اغلب مردم هر چند وقت یکبار از سوء هاظمه یا دیگر اختلالات گوارش رنج می برند. زمانی که علائم گوارشی مکررا تکرار می شوند، مشکلات بزرگتری را بوجود می آورند که نیاز به درمان خواهند داشت. طب سوزنی و داروهای گیاهی چینی می توانند با تنظیم فشار مری، کاهش اسید معده و متعادل کردن عملکرد اندام های گوارشی، سوزش سردل که منجر به اختلالات دیگر می شوند را درمان کنند.

طب سوزنی چین، یکی از شیوه های درمانی است که سال هاست از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از شیوه های اولیه و مطمئن در درمان برخی از بیماری های دستگاه گوارش از قبیل کولیت های عصبی، زخم معده، تهوع و استفراغ ناشی از بارداری، یبوست و اسهال کم نظیر عمل کرده است. در این شیوه درمانی بیماران با گذراندن تنها یک دوره درمانی می توانند به طور کامل با دردها و بیماری های خود در دستگاه گوارشی خداحافظی کنند.

مشکلات شایع گوارش عبارتند از:

 • سوزش سردل یا رفلاکس معده
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • عدم توازن باکتری های روده
 • اختلالات شامل زخم
 • کولیت
 • بیماری کرون
 • سرطان معده
 • التهاب مجاری گوارش
 • سرطان کلون و رکتوم

طب سوزنی در نوع علمی و آکادمیک خود قادر است:

1- تحرک عصب راگ را کم کرده و در نتیجه تعادل بین سیستم اعصاب خودکار دستگاه گوارش (سمپاتیک و پاراسمپاتیک) ایجاد کند.

2- ترشح اسید و آنزیم را در دستگاه گوارش کاهش دهد.

3- با آرام سازی بیمار، از تحریکات عصبی ناخواسته دستگاه گوارش جلوگیری کند .

پس با نگاه کردن به این مکانیسم ها پی برده می شود که طب سوزنی در درمان طیف وسیعی از بیماری‌های گوارشی نقش مهمی داشته و به کاهش مصرف داروها و حتی قطع آن ها در بعضی از بیماران منجر خواهد شد.

نحوه عملکرد طب سوزنی در درمان بیماری های گوارشی

در درمان بیماری های گوارشی اکوپانکچریست (متخصص طب سوزنی) با گذاشتن سوزن های بسیار ظریف در مناطق خاصی از بدن، تعادل از دست رفته را به دستگاه گوارش برگرداند و پس از آن با رعایت رژیم غذایی، سلامتی کامل بیمار باز گردد .

البته لازم به ذکر است که تحقیقات مراکز علمی دنیا در چندین دهه اخیر بیشتر بر روی بیماری های  شایع دستگاه گوارش مثل زخم های گوارشی، افزایش اسید معده، رفلکس معده بـه مری، بیماری هـای التهابی روده و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) متمرکز بوده است و بنابراین فقط همین موارد از طرف سازمان بهداشت جـهــانـی مـورد تـایـیـد قـرار گـرفـتـه اسـت.

درمان رفلاکس با طب سوزنی

متخصصان طب چینی بر این باورند که انرژی و حرکت دستگاه و لوله گوارش باید به سمت نیروی جاذبه و پایین باشد. در مواردی که این حرکت در خلاف جاذبه زمین حرکت کرده و به سمت بالا معطوف باشد اختلالات زیادی در سیستم گوارشی بدن به وجود می آید که یکی از آن ها به وجود آمدن رفلاکس معده است.در این حالت درمانگر با کمک سوزن هایی که در نقاط خاصی از بدن بیمار می زند به تنظیم این انرژی و اصلاح حرکت سیستم گوارشی بدن به سمت جاذبه زمین کمک می کند. به این ترتیب مسئله رفلاکس در بیمار درمان می شود.

درمان یبوست با طب سوزنی

از طرفی باید توجه داشت که بسیاری ازافراد مبتلا به رفلاکس به یبوست نیز مبتلا هستند چرا که حرکت رو به بالای سیستم گوارشی مانع از دفع مواد زائد درورم روده های شان می شود. به این ترتیب این افراد علاوه بر رفلاکس به یبوست نیز دچار می شوند که درمانگر با کمک سوزن ها می تواند هر 2 این اختلالات را درمان کند.

درمان سندروم روده تحریک IBS با طب سوزنی

تاکنون هیچ درمان موثری برای درمان سندروم روده تحریک پذیر پیدا نشده است و اطباء تنها کاری که از دستشان برمی آید تسکین موقتی علایم آن می باشد. اما امروزه تحقیقات دانشمندان نشان داده است که طب سوزنی بر روی درمان سندروم روده تحریک پذیر بسیار موثر بوده و با اثر بر روی مغز، باعث تسکین و بهبودی بیماری می گردد.

طب سوزنی با استفاده از روشهای زیر می تواند به بیماران دچار سندروم روده تحریک پذیر کمک نماید:

 • درد آنها را بسیار تسکین می دهد.
 • آستانه حسی روده ها را به میزان زیادی بالا می برد.
 • تون پاراسمپاتیک آنها را افزایش می دهد.

درمان تومورهای دستگاه گوارش با طب سوزنی 

در مـورد تـومـورهـای دسـتـگـاه گـوارش و بیماری‌های بد خیم و بعضی موارد دیگر هنوز تحقیقات مجامع علمی دنیا ادامه داشته و کامل نشده  است، ولی به دلیل اینکه طب سوزنی کاملا  بدون عوارض جانبی است، در کشور چین در درمان تمام بیماری های مزمن (و حتی از نظر طب غربی لاعلاج) از طب سوزنی استفاده می شود  که در بسیاری موارد نتایج درمانی بسیار شگفت انگیز بوده  و بیماران از آن سود می برند .

سوزن های طب سوزنی به قطر چند تار مو بوده و بنا بر نظر بیماران درد چندانی ندارد و هر سوزن برای بیمار اختصاصی بوده و بسته به شدت و طول مدت بیماری طی چند جلسه درمان آثار مفید درمانی خود را ظاهر می سازند.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:


طب سوزنی برای درمان بیماری ها

امکان درمان ریزش مو با طب سوزنی

درمان صدمات ورزشی با استفاده از طب سوزنی