ezdevaje-movafag

بدون شک یکی از احتیاجات فطری و مهم انسان ازدواج با جفت خود  از جنس مخالفت است . برای تامین این احتیاج دین مقدس اسلام قوانین و دستورات معینی  را وضع کرده است که تبعیت از آنان سبب تامین سعادت دنیوی و اخروی خواهد شد.ازدواج از ضروریات زندگی  و حرکت بطرف  تکامل روحی و معنوی است و پیوندی است که بر پایه  مهر و الفت بوجود می آید، از آنجا که نیازبه همسر به نوعی خاص در ذات انسانها قرار داده شده است،  برای اینکه این نیاز  به درستی برآورده شود باید شیوه درست آن طی  شود.

ما در زندگی شاهد حوادثی تلخ و دردآور هستیم که هم زوجین را آزار می دهد هم خانواده های هر دو را و آن زمانی است که ازدواج محصولی تلخ ببار می آورد و زوجین راه دادگاه را پیش می گیرند.

هر چه خصوصیات شخصی و نیازهای افراد به یکدیگر نزدیکتر باشد احتمال موفقیت در ازدواج بیشتر است . برخی افراد تصور می کنند پس از ازدواج می توانند دیگری را تغییر دهند ، به عوض تغییر دادن دیگر ی سعی کنید فردی را انتخاب کنید که با معیارهای شما مطابقت بیشتری داشته باشد.

چه تناسبی باید بین دو فرد باشد؟ شباهت در تحصیلات ، مذهب، فرهنگ ،همشهری بودن ،طبقه اجتماعی و اقتصادی ،قومیت و زبان و نژاد از ملاکهای اساسی انتخاب همسر است.

برای هر فردی ملاکها می تواند متفاوت باشد ،به عنوان مثال برای فردی ممکن است ،زیبای استقلال مالی و سطح به خصوصی از وضعیت مالی ،پرستیژ اجتماعی و … در اولویت باشد ، آنچه مهم است ملاکهایتان را آنچنان که هستند در دیگران جستجو کنید ،شما می توانید آنها را تعدیل کنید ولی هیچگاه نباید ملاکی را به جای دیگری نادیده بگیرید.

هر چه خصوصیات شخصی و نیازهای افراد به یکدیگر نزدیکتر باشد احتمال موفقیت در ازدواج بیشتر است . برخی افراد تصور می کنند پس از ازدواج می توانند دیگری را تغییر دهند ، به عوض تغییر دادن دیگر ی سعی کنید فردی را انتخاب کنید که با معیارهای شما مطابقت بیشتری داشته باشد.به عنوان مثال اگر پسری می خواهد با دختری محجبه ازدواج کند به طور اتفاقی با دختری آشنا شده که از نظر رعایت حجاب مطلوب پسر نیست به عوض تلاش برای محجبه کردن دختر می تواند فردی را انتخاب کند که با معیارحجاب او مطابقت داشته باشد.

معمولا تغییراتی که ما آنها را به خاطر دیگران در خود ایجاد می کنیم نمی توانند در ما پایدار باشند . بنابراین شاید بتوان گفت یکی از عوامل بسیار مهم رخدادهای تلخ و ناگوار ،محاسبات غلط و اندیشه های نسنجیده طرفین در گزینش همسر مناسب است.

در این کتاب ابتدا سعی شده است معیارهای انتخاب همسر و موارد همتایی و راههای گزینش همسر بیان شود و سپس از آنجایی که بسیاری از خانواده ها و به خصوص پسران و دختران جوان از حقوق ازدواج و خانواده اطلاعات کافی ندارند تا حد مقدور پاره ای از حقوق اسلام و قوانین مدنی مطرح گردیده و در پایان چهل نکته درباره روابط زناشویی موفق بیان شده است .

برخی از عناوین ذکر شده در کتاب حاضر عبارتند از :انتخاب همسر و نامزدی، معیارهای انتخاب همسر، راهنمای گزینش همسر،ضرورت دوران نامزدی و فاصله بین عقد و عروسی،حقوق خانواده ،نکاح ،خواستگاری ،قابلیت صحی برای ازدواج،موانع نکاح ،شرایط صحت نکاح ،وکالت در نکاح ،مهر،حقوق و تکالیف زوجین به همدیگر ،انحلال عقد نکاح،موارد امکان فسخ نکاح،طلاق،اقسام طلاق،عده،اولاد ،نسب ،نگاهداری و تربیت اطفال،ولایت قهری پدر و جده پدری،الزام به انفاق،چند ماده مهم مربوط به دعاوی خانوادگی،مبحث روانشناسی، چهل نکته در رابطه با روابط زناشویی و…

مشخصات کتاب

نویسنده:بهرام بزرگدوست

ناشر:سنا

منبع-http://www.tebyan.net