آرنج گلف بازان Golfer’s elbow چیست؟ این بیماری که اپی کندیلیت داخلی هم نامیده می شود، در قسمت داخلی مفصل آرنج دردی را ایجاد می کند که بیشتر در بازیکنان گلف دیده می شود. اپی کندیلیت یا آرنج گلف بازان در افرادی هم که کار روتینی با دست انجام می دهند دیده می شود مثل استفاده زیاد از تبر و اره و یا پرتاپ اشیا.

آناتومی آرنج گلف بازان

– در سطح داخلی آرنج یک برجستگی استخوانی وجود دارد که درست زیر پوست قابل لمس است. به این برجستگی، اپی کندیل داخلی Medial epicondyle میگویند. عضلات خم کننده مچ دست Wrist flexors که در سمت قدامی یا جلویی ساعد قرار گرفته اند به توسط یک تاندون مشترک به این برجستگی استخوانی میچسبند.

علایم آرنج گلف بازان

– درد در برجستگی استخوانی ناحیه داخلی آرنج که حتی می تواند به سمت شانه یا دست تیر بکشد و بعضا با خواب رفتگی بی حسی و گزگز دست همراه است. درد بیمار شاید با حرکات مچ یا دست بروز کند (مثل دست دادن با کسی، گرفتن دست گیره در یا چمدان).

 

علت بیماری آرنج گلف بازان

– مهمترین علت بیماری آرنج گلف بازان استفاده بیش از حد از عضلات خم کننده مچ دست و کشش بیش از حد به تاندون آن است. انجام بعضی حرکات ورزشی یا حرکاتی که در حین کار خاصی انجام میشوند، موجب کشیده شدن بیش از حد تاندون میشود. فعالیت هایی مانند بیل زدن، چکش زدن و باغبانی میتوانند بیماری آرنج گلف بازان را ایجاد کنند. گاهی اوقات بیماری آرنج گلف بازان در ورزش شنا دیده میشود.

– در بعضی افراد در تاندون مشترک عضلات خم کننده یا فلکسور مچ دست و در محلی که به برجستگی اپی کندیل داخلی آرنج میچسبند بر اثر کشش های زیاد آسیب و بدنبال آن التهاب ایجاد میشود. این التهاب بر اثر فعالیت دسته ای از سلول های ایمنی بدن ( که به آنها سلول های التهابی میگویند) بوجود میاید. این سلول ها به محل آسیب تاندون میروند تا آنرا ترمیم کنند.

– هر جایی که در بدن التهاب ایجاد شود به نام محل التهاب پسوند -ایت itis اضافه می شود. به همین علت است که به این بیماری اپی کندیلیت داخلی هم میگویند. منظور از اپی کندیلیت التهاب اپی کندیل است.

– با این حال در بیماری آرنج گلف بازان در اکثر اوقات التهابی وجود ندارد و مشکل اصلی اختلال در پروتئین کلاژن سازنده تاندون است. به این وضعیت تاندینوز Tendinosis میگویند. در این وضعیت در داخل تاندون ها سلول های فیبروبلاست ایجاد شده و رشته های کلاژن امتداد هماهنگ خود را از دست داده و تکه تکه میشوند. بتدریج بجای رشته های قوی کلاژن، بافت دیگری جایگزین شده که قدرت آن را ندارد ولی تاندون را کلفت تر میکند.

چه بخش‌هایی از آرنج در بیماری” آرنج گلف بازان” تحت تأثیر قرار می‌گیرد؟

– عضلات فلکسور (خم کننده) مچ دست؛ ماهیچه‌های ساعد هستند که دست را به‌طرف جلو خم می‌کنند.  فلکسورهای مچ دست در سمت کف دست واقع شده‌اند. اغلب فلکسورهای مچ دست؛ توسط یک تاندون اصلی به بخش اپی کندیل داخلی (بخش داخلی سر مفصل) آرنج متصل می‌شوند. به این تاندون ” تاندون مشترک فلکسور (خم کننده)” می‌گویند.

تشخیص آرنج گلف بازان

– تشخیص این بیماری بر اساس شرح حال و معاینه است. در موارد مقاوم به درمان یا شک به تشخیص های احتمالی دیگر، استفاده از روشهای تشخیصی مثل عکس ساده، MRI، آرتروگرافی و نوار عصب و عضله درخواست می شود.

