روش های مقابله با شکست عاطفی

شکست عاطفی تاثیرات منفی زیادی بر روحیه ما میگذارد و می تواند باعث بروز مشکلات روحی و رفتاری فراوانی در افراد شود. کسانی که با شکست عاطفی مواجه می شوند غالبا گوشه گیر و منزوی، بی حوصله و پرخاشجو می شوند. آن ها اعتماد به نفس خود را از دست داده و دیگر امیدی به آینده ندارند برای مقابله با اثرات شکست عاطفی در زندگی فردی بهتر است توصیه های روانشناسان و مشاوربن را بخوانید.

اثرات شکست های عاطفی پیش از ازدواج تنها به همان زمان محدود نمی شود بلکه در زندگی مشترک آینده فرد نیز تاثیر گذار است.

مجتبی کاشانی روانشناس اظهار داشت: ناامیدی از آینده برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک، شک و تردید نسبت به جنس مخالف و همسر، بی میلی نسبت به تعهدات و مسئولیت ها در زندگی مشترک, احساس حقارت و دل شکستگی, افزایش حس انتقام جویی و پرخاشگری در فرد, ترس از شکست در دیگر امور زندگی و کاهش اعتماد به نفس از جمله تاثیرات شکست عاطفی در روان شخص است.

کاشانی افزود: تصور ناپایداری در روابط زناشویی، باعث ایجاد ذهنیتی آزار دهنده برای این افراد در زندگی مشترک می شود که مانع از تلاش برای پیشرفت و نیز لذت نبردن از زندگی خواهد شد.

این روانشناس تصریح کرد: عدم توانایی در ابراز محبت به همسر از دیگر اثرات منفی شکست های عاطفی پیش از ازدواج است، در نتیجه به دلیل ترس از تکرار این شکست، ابراز علاقه خود را به همسرش کاهش می دهد.

وی خاطر نشان کرد: یکی از راه های فراموش کردن شکست عاطفی، پذیرفتن واقعیت است، هنگامی یک رابطه پایان می یابد از حدس و گمان های اضافی اجتناب کنید.

کاشانی در پایان اضافه کرد: گذراندن وقت بیشتر با دوستان، صرف کردن وقت خود برای انجام علاقه مندی ها، انجام فعالیت های روزانه مانند ورزش های مختلف، همچنین مطالعه و تماشای فیلم های مورد علاقه  از دیگر روش های فراموش کردن شکست عاطفی در زندگی است.

باشگاه خبرنگاران جوان