دارچین یکی از ادویه های خوش عطر و طعمی است که اغلب در غذاها از آن استفاده می کنیم. همچنین به عنوان یکی از پرمصرف ترين ادويهها در هند می باشد. این ادویه را از درختی قهوه ای رنگ تهیه می کنند. دارچين يا به صورت چوب است و يا گَرد و جزو اصلي تمامي غذاهايي است که چاشني ادويه دارند.

دارچين داراي مقادير زيادي کلسيم، فيبر و منگنز است و خواص مفيد بسياري دارد. اما اگر زياد مصرف شود ميتواند براي سلامتي شما خطرناک باشد. در ادامه اين نوشتار به عوارض جانبي مصرف بيش از اندازه آن ميپردازيم.

دو نوع دارچين داريم؛ دارچين «سيلان» که در کشورهاي سريلانکا، هند، ماداگاسکار، برزيل و کارائيب کشت مي شود و دارچين واقعي است و دارچين «کاسيا» که بيشتر از چين، ويتنام و اندونزي ميآيد.

مشکلات قلبي

مصرف زياد دارچين باعث افزايش ضربان قلب ميشود و به همين دليل براي کساني که مشکلات قلبي دارند خطرناک است. روغن دارچين اگر رقيق نشده باشد ميتواند به بالا رفتن ضربان قلب به ويژه در کودکان منجر شود. مصرف محلول 2 درصد روغن دارچين براي همگان بي خطر است.

افزايش حرارت بدن

مصرف زياد دارچين همچون فلفل، گل کلم، لابستر، قهوه، زنجبيل، سير، برنج ، پياز و کدو ميتواند حرارت بدن را به شدت بالا ببرد. در صورت امکان، از خوردن چيزهايي که حرارت بدن را بالا ميبرند بايد پرهيز کرد. مصرف دارچين ميتواند باعث افزايش حرارت بدن شود و موجب واکنشهايي همچون ترک خوردن لب، تاول دهان و دور چشم و جوش زدن شود. خوردن دارچين در زمستان به دليل سرماي هوا با خطرات کمتري همراه است، اما در تابستان ميتواند عوارض شديد داشته باشد. به زنان ميانسال توصيه ميشود که از مصرف دارچين خودداري کنند.

آلرژي

بعضي به دارچين حساسيت دارند و اين ممکن است به يکباره پيش بيايد. عوارض آلرژي همچون آبريزش بيني، چشمان مرطوب، درد معده و جوش صورت و دست است. تنگي نفس هم يکي ديگر از عوارض آلرژيک دارچين است، اما اين عوارض چندان شديد نيست.

رقيق سازي خون

دارچين کاسيا خاصيت رقيق کنندگي خون را دارد و از آن براي جلوگيري از لخته شدن خون استفاده ميکنند. به همين دليل افرادي که از داروهاي رقيق کننده خون استفاده ميکنند نبايد دارچين بخورند.

براي حاملگي مضر است

دارچين براي زنان حامله خوب نيست. دارچين ميتواند باعث درد زايمان زودهنگام و باز شدن دريچه رحم شود. دارچين دواي خوبي براي دل درد و باد معده است، اما اگر اين عوارض با حاملگي همراه باشد بايد از مصرف دارچين خودداري کرد. مصرف کم چاي دارچين بي ضرر است، اما بهتر است خطر نکنيد. خوردن قرص دارچين يا استنشاق عطر دارچين هنگام حاملگي اصلاً توصيه نميشود.

کاهش شديد قند خون

مصرف زياد دارچين سيلان باعث پايين آمدن قند خون و احساس سرگيجه ميشود. مطمئن شويد که بيش از دو سه قطره روغن دارچين را در چاي خود نريخته باشيد، زيرا بر شما اثر خواهد گذاشت.

بروز مشکلات پوستي

پوست شما بعد از دست زدن به فلفل يا چيلي چه حالتي خواهد داشت؟ آيا پوست شما نخواهد سوخت؟ روغن دارچين خالص هم همين حالت را ايجاد ميکند.

تضاد با آنتي بيوتيک

دارچين مانند آنتي بيوتيک عمل ميکند. به همين دليل اگر آنتي بيوتيک مصرف ميکنيد، خوردن دارچين ميتواند تعارض ايجاد کند، زيرا دوز آن دو برابر ميشود و به همين دليل مصرف دارچين توصيه نميشود.دارچين خواص خوبي دارد اما بايد در مصرف آن ميانه روي کرد.

 

منبع: جام جم آنلاین