test

از دلایل  مهم زخم های معده وجود گونه ای باکتری در معده به اسم هلیکوباکتر پیلوری است. این میکروب قادر است در محیط بشدت اسیدی معده نمیرد و فعالیت آن سبب ورم  و در نهایت زخم معده شود. تشخیص زود هنگام وجود این میکروب  از این جهت مهم است   که با از بین بردن  آن میتوان تا اندازه  زیادی از بوجود آمدن زخم های معده و حتی سرطان معده جلوگیری کرد.

راه های گوناگونی برای تشخیص وجود هلیکوباکتر پیلوری در معده وجود دارد و یکی از قابل اطمینان ترین آنها تست تنفسی است. این تست معمولا با استفاده از موارد رادیواکتیو انجام میشود. اخیرا وسیله ای کوچک و سبک ابداع شده که میتواند تست تنفسی تشخیص این باکتری را به سرعت و بدون استفاده از مواد رادیواکتیو انجام دهد.

این وسیله که BreathID device نامیده میشود و بوسیله شرکت Exalenz Bioscience ارائه شده است میتواند در عرض 15 دقیقه وجود میکروب را در معده مشخص کند. ابتدا هوای بازدمی بیمار به توسط دستگاه بررسی میشود. سپس یک مایع حاوی عنصر کربن 13 که عنصری پایدار و غیر رادیواکتیو است به بیمار خورانده میشود. سپس در چند نوبت پس از آن میزان دی اکسید کربن حاوی کربن 13 در هوای بازدمی بیمار اندازه گیری میشود.

در صورت وجود هلیکوباکتر پیلوری در معده میزان این ماده در هوای بازدمی تغییر میکند و با اندازه گیری آن میتوان وجود میکروب در معده را مشخص کرد.

 

منبع-http://www.iranorthoped.ir