ترفندهایی برای اوج گرفتن کالری سوزی بدن

آیا میتوان متابولیسم خودتان را را بهتر کنید؟

 افزایش متابولیسم هدف نهایی همه افرادی است که مراقب وزنشان هستند، اما این که بدن شما به چه سرعتی کالری میسوزاند بستگی به چند مورد دارد. برخی از مردم به صورت وراثتی متابولیسم سریع تری دارند. مردان حتی در حال استراحت نیز بیشتر از زنان کالری می سوزانند. برای بیشتر مردم پس از سن ۴۰ سالگی متابولیسم به صورت پیوسته کاهش می یابد. با این که نمی توانید سن، جنسیت یا ژنتیک خود را کنترل کنید، روش های دیگری وجود دارد که متابولیسم خود را بهبود ببخشید.

ساختن عضلات

بدن شما حتی هنگامی که هیچ کاری انجام نمی دهید، پیوسته کالری می سوزاند. این میزان متابولیسم در حال استراحت در افرادی که عضله بیشتری دارند بسیار بیشتر است. هر پوند (۴۵۴ گرم) عضله برای حفظ خود حدود ۶ کالری در روز مصرف می کند در حالی که هر پوند چربی تنها دو کالری در روز می سوزاند. این تفاوت کم به مرور زمان جمع می شود. پس از یک جلسه تمرینات قدرتی، عضلات در سرتاسر بدن فعال شده و متوسط میزان متابولیسم شما در روز را افزایش میدهند.

تمریناتتان ورزشی را بیشتر کنید

ورزش هوازی ممکن است عضلات را بزرگتر نکند اما می تواند متابولیسم را تا چند ساعت پس از اتمام تمرینات، افزایش دهد. برای این کار باید شدیدتر ورزش کنید. ورزش با شدت بالا در مقایسه با تمرینات با شدت متوسط یا کم، افزایش بلند مدت تر و بیشتری در میزان متابولیسم در زمان استراحت دارد. برای بهره بردن از آن در باشگاه تمرینات شدیدتری انجام دهید یا در حین پیاده روی های منظم خود، دوی شدید و کوتاه بگنجانید

آب بخورید

بدن شما نیاز به آب دارد تا فرایندهایی بر روی کالریها انجام دهد. حتی اگر کمی بی آب شده باشید، متابولیسم شما آهسته می شود. در مطالعه ای گزارش شد بزرگسالانی که هشت لیوان آب یا بیشتر در روز می نوشیدند کالری های بیشتری نسبت به افرادی که چهار لیوان آب می نوشیدند، مصرف می کردند. برای جلوگیری از بی آب شدن بدن، یک لیوان آب یا نوشیدنی بدون شکر دیگر پیش از هر وعده یا میان وعده بنوشید. همچنین میان وعده های غذایی، سبزیجات و میوه های تازه که به صورت طبیعی حاوی آب هستند مصرف کنید، نه چیپس و پرتزل و از این قبیل خوراکی ها.

نوشیدنی های انرژی را باید امتحان کرد؟

برخی از مواد تشکیل دهنده موجود در نوشیدنی های انرژی ممکن است موجب افزایش متابولیسم در بدن شوند. این نوشیدنی ها حاوی کافئین زیادی هستند که میزان انرژی مورد استفاده بدن را افزایش میدهد. گاهی اوقات ممکن است این نوشیدنی ها حاوی تائورین (taurine) باشند که یک آمینو اسید است. تائورین می تواند متابولیسم را افزایش داده و به سوزاندن چربی کمک کند اما استفاده از این نوشیدنی ها می تواند مشکلاتی مانند فشار خون بالا، اضطراب و مشکلات خواب برای برخی از افراد ایجاد نماید. برخی از متخصصان مصرف این نوشیدنی ها را برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی کنند.

میان وعده هوشمندانه

خوردن وعده های بیشتر غذایی به کاهش وزن کمک می کند. وقتی وعده های غذایی حجیم می خورید در حالی که بین وعده ها زمان زیادی می گذرد، متابولیسم بین وعده ها آهسته می شود. مصرف وعده های غذایی کم حجم یا میان وعده سه تا ۴ ساعت یک بار به متابولیسم کمک می کند و بنابراین کالری بیشتری در طول روز می سوزانید. چندین مطالعه نشان داده اند که افرادی که به طور منظم میان وعده مصرف می کنند هنگام صرف غذا کمتر می خورند.

غذاهایتان را تند کنید

غذاهای تند مواد شیمیایی طبیعی دارند که می تواند متابولیسم را افزایش دهد. یک قاشق غذاخوری فلفل تند قرمز یا سبز در غذا می تواند میزان متابولیسم را افزایش دهد. تاثیر آن احتمالا موقتی است اما اگر اغلب غذاهای تند مصرف کنید، فواید آن ممکن است جمع شود. برای افزایش سریع متابولیسم، ماکارونی، تاس کباب و خوراک لوبیا را با تکه های فلفل قرمز تند کنید.

 متابولیسم را با مصرف پروتئین افزایش دهید

بدن در گوارش پروتئین در مقایسه با گوارش چربی یا کربوهیدراتها کالری بیشتری میسوزاند. به عنوان بخشی از رژیم غذایی متعادل، مقداری از کربوهیدراتها را با غذاهای غنی از پروتئین و بدون چربی جایگزین کنید چون این کار متابولیسم را افزایش میدهد. منابع خوب پروتئین شامل گوشت بدون چربی، بوقلمون، ماهی، گوشت سفید مرغ، توفو، مغزها، حبوبات، تخم مرغ و محصولات لبنی کم چرب است.

مقداری قهوه تلخ بنوشید

اگر قهوه می نوشید، احتمالا از مزایای افزایش تمرکز و انرژی آن لذت می برید. یکی از فواید مصرف متعادل آن ممکن است افزایش کوتاه مدت میزان متابولیسم باشد. کافئین به شما کمک می کند کمتر احساس خستگی کنید و حتی هنگامی که ورزش می کنید، استقامتتان را افزایش می دهد.

با چای سبز تجدید نیرو کنید

 نوشیدن چای سبز یا اولونگ ترکیبی از فواید کافئین و کاتچین را ارائه می کند، موادی که مشخص شده است متابولیسم را به مدت چند ساعت افزایش می دهند. تحقیقات نشان میدهد که نوشیدن دو تا چهار فنجان چای می تواند تا ۱۷ درصد چربی سوزی در بدن در حین ورزش شدید در مدت کوتاه را افزایش دهد.

 از رژیم غذایی سریع خودداری کنید

 رژیم های غذایی سریع که شامل خوردن کمتر از ۱۲۰۰ کالری (در زنان) یا ۱۸۰۰ کالری (در مردان) در روز می شود، برای هر فردی که می خواهد متابولیسم خود را افزایش دهد، نامناسب است. اگر چه این رژیم های غذایی ممکن است به شما در کاهش سریع وزن کمک کند اما به قیمت از دست دادن تغذیه خوب تمام می شود. به علاوه از آنجایی که ممکن است موجب از دست دادن عضله شود و این به نوبه خود متابولیسم را آهسته می کند، این کار نتیجه عکس خواهد داشت. نتیجه نهایی این است که بدن شما کالری کمتر سوزانده و سریعتر از رژیم پیشین، دچار اضافه وزن می شوید.

۱۲ خرداد ۱۳۹۳ ۱۵:۲۶
اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.