khande1

  پژوهشهای دانشمندان بیان میکند احساساتي مثل اضطراب، خشم و ترس سيستم ايمني بدن را دچار نوسان مي‌کند و در نتيجه اشخاص اندوهگین و پراسترس، ریسک ابتلا به امراضی مثل سکته ‌قلبي، سکته مغزي و ديابت را در خود زیاد می کنند ولی در مقابل، اشخاصی که بشاش هستند و زیادترمي‌خندند، خود را به‌صورت نرمال از امراض در امان نگه‌مي‌دارند زیرا سيستم ايمني نیرومند تری  دارند و در نتيجه عمر درازی خواهند داشت.

با دانستن اين حقيقت، شايد بسياري از افراد تصميم به شاد بودن بگيرند اما چيزي براي شادي و خنديدن پيدا نکنند و تنها بار سنگين مشکلات و نگراني‌ها راه را براي شاد بودنشان مسدود ‌کند اما نگران نباشيد؛ راهکار خنديدن شما دست ماست!

با مردم زنده‌دل دوست شويد

به جاي وقت گذراندن و معاشرت با افراد نااميد و منفي‌باف، دوستان خود را از بين افراد شاد و خنده‌رو انتخاب کنيد. منتظر نباشيد که شادي به سمت شما بيابيد بلکه بايد خودتان در جستجوي شادي باشيد و يافتن دوستان شاد يکي از تلاش‌هاي شما براي داشتن اوقاتي خوش و نشاط‌آور است. بعضي از افراد استعداد ذاتي در داشتن روحيه طنز دارند و هم‌صحبتي با آنها کسالت را از وجود شما بيرون خواهد کرد.

معجزه مرور خاطرات

هر فردي در زندگي لحظات خوب و شادي‌آوري داشته که به اصطلاح عاميانه يک دل سير در آن لحظات خنديده و احساس خوبي را تجربه کرده است. با افراد خانواده يا دوستانتان خاطرات آن لحظات خوش را مرور کنيد و از تجديد خاطرات خنده‌دار و شاد، لبخند را بار ديگر به لب‌هايتان بنشانيد. مخصوصا وقتي دچار کسالت يا ناراحتي شديد، سعي کنيد مروري بر گذشته داشته باشيد و يکي از لحظات شادتان را در ذهنتان مجسم کنيد تا اگر هم نخنديديد، آن شرايط سخت را راحت‌تر پشت سر بگذرانيد.

زندگي را آسان بگيريد

همه انسان‌ها، دقت کنيد؛ همه انسان‌ها! در زندگي مشکلاتي را تحمل مي‌کنند و هيچ انساني در کره زمين وجود ندارد که بدون مشکل باشد. روي اين جمله خوب فکر کنيد و سعي کنيد اين حقيقت را ملکه ذهنتان کنيد که شما هم از ديگر انسان‌ها مستثني نيستيد. پذيرش اين واقعيت باعث مي‌شود احساس تنهايي نکنيد و مهم‌تر از آن در مشکلاتتان غرق نشويد و زندگي را کمي آسان بگيريد. اگر براي چيزهايي که در يک لحظه و فوري نمي‌توانيد تغييرش دهيد نگران شويد و بي‌تابي کنيد، نه‌تنها مشکلات حل نخواهد شد، بلکه عمق فاجعه را بيشتر مي‌کنيد چون تاکيد روي هر مساله‌اي، باعث تقويت آن مي‌شود. سعي کنيد زندگي و مشکلات آن را خيلي جدي نگيريد و با اين کار انرژي بيشتري در خود به وجود آوريد.