درمان آرنج گلف بازان

درمان بیماری، غیرجراحی است و شامل درمان های طب فیزیکی است.

درمان اصلی بیماری شامل:

 • تجویز ارتز (آرنج بند و مچ بند آتل دار)
 • ماساژ یخ
 • تزریق استروئید موضعی
 • تعدیل فعالیت ها و اجتناب از حرکات دردزا
 • استراحت
 • برنامه تمرینی درجه‌بندی شده
 • آزادسازی میوفاسیال
 • ماساژ مالشی اطراف مفاصل
 • دستکاری مفصل
 • متحرک‌سازی (در فاز نیمه حاد)

می باشد. درمانهای دیگر شامل:

 • دارو درمانی
 • ورزش درمانی
 • طب سوزنی تخصصی
 • شوک ویو
 • فیزیوتراپی

می باشند. در موارد مزمن پرولوتراپی، تزریق پی آر پی (PRP) و دیسپورت (بوتاکس) می توانند مفید باشند. فقط در موارد مقاوم به درمان، جراحی توصیه می شود.

تنیس البو یا آرنج تنیس بازان چیست؟

 درمان آرنج گلف بازان با عمل جراحی

– در برخی مواقع، روش های درمان بدون جراحی نمی توانند درد را کاهش داده و یا عملکرد آرنج را به حالت اولیه باز گردانند. در این موارد ممکن است جراحی ضروری باشد.

 دبریدمان (جدا کردن بافت آسیب دیده) تاندون

– در مواردی که مشکل در اثر تاندونیت به وجود آمده است، جراح ممکن است تصمیم بگیرد که بافت آسیب دیده را از تاندون جدا کند. در این موارد، جراح به وسیله ی برداشتن بافت آسیب دیده، تاندون را پاکسازی می کند.

آزاد کردن تاندون

– یک جراحی رایج که برای آرنج گلف بازان یا گلف البو استفاده می شود، “آزاد کردن اپی کندیل داخلی” نام دارد. این جراحی فشار وارد شده به تاندون فلکسور را بر می دارد. جراح کار خود را با ایجاد یک برش در طول ساعد و بر روی اپی کندیل داخلی، شروع می کند. بافت نرم دست به راحتی کنار زده شده و بنابراین جراح می تواند محل اتصال تاندون فلکسور به اپی کندیل داخلی را ببیند. سپس محل اتصال تاندون فلکسور به اپی کندیل داخلی، قطع می شود. جراح تاندون را جدا کرده و هر گونه بافت زخم اضافی را بر می دارد. سپس هر گونه خار استخوانی یافت شده بر روی اپی کندیل داخلی، برداشته می شود. (خار های استخوانی، زایده های نوک تیزی اند که بر روی سطح استخوان ها به وجود می آیند.) برخی از جراحان انتهای باز تاندون را به بافت فاسیای کناری بخیه می زنند. (فاسیا، بافتی است که در سر تا سر بدن، عضلات و اندام ها را می پوشاند.)

پزشک، عصب اولنار شما را نیز بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود که این عصب تحت فشار قرار نگرفته  است. در صورت خوب بودن شرایط این عصب، پوست را بخیه می زنند.

این جراحی معمولا به شکل سر پایی انجام می شود که یعنی نیازی به بستری شدن شبانه ی بیمار در بیمارستان، نخواهد بود. این عمل را می توان به کمک بیهوشی عمومی و یا دارو های بی حسی موضعی انجام داد. بیهوشی عمومی شما را به خواب خواهد برد در حالی که دارو های بی حسی موضعی تنها رشته های عصبی که به محل جراحی می رسند را، برای مدت چند ساعت از کار می اندازد. برای انجام جراحی در روی آرنج، به احتمال زیاد از یک قسمت در زیر بغل به منظور بی حس کردن دست استفاده می شود.

توانبخشی بعد از جراحی آرنج گلف بازان

بلافاصله بعد از جراحی

آرنج شما در یک آتل موقت قرار داده می‌شود و به کمک این آتل، آرنج شما در حالت خمیده با زاویه ۹۰ درجه فیکس می‌شود.

سرما درمانی و الکتروتراپی (تحریک الکتریکی)

ممکن است طی اولین جلسه فیزیوتراپی بعد از جراحی از این دو روش برای کنترل درد و تورم استفاده شود.

همچنین ممکن است فیزیوتراپ شما از ماساژ یا سایر تکنیک‌های درمان دستی برای برطرف کردن اسپاسم و گرفتگی عضلات استفاده کند.

