قندخون پایین یکی از مشکلاتی است که تعدادی از نوزادان در زمان تولد با آن رو به رو هستند. تحقیقاتی انجام شده که نشان می دهد، این نوزادان دو تا سه برابر بیشتر از سایر نوزادان با مشکلات مربوط به برنامه ریزی، حافظه، توجه، حل مشکل و هماهنگی تصویری-حرکتی تا سن ۴.۵ سالگی روبرو هستند.

محققان دریافتند قندخون پایین نوزاد <Low blood sugar>می‌تواند منجر به مشکلات مغزی در دوره کودکی شود. به گفته محققان دانشگاه اوکلند نیوزیلند، نوزادانی که در زمان تولد یا کمی قبل از آن با قندخون پایین مواجه می‌شوند حداقل دو تا سه برابر بیشتر از سایر نوزادان با مشکلات مربوط به برنامه ریزی، حافظه، توجه، حل مشکل و هماهنگی تصویری-حرکتی تا سن ۴.۵ سالگی روبرو هستند.

یافته‌ها نشان می‌دهد قندخون پایین بر عملکرد کلی فکر یا IQ تاثیری ندارد، اما می‌تواند بر مهارت حل مسئله و سایر مهارت‌های موسوم به «عملکرد اجرایی» و همچنین هماهنگی دست-چشم تاثیر گذارد.
کریس مک کینلی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما هنوز دقیقاً از پیامدهای آن برای یادگیری مطلع نیستیم، اما فکر می‌کنیم ممکن است بر موفقیت تحصیلی تاثیر داشته باشد.»
قندخون پایین در نوزادان، موسوم به «هیپوگلیسمی نوزادان، شایع‌ترین علت قابل پیشگیری آسیب مغزی در نوزادان است. نوزادانی که زودتر از موعد بدنیا می ایند، کودکان بیش از اندازه ریز یا درشت در طول بارداری، و نوزادان متولدشده از مادران مبتلا به دیابت، بسیار در معرض ریسک قندخون پایین قرار دارند.


در این مطالعه، تیم تحقیق وضعیت ۴۷۷ نوزاد متولدشده بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ را بررسی کردند. حدود نیمی از آنها در زمان تولد مبتلا به قندخون پایین بودند و درمان شدند. اکثر آنها به طور مداوم تحت کنترل قندخون قرار گرفتند.

این نوزادان تا حدود ۴.۵ سالگی تحت نظر بودند. محققان دریافتند میزان پایین قندخون با برخی مشکلات خاص عملکرد مغزی همراه بود.
نکته قابل توجه این مطالعه این است که تاثیرات ناشی از قندخون پایین نوزادان در سنین بالاتر پدیدار می‌شود.سپید

منبع: شفا آنلاین