غذاهای لاغری

هنگامی که رژیم میگیریم و در حال وزن کم کردن هستیم مدام به فکر خوردن غذاهای تحریک کننده و پرکالری هستیم و این عجیب نیست. خیلی از این غذاهای خوشمزه آنچنان هم برای رژیم بد نیستند. اما بعضی از این غذاهایی که فکر می کنیم بد هستند به شما در کاهش وزن کمک هم می کنند.

تخم مرغ

هنگامی که بحث تخم مرغ می شود همه فکر می کنند که باعث چاق شدن فرد می شود و اصلا برای کاهش وزن خوب نیست. محققان پیشنهاد می کنند افراد بزرگسالی که در رژیم هستند می توانند روزی یک عدد تخم مرغ را میل کنند که دارای مواد مغذی زیادی است و اگر تخم مرغ را صبح بخورید تاثیرش بر کاهش وزن بسیار زیاد است، چراکه تخم مرغ سرشار از پروتئین است که هضم آن وقت زیادی می برد. خوردن پروتئین در صبح معده شما را پر میکند در نتیجه در طول روز غذای کم تری می خورید.

استیک

همیشه متخصصان پیشنهاد می کنند که گوشت قرمز کمتر مصرف شود زیرا عوارض زیادی بر سلامتی دارد. اما استیک هم آنچنان بد نیست. در واقع یک برش از گوشت گوساله تقریبا کمی بیشتر از مقدار مشابه سینه مرغ بدون پوست چربی دارد و همچنین مانند تخم مرغ استیک پر از پروتئین است و می تواند شما را برای مدت بیشتری سیر نگه دارد. برای رسیدن به بیشترین پروتئین با کم ترین چربی از گوشت فیله یا راسته یا سایر برشهای باریک استفاده کنید و اندازه مصرفتان هم محدود به یک کف دست باشد.

پاستا

هنگام گرفتن رژیم از مصرف پاستا غافل نشوید و در وعده های غذایی غلات اضافه کنید و به مقدار کم مصرف کنید. طبق احقیقات مشخص شده است که افرادی که در طول روز در وعده های غذایی از غلات کامل مصرف می کنند وزن ایده آل تری دارند. بر طبق یک تحقیق خوردن غلات کامل بجای غلات تصفیه شده می تواند به سوزاندن چربی های شکم هم کمک کند.

آجیل

شاید آجیل  چربی زیادی داشته باشد، اما چربی آن از نوع خوب است و همچنین آجیل  حاوی مواد مغذی، پروتئین و فیبر هستند که می تواند به تثبیت قند خون هم کمک کند. بطور قطع خوردن یک مشت آجیل برای شما چند گرم چربی اضافه داشته باشد اما اگر خوردنش بتواند به شما کمک کند که سراغ کلوچه و شیرینی جات نروید خوب است.

حتی کره بادام زمینی هم می تواند دوست رژیم شما باشد. تحقیقات نشان میدهد که مقادیر کمی از این غذای مورد علاقه می تواند به شما در کنترل گرسنگی بدون افزایش وزن کمک کند.

پنیر

اینکار اشتباه است. یک تئوری این است که بدن وقتی کلسیم کافی دریافت می کند چربی بیشتری می سوزاند پس مصرف پنیر، ماست و شیر کم چرب می تواند به کاهش وزنبعضی از افرادیکه رژیم میگیرند سعی می کنند با استفاده نکردن از غذاهای لبنی سرشار از کلسیم از کالری غذای خود بکاهند. اما تعدادی از تحقیقات نشان می دهد که کمک کند.

قهوه

قهوه فقط زمانی در دسته غذاهای بد قرار می گیرد که شما یا زیاد بنوشید و یا با خامه و شکر مخلوطش کنید.  اگر شما آنرا خالی میل کنید می توانید بدون چربی یا کالری اضافه شده متابولیسم بدن را بالا ببرید. همچنین اگر قهوه را با شیر کم چرب مخلوط کنید تا مقداری کلسیم و ویتامینD اضافه جذب کنید بهتر است. در ضمن می توانید شکر مصنوعی یا یک قاشق کوچک شکر اضافه کنید.

غذاهای بد–اندازه های خوب

غذاهای بد در صورتی که در اندازه کم میل کنید می توانند جزئی از برنامه غذایی شما باشند. در واقع متخصصان تغذیه توصیه میکنند که غذای مورد علاقه تان را حذف نکنید. محروم کردن خودتان از غذاهایی که دوست دارید ممکن است باعث شکست شما در رژیمتان شود. یک استراتژی بهتر از حذف کردن غذا این است که محدودیتتان را برروی  اندازه غذا بگذارید، برای مثال یک  ترافل شکلات هرروز و نه بیشتر.

منبع Webmd