به تدریج شما می‌توانید تمرینات کششی و تقویتی پویاتری را انجام دهید. البته باید مواظب باشید که این حرکات را با سرعت زیاد انجام ندهید و به میزان کافی این حرکات را انجام دهید و بیش از حد به خودتان فشار وارد نکنید. (این تمرینات تقریبا بعد از دو هفته پس از جراحی آغاز می‌شوند)

بعد از گذشت ۶ هفته شما می‌توانید تمرینات قدرتی سنگین‌تری را انجام دهید.

 با پیشرفت تدریجی شما، فیزیوتراپ شما تمرینات پیشرفته‌تری را برای ایجاد ثبات و تقویت عضلات ساعد، مچ، آرنج و شانه به شما می‌دهد. شما احتمالا به دو الی سه ماه فیزیوتراپی نیاز داید. در صورتی که در سطح بالا ورزش می‌کنید، بازگشت کامل به سطح قبلی فعالیت‌هایتان احتمالا بین ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد.

تمرینات کششی آرنج گلف بازان

تمریناتی برای کشش تاندون داخلی مفصل طراحی گشته است:

– دستان خود را صاف بر روی یک میز قرار دهید.

– دست خود را 180 درجه به سمت خارج بچرخانید به‌طوری‌که انگشتان دست به‌طرف بدن جهت‌گیری داشته باشند.اطمینان حاصل کنید که کل دست شما بر روی میز صاف باشد، از انگشتان دست گرفته تا پاشنه کف دست.

– اکنون با فاصله گرفتن از میز و انداختن وزن به سمت عقب، شما احساس خواهید کرد کل عضلات ساعد و تاندون‌ها تحت کشش درآمده‌اند.

– تا آنجا که راحت هستید کشش را ادامه دهید، این حالت را برای 30 ثانیه نگه‌دارید.

– برای 5 بار در روز به مدت چند ماه این تمرین را ادامه دهید.

تمرینات مربوط به آرنج گلف بازان

یک فیزیوتراپیست می‌تواند تمرینات ویژه‌ای را برای کشش تدریجی و تقویت عضلات ساعد تجویز نماید:

– آرنج را با کیسه آب گرم به مدت 10 دقیقه گرم نمایید.

– یک میله دمبل (به وزن حدود 1.5 کیلوگرم) برداشته و مچ دست خود را به سمت بالا 10 بار خم‌کنید و به حالت اول بازگردانید. برای انجام این تمرین پشت ساعت را بر روی پای خود قرار دهید به‌نحوی‌که مچ دست بر روی زانو قرار داشته باشد.

– دست خود را در حالت برعکس قرار داده به‌طوری‌که کف دست به سمت پایین باد، همان حرکت را 10 بار تکرار نمایید. در این تمرین جلوی ساعد بر روی پا قرارگرفته و مچ دست بر روی زانو.

– بازوی خود را بر روی پا قرار داده، انتهای یک دمبل را بگیرید، به حالت افقی طی 180 درجه به سمت راست و به سمت چپ بچرخانید.

– انگشتان خود را باز کرده و یک شکل دایره به آن بدهید (دست خود را به حالت یک چنگک درآورید)، یک باند کشی به دور انگشتان انداخته، سپس یعنی کنید انگشتان خود را باز کرده و از هم دور نمایید، شکل دایره‌ای انگشتان را حفظ نمایید.

– در پایان به کمک کیسه یخ آرنج خود را خنک نمایید.

مفید بودن بازوبند طبی آرنج تنیس بازان برای بیماران مبتلا به آرنج گلف بازان

بازوبند مخصوص درمان آرنج تنیس بازان یا گلف البو  اثر چشمگیری برای درمان هر دو عارضه آرنج تنیس بازان و گلف بازان دارد. بازوبند در چنین مواردی نیروهای تنش‌زا را پخش و از ساختارهای آسیب‌دیده دور می‌کند.

بازوبند طبی آرنج تنیس بازان یا گلف البو نقش زیادی در درمان آرنج گلف بازان دارد. کارایی بازوبند به این صورت است که فشار وارد شده بر بازو در اطراف پخش کرده و از آسیب و وارد شدن فشار بر یکبخش از بازو جلوگیری می کند.

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:


تنیس البو یا آرنج تنیس بازان چیست؟