بوتاکس

کسانی که علاقه به جوان سازی و زیباتر شدن پوست خود دارند و به همین خاطر از بوتاکس ها استفاده می کنند، مراقب بوتاکس های تقلبی باشند چون عوارض جبران ناپذیری را برایشان در پی خواهد داشت. در این مقاله از دکتر سلام به عوارض بوتاکس های تقلبی پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

عضو انجمن متخصصین پوست ایران حساسیت شدید و خطر ناک، دوبینی و حتی شوک و مرگ را از عوارض استفاده از بوتاکس‌های تقلبی و غیر استاندارد عنوان کرد.

با اشاره به این که بوتاکس از رایج‌ترین دارو‌هایی است که در اعمال زیبایی به کار می‌رود؛ بیان کرد: بوتاکس با فلج کردن عضلات خاص؛ چین و چروک‌های مربوط به انقباض این عضلات را کاهش می‌دهد

وی افزود: عمده کاربرد این دارو در درمان و کاهش چین‌های عمیق صورت و در درجه بعد درمان تعریق شدید کف دست و پا است.

مژدهی‌آذر در خصوص نحوه استفاده افراد از بوتاکس گفت:متخصصین پوست و مو با توجه به این که از زمان تحصیل در دوره‌های تخصصی با این دارو آشنا شده و کاملا به عوارض و فواید آن وارد هستند با صلاحیت‌ترین افراد برای تزریق این دارو هستند.

عضو انجمن متخصصین پوست ایران با اشاره به این که بوتاکس‌های تقلبی به وفور و با قیمت بسیار پایین در بازار مصرف به مردم ارائه می‌شود، تصریح کرد: این دارو‌ها هرگز مراحل قانونی و بررسی‌های وزارت بهداشت راپشت سر نگذاشته وراه ورود این بوتاکس‌ها نامعلوم ودر واقع به صورت قاچاق است .

مژدهی آذر هشدار داد: چگونگی نگهداری، حمل و نقل و نیز خلوص و مقدار داروی موجود در این نوع از بوتاکس‌ها غیر استاندارد است به این معنی که مثلا در یک شیشه بوتاکس تقلبی ممکن است اصلا دارو وجود نداشته باشد و در شیشه دیگر چند برابر مفدار مجاز دارو آن هم نوع ناخالص آن وجود داشته باشد.

این متخصص پوست و مو حساسیت شدید و خطر ناک،دوبینی، شوک و مرگ را عوارض استفاده از بوتاکس‌های تقلبی و غیر استاندارد عنوان کرد و گفت: این بوتاکس‌های تقلبی با کمال تعجب در بازار مصرف به وفور یافت می‌شود و هیچ اقدامی باز دارنده‌ای برای جمع آوری و یا مشخص کردن وارد کنندگان و توزیع کنندگان آن صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: این عوارض در صورت انجام تزریق داروی اصل و تایید شده و توسط متخصصین خبره و با صلاحیت و نیز برای بیماران مناسب و معاینه شده و تایید شده توسط متخصصین پوست در حد صفر است.

مژدهی آذر یاد آور شد:افراد برای تزریق داروی بوتاکس حتما به مراکز معتبری که توسط افراد با صلاحیت (متخصصان پوست و مو) مدیریت می‌شود؛ مراجعه کنند.

منبع: خبرنگاران جوان