واکنش سريع ممنوع

هنگام رويارويي با مشکلات يا اتفاق‌هاي غيرمنتظره، سريع واکنش منفي نشان ندهيد. در مورد موضوع کمي فکر کنيد و به راه‌حل بينديشيد. زندگي سياه و سفيد نيست و بايد هميشه حد تعادل را در آن رعايت کرد. اين باور را در خود به وجود آوريد که هر اتفاقي در زندگي شما مي‌افتد، داراي هدف است و تاثيري خوب روي شما خواهدگذاشت. اگر با اين اعتقاد زندگي کنيد، بعد از هر تجربه‌اي حتي تلخ و ناگوار، به دنبال جنبه‌هاي مثبت آن اتفاق خواهيدرفت و قدرت رواني‌تان را بالا مي‌بريد و شادتر از هميشه زندگي خواهيدکرد. به خاطر داشته باشيد که هدف از زندگي، تکامل شماست و فقط از طريق تحمل سختي‌ها و بالا رفتن تجربه‌هاست که هر روز پخته‌تر و بالغ‌تر مي‌شويد.

طبيعت، منبع انرژي

هر چقدر بيشتر به طبيعت نزديک شويد، شادي بيشتري را تجربه خواهيدکرد و راحت‌تر مي‌خنديد. اگر در فضاي سبز هستيد، کفش‌هايتان را دربياوريد و اجازه بدهيد کف پايتان زمين را لمس کند. ارتباط با طبيعت، روان را با نشاط و کسالت و خستگي را از شما دور مي‌کند. گل‌ها را ببوييد و با تمام وجود عطرشان را استشمام کنيد. حتي اگر از جنگل دور هستيد، مي‌توانيد در يکي از پارک‌ها و فضاهاي سبز شهرتان لحظاتي را با خود خلوت و با درختان و فضاي اطرافتان ارتباط برقرار کنيد تا شادماني درونتان زنده شود.

فست‌فود نخوريد تا بخنديد

خوردن بعضي از غذاها شايد لذت‌هاي خوب اما زودگذر داشته باشد اما آثار بدي روي سلامت مي‌گذارد. فست‌فودها به مرور شما را افسرده و کسل خواهندکرد و تاثير بدي روي شادي شما مي‌گذارند. هر چقدر رژيم غذايي سالم‌تر باشد، به همان اندازه لبخند بيشتري به لب‌هايتان خواهدآمد. اسفناج، شکلات تلخ، آواکادو، سالمون چند مورد از صدها خوراکي‌اي هستند که باعث بالا بردن نشاط و شادماني شما مي‌شوند. آنها را در سبد غذايي خود بگنجانيد.

پرنده‌هاي خانگي

سرگرم شدن با حيوانات خانگي، مخصوصا پرنده‌ها، اوقات خوبي را برايتان به وجود مي‌آورد. مرغ عشق، کاسکو، مرغ مينا، طوطي چند نمونه از پرنده‌هاي خانگي سرگرم‌کننده هستند که با شيرين‌کاري‌هايشان شما را سرگرم و انرژي زيادي را به اهالي خانه منتقل مي‌کنند. از اين پرنده‌هاي سرگرم‌کننده و شيرين غافل نشويد.

تصاوير اميدبخش

داخل اتاقتان از پوسترها و عکس‌هاي بانشاط و بامفهوم مثبت استفاده کنيد. جمله‌هاي مثبت و انرژي‌دهنده را روي يک برگه کاغذ بنويسيد و آن را روي در يخچال، آينه و هرجايي که چشمتان به آن مي‌خورد، بگذاريد تا روحيه‌تان را حفظ کنيد. مي‌توانيد تصاويري از خنده آدم‌ها، فرزندانتان، دوستان يا حتي خودتان روي کمد لباستان قرار دهيد تا هر روز موقع آماده‌شدن و رفتن به محل کار، با ديدن لبخند آنها، لب‌هايتان به خنده باز شود. روزتان را با لبخند آغاز کنيد و به خاطر داشته باشيد که خنديدن به تمرين نياز دارد. با رعايت اين نکته‌ها مي‌توانيد وارد مسير تازه شادماني شويد. حال براي يک خنده از ته دل آماده‌ايد؟

منبع-زندگی مثبت