امروزه سلولیت را می توان یکی از جدی ترین مشکلات بانوان به شمار آورد که زیبایی آنان را تا حد بسیار زیادی تحت الشعاع قرار خواهد داد. این نوع اختلال در اثر اجتماع چربی ها در برخی نقاط بدن به وجود می آیند. برای درمان سلولیت روش های متعددی وجود دارد که در این مطلب به بررسی مفید ترین آنها خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

سلولیت یا تجمع بافت چربی یکی از مشکلات مهم زیبایی برای زنان امروز است. سلولیت مشکلی است که می‌تواند اعتماد به نفس زنان را کاهش دهد و متأسفانه بسیاری از راهکارهای مفید و ساده آن برای بسیاری شناخته شده نیست. سلولیت مشکلی است که بر اثر عدم تعادل در بافت چربی و بافت همبندی در بدن انسان به وجود می‌آید اما هنوز مکانیزم اصلی ایجاد این عدم تعادل شناخته شده نیست.

اینگونه به نظر می‌رسد که مجموعه‌ای از عوامل مانند مشکلات هورمونی، تغذیه نامناسب، سبک زندگی ناصحیح و عوامل ژنتیک در ایجاد این مشکل نقش دارند. با اینکه به نظر می‌رسد خانم‌هایی که اضافه وزن دارند بیشتر از این مشکل رنج می‌برند اما بسیاری از خانم‌های لاغر اندام نیز دچار سلولیت می‌شوند. در ادامه مجموعه‌ای از راهکارهای طبیعی تأیید شده برای از بین بردن یا کاهش مشکل سلولیت را می‌خوانید. تمام این راهکارها تلاش دارند علت عدم تعادل بافت همبندی و بافت چربی را در نظر بگیرند و سعی می‌کنند تعادل بهتری ایجاد کنند. عموم این راهکارها، از جنبه‌های دیگر نیز برای سلامت و زیبایی مفید هستند بنابراین اگر فکر می‌کنید مشکل سلولیت دارید، می‌توانید این راهکارها را استفاده کنید و علاوه بر برطرف نمودن این مشکل زندگی سالم‌تری را نیز تجربه کنید.

برس خشک

برس کشیدن روی پوست خشک شاید شواهد علمی زیادی نداشته باشد که برای بر طرف کردن سلولیت مناسب است اما راهکار تاریخی سلولیت به شمار می‌رود. به هر حال برس کردن پوست خشک با برس مخصوص احساس بسیار خوبی را به انسان می‌دهد و به گردش خون و جریان لنفاوی در بدن کمک می‌کند. برس خشک منافذ پوست را به خوبی باز می‌کند. شما می‌توانید این کار را روزانه (و یا حتی دو بار در روز) انجام دهید. برای این کار پوست شما باید کاملاً خشک باشد، بهتر است این کار را در حمام و قبل از دوش گرفتن انجام دهید. به یاد داشته باشید که برس شما نباید خیس باشد. جهت برس کشیدن شما باید به سمت قلب باشد.

از حرکات رفت و برگشت و یا دایره‌ای اجتناب کنید. از پاها شروع کنید و به سمت بالا برس بکشید. حرکت شما برای دست‌ها باید به سمت قفسه سینه باشد. برس کشیدن شما نباید خیلی محکم باشد. این کار باید پوست را تحریک کند اما نباید باعث سوزش یا قرمزی شود. برس شما باید مصنوعی نباشد، برس‌های طبیعی مانند بر پایه سبزیجات بهترین نوع برس است. برس باید کمی سفت باشد اما نباید خیلی سفت باشد. بهتر است از برسی استفاده کنید که دسته بلند داشته باشد تا به راحتی به همه نقاط بدن دسترسی داشته باشید. برس خشک همچنین برای خشکی پوست نواحی مانند زانو، آرنج و پاشنه مفید است، پوست را محکمتر می‌کند، در بازسازی سلولهای پوست مفید است و گردش خون را بهبود می‌دهد. این کار همچنین به سیستم لنوفاوی بدن برای آزادسازی توکسین کمک می‌کند، برای گوارش و عملکرد کلیه‌ها نیز مفید است.

