرفدار چای روشن هستند ، کلا چای بعد از 10 دقیقه چای کهنه حساب می شود
حتما دیده‌اید که گاهی چند دقیقه بعد از دم کردن چای رنگ آن کدر و تیره شده اين در حالي است که مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد چای زیاد دم کشیده موجب افزایش خستگی شما می‌شود.

مصرف چای کهنه موجب افزایش خستگی میشود و اگر چای بیش از 10 دقیقه دم بکشد، چای کهنه به حساب می‌آید و استفاده از چای تازه خستگی را کاهش می‌دهد.
 
بررسی‌ها نشان می‌دهند، قهوه و چای جزء مرسوم ترین نوشيدنی‌ها به حساب می‌آیند که حس خستگی را از تن خارج می‌کنند  این در حالی است که چای کهنه خستگی را تا 13 درصد در بدن افزایش می‌دهد.
 
گفتنی است، مصرف چای به عنوان نوشیدنی‌ بایستی در طول روز قرار گیرد و هر فردی بایستی به اندازه 4 تا 6 لیوان در طول روز چای بنوشد.
 
همچنین افراد بایستی توجه داشته باشند که از چای به عنوان نوشیدن آب نبایستی استفاده کنند و چای را بهتر است که در کنار نوشیدنی‌های دیگر قرار گیرد.
 
نتایج مطالعات نشان می‌دهند زمان ماندگاری برگ چای در آب حدود 10 دقیقه باید باشد و بیش از آن موجب تلخی و پر رنگی و صاعد شدن گاز‌های سمی در آن می‌شود.