اگر چشمان شما خشک است، ممکن است احساس کنید شن یا ماسه ای در چشمانتان وجود دارد یا ممکن است احساس خارش و یا سوزش در چشمان خود داشته باشید. ممکن است به نور حساس بوده و تاری دید داشته باشید؛ در برخی از موارد نیز ممکن است دچار آب ریزش از چشم خود شوید و هنگام استفاده از لنزهای تماسی دچار مشکلاتی شوید.

1- چشمان شما نیاز به رطوبت دارد

رطوبت به چشمان شما کمک میکند تا به صورتی که قرار است، کار کند و چشمانتان را نرم و راحت نگه دارد. بدن شما به طور طبیعی رطوبت مورد نیاز را برای چشمان شما می سازد؛ اما زمانی که بدن شما دیگر این کار را نکرده و شما قادر به تهیه این رطوبت نباشید، یا زمانی که کیفیت این رطوبت کافی نباشد، میتواند روی دید شما اثر گذاشته و به چشمان شما آسیب وارد سازد.

2- اشک چه میکند؟

اشک، چشمان شما را در برابر آلودگی و عفونت محافظت کرده و موجب تسکین و آرامش اعصاب سطوح چشمان شما میشود. هر بار که پلک می زنید، اشک به چشمان شما می آید و سپس به گوشه داخلی پلک شما رفته و از پشت بینی شما وارد آن میشود. چنانچه به اندازه کافی اشک نداشته و یا کیفیت آن خوب نباشد، چشمان شما دچار خشکی و تحریک میشود.

3- سندرم خشکی چشم

شایعترین نوع خشکی، زمانی اتفاق می افتد که بدن شما به اندازه کافی اشک نمی سازد. این حالت «سندرم خشکی چشم»، یا KCS نامیده میشود. دلایل زیادی میتوانند موجب این سندرم شوند. بسته به دلایل آن، این سندرم میتواند بخودی خود رفع شده و یا به مدت طولانی ادامه پیدا کند.

4- علت احتمالی اول: سن

با بالا رفتن سن، غده هایی که تولید اشک میکنند، خوب کار نمیکنند. در نتیجه شما اشک کافی ندارید. همچنین پلک های شما افتادگی پیدا میکنند. از آنجا که پلک ها با نگه داشتن رطوبت باعث نرمی چشم شما میشوند، با افتادگی آنها دیگر این تضمین وجود نداشته و چشمان شما خشک میشوند.

-علت احتمالی دوم: بیماریهای خاص

بیماریهای خود ایمنی: زمانی که سیستم ایمنی بدن شما، به اشتباه به قسمتهایی از بدنتان حمله میکند، باعث میشود تا بر توانایی بدن برای ساختن اشک نیز اثر گذاشته و دلیلی برای خشکی چشمان شما باشند. به عنوان مثالی در این مورد میتوان بیماریهای “لوپوس، آرتریت روماتوئید و نیز سندرم شوگرن” باشد که به غدد بزاقی و مولد اشک نیز حمله میکنند.

-علت احتمالی سوم: جراحی چشم

خشکی چشم میتواند در نتیجه عوارض جانبی اعمال جراحی باشد که مشکلات بینایی را تصحیح میکنند. جراحی هایی مثل: کاتاراکت (آب مروارید جراحی لیزیک و یا جراحی PRK. اعصابی که برای تولید اشک به بدن شما کمک میکنند، در هنگام این روشهای جراحی میتوانند دچار آسیب شوند.

 در مورد استفاده از قطره های چشم و دیگر مواردی که میتوانند در اینگونه موارد کمک کننده باشند، با پزشک خود مشورت داشته باشید. برای بیشتر افراد، این کار جواب میدهد، فقط باید به خاطر داشته باشید که تا زمان بهبودی کامل چشم پس از جراحی، بهتر است مصرف آنها را ادامه دهید.

خشکی چشم و آنچه برای رفع آن می توانید انجام دهید

5- خشکی چشم تبخیری

اگر اشک های شما به اندازه کافی در درون خود چربی نداشته باشد، باعث میشود تا قبل از اینکه چشم شما رطوبت لازم را دریافت کند، از طریق هوا جذب شده و تبخیر شود. زمانی که بافت چربی غدد مولد اشک مسدود میشود، اغلب این اتفاق می افتد که آن را «اختلال عملکرد غده میبومین» نیز می نامند. البته این اختلال میتواند با استفاده از کیسه آبگرم و تمیز کردن پلک چشم، که پوست مرده، روغن و باکتری ها را پاک میکند، درمان شده و در نتیجه باعث میشود تا غدد دوباره بازسازی و وصل شوند.

خشکی چشم و آنچه برای رفع آن می توانید انجام دهید

6- چه میتوانید انجام دهید: تغذیه خود را تغییر دهید

اسید های چرب امگا 3 در کنار سایر مزایای سلامتی که داراست، ممکن است رطوبت چشم شما را نیز حفظ کند. بهترین منابع آن ماهیها هستند؛ ماهیهایی مثل سالمون، ساردین ها و خال مخالی. اگر ماهی دوست ندارید، میتوانید به جای آن از مکمل های روغن ماهی استفاده کنید.

خشکی چشم و آنچه برای رفع آن می توانید انجام دهید

7- پیشگیری از خشکی چشم

اگر چنانچه دچار خشکی چشم شده اید، بهتر است از برخی چیزها که میتوانند محرکی برای آن باشند، دوری کنید. محرک هایی مثل :

  • مو خشک کن
  • تهویه مطبوع
  • باد
  • دود
  • برخی مواد شیمیایی

اگر ناچار به استفاده طولانی مدت از کامپیوتر هستید، از یک مرطوب کننده استفاده کنید. درحین فعالیتهای ورزشی یا در فضاهای باز، از عینک شنا، عینک اسکی و یا سایر محافظ های چشمی استفاده کنید تا به حفظ رطوبت اطراف چشم شما کمک کنند.

خشکی چشم و آنچه برای رفع آن می توانید انجام دهید

8- چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

اگر به تازگی دچار خشکی چشم شده و این خشکی چند روز ادامه داشته است، بهتر است با پزشک تماس بگیرید. همچنین قبل از استفاده از اشک مصنوعی، برای یک استفاده بدون مشکل، بهتر است با پزشک خود مشورتی داشته باشید. در اکثر موارد چشمهای خشک، چیزی بیشتر از یک تهدید بهداشتی ناخوشایند نیست، اما بهتر است همیشه مطمئن باشید.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است