امگا 3

یک تئوری این است که سلولیت بر اثر مصرف نوع چربی نامناسب ایجاد می‌شود. شواهدی علمی وجود دارد که مصرف مناسب امگا 3 در طولانی مدت باعث کاهش سلولیت می‌شود.

رطوبت‌رسانی طبیعی

چنین به نظر می‌رسد که ایجاد توکسین در ایجاد سلولیت و دیگر مشکلات پوستی مؤثر است. بنابراین شاید کنار گذاشتن محصولات زیبایی شیمیایی در کاهش سلولیت مفید باشد. بهتر است برای رطوبت‌رسانی به پوست از روش‌های طبیعی استفاده کنید. روغن نارگیل می‌تواند یک گزینه مناسب باشد.

مصرف ژلاتین

مصرف ژلاتین مزایای زیادی دارد: برای رشد پوست، مو و ناخن مفید است. باعث بهبود عملکرد مفاصل می‌شود. شل شدن پوست (مثلاً بعد از زایمان) را بهبود می‌دهد و برای کاهش سلولیت نیز مفید است.ژلاتین بیشتر از اسیدهای آمینه و پرولین تشکیل شده است و معمولاً در رژیم غذایی معمول انسان‌ها به میزان زیاد مصرف نمی‌شود.  بنابراین مصرف جداگانه آنها برای رشد پوست، مو و ناخن و همچنین بهبود عملکرد سیستم ایمنی و تعادل وزن مفید است. مصرف ژلاتین باعث ایجاد سلول‌های سالم همبندی می‌شود و بنابراین در تعادل این بافت و بافت چربی کمک می‌کند و سلولیت را از بین می‌برد.

اسکراب قهوه

اسکراب قهوه همچنین برای کاهش سلولیت مناسب است. این ماساژ و لایه‌برداری باعث بهبود جریان خون و سیستم لنفاوی می‌شود و کافئین موجود در قهوه نیز اثرات مفیدی برای کاهش سلولیت دارد.یک چهارم پیمانه پودر قهوه، سه قاشق شکر سفید یا قهوه‌ای و دو تا سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل ذوب شده را با هم مخلوط کنید تا حالت خمیری بگیرد (ممکن است بر اثر سرد شدن کمی سفت شود) برای چند دقیقه پوست را با آن به آرامی ماساژ دهید و پوست را بشویید. این کار را می‌توانید دو یا سه بار در هفته انجام دهید. بعد از چند هفته نتیجه آن را خواهید دید.

وزنه‌های کتل بل

کتل بل‌ها از محبوب ترین وسایل تمرینات ورزشی و بدن‌سازی است. این کار وزنه برای لگن، ران، باسن و عضلات شکمی مفید است. استفاده از این وزنه جریان خون را بهبود می‌بخشد و برای عضله‌سازی و سوزاندن چربی مفید است که هر دو این مکانیزم‌ها در کاهش سلولیت اثر  دارند.

تعادل هورمونی

بسیاری از متخصصین معتقدند که هورمون‌ها نقش مهمی در ایجاد سلولیت پوستی دارند. پس اگر فکر می‌کنید مشکلات هورمونی دارید بهتر است نه تنها برای از بین بردن سلولیت، بلکه برای سلامت کامل جسمی و روحی خود به یک متخصص مراجعه کنید تا بتواند عدم هماهنگی هورمونی شما را از بین ببرد.

ماساژ مایوفاسیال

سلولیت معمولاً در نیام سطحی  لایه بافت همبندی زیر پوست که شامل سلول‌های چربی است به وجود می‌آید. بعضی از درمان‌های سلولیت شامل ماساژی است که این لایه را همگن‌تر می‌کند. اگر به این نوع ماساژ دسترسی ندارید می‌توانید از غلتک‌های فومی برای ماساژ عمقی استفاده کنید.

منبع: ion